Formatowanie dysku


(Szymox1) #1

Czy formatowanie dysku usuwa dane ?


(Albertuning) #2

Nawet po formacie da się jeszcze odzyskać dane, ale do tego potrzebne są dodatkowe programy


(Frog) #3

Wszystkie OTy -> Śmietnik


(Buchmann) #4

Przez formatowanie tworzymy system plików lub kasujemy znaczniki plików (jest to formatowanie szybkie). Formatowanie nie usuwa samych danych, lecz usuwa jedynie znaczniki danych.


(roobal) #5

Ja bym napisał to tak, dane na dysku zapisywane są w postaci pola magnetycznego, w momencie formatowania dysku tak na prawdę usuwasz dane, które są widoczne dla systemów operacyjnych, natomiast dane na dysku nadal pozostają w postaci pola magnetycznego i są nie widoczne dla systemu, w momencie zapisywania nowych danych na dysk stare są nadpisywane, czyli trwale usuwane i nie możliwe do odzyskania. Na takiej zasadzie działają właśnie programu do kasowania dany. Napisałem kasowania, ponieważ usuwają one trwale dane z dysku i po takiej operacji nie możliwe jest odzyskanie skasowanych danych, ponieważ usuwanie, to sprawianie że dane są jedynie niewidoczne dla systemu. Programy do kasowania danych zwykle usuwają je dłużej, ponieważ nadpisują je ok. od 10 do 20 razy pustymi plikami aby zamazać usuwane dane.

Jeśli interesuje Cię nie usuwanie lecz kasowanie plików z dysku, zainteresuj się tego typu programami, np. Hard Disk Eraser itp.

Chyba, że chcesz po prostu sformatować dysk a nie chcesz pozbyć się danych, to odpowiedź jest taka - tak formatowanie usuwa zawartość dysku, czyli stracisz dane i będziesz musiał kombinować aby je odzyskać.

Pozdrawiam!