Formatowanie dysku

Witam Chcaiłbym dowiedzieć się na czym polega różnica między szybkim formatowaniem a pełnym fromatem i, który sposób formatowania jest lepszy.

Szybkie formatowanie nie sprawdza bledow przeciwnie do zwyklego formatowania. Lepiej formatowac pelnym formatem :smiley:

z tego co wiem…szybkie formatowanie polaga na (jak ja to nazywam…dysk ma swoj tzw. spis tresci taki INDEX (cos jak w ksiazce)) stosujac szybkie formatowanie dysk zapisuje w tym INDEXie info ze jest czysty…a pelne formatowanie przelatuje i czysci kazdy sektor oraz wprowadza zmiany do INDEX-u…(to tak pisane po lopatologicznemu) :slight_smile: oczywiscie te dane niesa usuwane w 100% z dysku ani przy takim ani przy takim formatowaniu …zawsze je mozna odzyskac…oczywiscie przeprowadzany jest tez test sprawnosci sektorow na dysku itp…no ale to tak w skrocie :stuck_out_tongue: i jak juz wczesniej mowilem po lopatologicznemu tlumaczenie :stuck_out_tongue:

pozdro

Nie trzeba być wielkim specem aby wiedzieć, że PEŁNE formatowanie jest lepsze… To jak z każda inną dziedziną życia :stuck_out_tongue:

Pełne:

Sprawdzany jest index plików(botsektory), sprawdzane jest poprawne rozmieszczenie danych na dysku według indexu pliów, usuwany jest index pllików.

Szybkie:

Usuwany jest index plików

W obu przypadkach system robi to samo tylko w Pełnym upewnia sięjeszcze czy aby napewno w indexie plików zapisane jest poprawne połozenie ich na dysku.

Obydwa sposoby nie usuwają danych z dysku.

Całkowite usunięcie danych z dysku można zrobić tylko niskopoziomowym formatowaniem co w warunkach domowych zazwyczaj kończy się śmiercią dysku.