Formatowanie i czyszczenie dysku z windowsa

(Stasiowski1) #1

chciałbym się dowiedziedzieć w jaki sposób mogę wyczyścić całkowicie dysk pod instalacę nowego systemu

proszę o linki lub żeby ktoś przectawił mi ten proces krok po kroku

(Troclu) #2

sformatować instalatorem windowsa:P

(Bardock9) #3

Albo klikasz na dany dysk i wybierasz ,,formatuj''

(Tymczasowy) #4

GParted:

Program nagrywasz na cd (zapisany jest z iso ->obraz płyty). Potem odpalasz przy uruchamianiu kompa (odpala sie w RAM).

Chyba że masz system plików FAT32 wtedy można użyć dyskietki startowej win98 (polecenie: format C: ).

Nie polecam formata płytą Windows (instalką).

(Troclu) #5

no ale tak nie sformatuje partycji systemowej jeżeli ma tylko winde

czemu nie polecasz?

(Tymczasowy) #6

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 19:04

Bo nie "czyści" dysku tak jak trzeba. Czesto pozostawia pliki. Nawet format dyskietką pozostawia czasem nienaruszone pliki - sam to ostatnio przetestowałem (wrzuciłem przed formatem pliki do kosza, wynik: pliki nienaruszone).

(Bardock9) #7

No to po co jest ta opcja ?

(Troclu) #8

żeby formatować inne partycje

hmm ale na jakiej partycji usunąłeś pliki do kosza i jaką partycję formatowałeś?

(Bardock9) #9

Jak inne jak wybierasz np. C i ją właśnie formatujesz ?

(Troclu) #10

nie można z windowsa sformatować partycji z windowsem

(Bardock9) #11

Głupoty piszesz , jak kliknąłem formatuj to wszystko poszło się kochać

(Tymczasowy) #12

Ciastka (na 90% dysk systemowy), a co do formata instalką to kilka razy mi się zdażyło, że po formacie część plików pozostała w folderach Documents and Settings (format robiony na laptopie, można było tylko płytą, powiem tyle, że od tamtej pory laptop zaczął wariować, nie wspominając o tym, że w przypadku np. dwóch systemów na tej samej partycji, format płytą nie usunął niektórych plików i ustawień - wiem bo byłem przy tym formacie). Nie wiem ale wole format softem linuxiarzy lub format przez DOS.

(Stasiowski1) #13

a czy po tym formatowaniu z płyty instalacyjnej mogą pozostać jakieś wirusy które mogą znajdować się na komputerze wcześniej lub jakieśnieporządane pliki