Formatowanie jednej z partycji


(michaś) #1

czesc chce sformatowac dysk i niewiem jak przełączyc żeby najpierw komputer czytał mi z płyty CD wchodze w BIOSa i co trzeba wcisnąć ? (mógłby ktos krok po kroku to napisać)

pozatym mogłby ktos zamieścic porade jak sie formatuje jedną z partycji na podzielonym na partycje dysku ( system mam na dysku C i to jego chce sformatowac, mam tez partycje D którą chce pozostawić ) ogólnie to laik ze mnie :slight_smile:


(Marunde) #2

W BIOS'ie w taką opcje jak Boot sequency (lub podobna nazwa, ale na pewno ma być BOOT) i ustaw kolejność w taki sposób aby CD-ROM był na pierwszym miejscu.

Użyj programu Paragon Partition Magic 8.0. Był na płycie Komputer Świata. Wejdź na ich stronę i zamów numer z lutego tego roku.


(michaś) #3

chodziło mi raczej o taką możliwośc sformatowania tego dysku ze ustawiam w biosie zeby czytało z płytki , i uruchomia sie kreator który sformatuje ten dysk i zainstaluje na nim ponowie windowsa, moglby ktos zamiescic szczegółowy opis jak to zrobic


(rolkass) #4

a gdyby sie sformatowalo partycje C i na niej nagrało windowsa bez tego programu Partition Magic... to D by przeciez zostalo nienaruszone, nie mam racji? :wink:


(Chok) #5

Partition Magic 8.0? Po co? :?

Jeżeli chodzi o formatowanie to większość narzędzi umożliwia wyłącznie formatowanie jednej partycji. I tak spod konsoli wpisujesz FORMAT C: (formatujesz partycję C: ) lub np w instalatorze Win XP wybierasz na której partycji chcesz nowy system, a instalator sam go formatuje.

Zresztą w necie znajdziesz wiele poradników jak zainstalować nowy system.

Windows XP:

http://stanislaw_g.republika.pl/win_xp.htm

Windows 98:

http://stanislaw_g.republika.pl/win_98.htm

Jak ten poradnik jest mało zrozumiały to:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=ins ... Google&lr=


(rolkass) #6

jakiego masz biosa??

trzymasz delete na samym początku, szukasz po wrzystkich zakładkach słówka BOOT i jak znajdziesz to najezdzasz na nią strzałkami i standardowo powinno być tak: C,CD-ROM,A to zmieniasz to klawiszem Page up/down aby było pierwsze CD-ROM. Puzniej wkładasz płytke wndowsa startuje ci instalator windowsa i idziesz zgodnie z poleceniami, w wyborze partycji wybierasz C ,Enter wybierasz system plików(najlepiej NTFS) formatuje ci dysk, później instalacja windowsa(kilka razy cie spyta o date, język i jeszcze coś).

PS.Dysk D nie zostanie skasowany jak wybierzesz partycje C do sformatowania i wgrania na nią systemu.


(michaś) #7

kurde ustawiał w tym biosie zeby najpierw czytało z cdromu, poczym restartuje kompa naciskam f12 zeby właczył sie instalator windowsa, postępuje dalej z godnie z poleceniami i potem pisze zeby nacisnąć enter i rozpoacząc prace instalatora, naciskam enter po czym wsywietla mi sie komunikat że nie mam podłączonych dysków twardych i zeby nacisnąc f3 i zakonczyc prace instalatora. kurde juz kiedys tak mialem i nie wiedzialem co jest, zaniosłem do serwisu i wszystko ładnie mi zrobili mowili ze wszystko w porządku . ale teraz znów potrzebuje tego formata i chciałbym go zrobić sam ale niewiem jak skoro ciągle ten komunkiat o niepodłączonych dyskach mi sie wyswietla


(rolkass) #8

hmmm.... a tak normalnie to ci komputer startuje?

a co tam zrobili w tym serwisie? może wiesz?

Bo teoretycznie instalator nie widzi podłączonego dysku...


(michaś) #9

komputer normalnie startuje, wszystko dzieje sie tak jak powinno, w serwisie powiedzieli mi że jest wszystko wporzadku , koleś wytłumaczyl mi wszystko ale operował dosyć fachowym słownictwem wiec po wyjsciu stamtąd juz niewiedziałem o co chodzi :slight_smile: ( a było to juz jakiś czas temu)

ale wszystko dzieje się normalnie, wszystko chodzi jak powinno, niewiem dlaczego tylko komp nie widzi tego dysku

może napisze jaki mam sprzęt:

AMD Athlon 64bit 3000

MSI K8T NEO

DDRam 512 elixir

Radeon 9550

HDD 160 gb 8mb sata wd caviar

to chyba najpotrzebniejsze wiadomosci :slight_smile:


(rolkass) #10

możliwe że coś z plytą windowsa jest nie tak? orginalna ;> ? jak tak to może sprawdz u kogoś innego czy instalator wykrywa dysk


(michaś) #11

a jakieś inne opcje oprócz sprawdzania dysku u kogoś innego ?


(rolkass) #12

tzn sprawdz płyte instalacyjną windowsa u kogoś innego i czy wykrywa dysk sory :smiley:


(michaś) #13

tak wykrywa bo płyte pożyczyłem od kolegi więc to odpada


(Chok) #14

Twój problem polega na tym że masz dysk pod Serial ATA. Tak więc aby instalator Windowsa widział ten dysk musisz zainstalować najpierw sterowniki z CD dołączonej do płyty głównej (przynajmniej powinny tam być)

Niestety nie wiem dokładnie jak to się robi gdyż nigdy takiego procesu nie przeprowadzałem. Z tego co kiedyś czytałem to podczas ładowania się instalatora na dole masz napis w stylu "aby zainstalować niestandardowe sterowniki wciśnij ..." i tu podany klawisz. Ale jak chcesz być pewny jak to zrobić to http://www.google.pl z hasłem "instalacja sterowników SATA"

Powodzenia