Formatowanie jednej z partycji

czesc chce sformatowac dysk i niewiem jak przełączyc żeby najpierw komputer czytał mi z płyty CD wchodze w BIOSa i co trzeba wcisnąć ? (mógłby ktos krok po kroku to napisać)

pozatym mogłby ktos zamieścic porade jak sie formatuje jedną z partycji na podzielonym na partycje dysku ( system mam na dysku C i to jego chce sformatowac, mam tez partycje D którą chce pozostawić ) ogólnie to laik ze mnie :slight_smile:

W BIOS’ie w taką opcje jak Boot sequency (lub podobna nazwa, ale na pewno ma być BOOT) i ustaw kolejność w taki sposób aby CD-ROM był na pierwszym miejscu.

Użyj programu Paragon Partition Magic 8.0. Był na płycie Komputer Świata. Wejdź na ich stronę i zamów numer z lutego tego roku.

chodziło mi raczej o taką możliwośc sformatowania tego dysku ze ustawiam w biosie zeby czytało z płytki , i uruchomia sie kreator który sformatuje ten dysk i zainstaluje na nim ponowie windowsa, moglby ktos zamiescic szczegółowy opis jak to zrobic

a gdyby sie sformatowalo partycje C i na niej nagrało windowsa bez tego programu Partition Magic… to D by przeciez zostalo nienaruszone, nie mam racji? :wink:

Partition Magic 8.0? Po co? :?

Jeżeli chodzi o formatowanie to większość narzędzi umożliwia wyłącznie formatowanie jednej partycji. I tak spod konsoli wpisujesz FORMAT C: (formatujesz partycję C: ) lub np w instalatorze Win XP wybierasz na której partycji chcesz nowy system, a instalator sam go formatuje.

Zresztą w necie znajdziesz wiele poradników jak zainstalować nowy system.

Windows XP:

http://stanislaw_g.republika.pl/win_xp.htm

Windows 98:

http://stanislaw_g.republika.pl/win_98.htm

Jak ten poradnik jest mało zrozumiały to:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=ins … Google&lr=

jakiego masz biosa??

trzymasz delete na samym początku, szukasz po wrzystkich zakładkach słówka BOOT i jak znajdziesz to najezdzasz na nią strzałkami i standardowo powinno być tak: C,CD-ROM,A to zmieniasz to klawiszem Page up/down aby było pierwsze CD-ROM. Puzniej wkładasz płytke wndowsa startuje ci instalator windowsa i idziesz zgodnie z poleceniami, w wyborze partycji wybierasz C ,Enter wybierasz system plików(najlepiej NTFS) formatuje ci dysk, później instalacja windowsa(kilka razy cie spyta o date, język i jeszcze coś).

PS.Dysk D nie zostanie skasowany jak wybierzesz partycje C do sformatowania i wgrania na nią systemu.

kurde ustawiał w tym biosie zeby najpierw czytało z cdromu, poczym restartuje kompa naciskam f12 zeby właczył sie instalator windowsa, postępuje dalej z godnie z poleceniami i potem pisze zeby nacisnąć enter i rozpoacząc prace instalatora, naciskam enter po czym wsywietla mi sie komunikat że nie mam podłączonych dysków twardych i zeby nacisnąc f3 i zakonczyc prace instalatora. kurde juz kiedys tak mialem i nie wiedzialem co jest, zaniosłem do serwisu i wszystko ładnie mi zrobili mowili ze wszystko w porządku . ale teraz znów potrzebuje tego formata i chciałbym go zrobić sam ale niewiem jak skoro ciągle ten komunkiat o niepodłączonych dyskach mi sie wyswietla

hmmm… a tak normalnie to ci komputer startuje?

a co tam zrobili w tym serwisie? może wiesz?

Bo teoretycznie instalator nie widzi podłączonego dysku…

komputer normalnie startuje, wszystko dzieje sie tak jak powinno, w serwisie powiedzieli mi że jest wszystko wporzadku , koleś wytłumaczyl mi wszystko ale operował dosyć fachowym słownictwem wiec po wyjsciu stamtąd juz niewiedziałem o co chodzi :slight_smile: ( a było to juz jakiś czas temu)

ale wszystko dzieje się normalnie, wszystko chodzi jak powinno, niewiem dlaczego tylko komp nie widzi tego dysku

może napisze jaki mam sprzęt:

AMD Athlon 64bit 3000

MSI K8T NEO

DDRam 512 elixir

Radeon 9550

HDD 160 gb 8mb sata wd caviar

to chyba najpotrzebniejsze wiadomosci :slight_smile:

możliwe że coś z plytą windowsa jest nie tak? orginalna ;> ? jak tak to może sprawdz u kogoś innego czy instalator wykrywa dysk

a jakieś inne opcje oprócz sprawdzania dysku u kogoś innego ?

tzn sprawdz płyte instalacyjną windowsa u kogoś innego i czy wykrywa dysk sory :smiley:

tak wykrywa bo płyte pożyczyłem od kolegi więc to odpada

Twój problem polega na tym że masz dysk pod Serial ATA. Tak więc aby instalator Windowsa widział ten dysk musisz zainstalować najpierw sterowniki z CD dołączonej do płyty głównej (przynajmniej powinny tam być)

Niestety nie wiem dokładnie jak to się robi gdyż nigdy takiego procesu nie przeprowadzałem. Z tego co kiedyś czytałem to podczas ładowania się instalatora na dole masz napis w stylu “aby zainstalować niestandardowe sterowniki wciśnij …” i tu podany klawisz. Ale jak chcesz być pewny jak to zrobić to http://www.google.pl z hasłem “instalacja sterowników SATA”

Powodzenia