Formatowanie komputera- co i jak?

Witam.

Zawsze chciałem się nauczyć i samemu formatować komputer. Aktualnie komp mój jest zapełniony wszelkiego rodzaju syfem i dlatego chcę go sformatować. Chciałem go całkiem zainstalować od nowa żeby nic się nie znajdowało. I tu jest problem bo wstyd się przyznać ale nie wiem dokładnie jak to się robi :frowning: :frowning: .

Mam płytkę z windowsem XP. Powiecie mi jak to się formatuje. Z góry dzięki :wink:

Sformatować to możesz tylko dysk.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

http://banita.pl/~pysiu/for/for.html Formatowanie Dysku za Pomocą Dysku Instalacyjnego z Systemem

Windows XP

Podczas uruchamiania komputera (jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego) przez chwilę możesz wejść do biosu - na dole widnieje informacja ‘Press DEL to enter setup’. Wciśnij DEL. W Biosie wybierz sekcję Advanced Bios Features, następnie w polu First Boot Device zmień z HDD na CD-ROM. Włóż płytkę z Windows XP do napędu, wciśnij ESC, następnie F10, Y i ENTER, aby zapisać zmiany. Podczas uruchamiania komputera pojawi się na dole napis - ‘Naciśnij dowolny klawisz, aby dokonać rozruchu z dysku CD’ - zrób to, o co Cię poproszono. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami kreatora, sformatuj partycję systemową i zainstaluj czystą kopię systemu.

Dokładnie ;]

Wracając do sprawy…

Kolego, włóż płyte do napędu, uruchom ponownie komputer, wejdź do biosa, ustaw w nim bootowanie z płyty (przy starcie systemu naciskaj albo Del albo F2, u mnie akurat jest to Del), naciśnij F10 i zapisz ustawienia. Komputer uruchamiając się ponownie powinien pokazać czarną planszę z napisem Boot CD … naciśnij dowolny klawisz aby rozpocząć rozruch z płyty (lub coś podobnego) ;]

1) Włóż płytę z Windowsem XP do napędu

2) Ponownie uruchom komputer

3) Jeżeli nie pojawi się komunikat z punktu : 4) tylko nam się włączy normalnie komputer należy wtedy uruchomic go ponownie i sprawdzic czy w ustawieniach boot jest ustawiony najpierw CD- Rom a później dysk twardy. Czytaj: Ustawienia Boot

4) Pojawi się komunikat: „Wciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje uruchomienie Windowsa z CD lub DVD” wciśnij dowolny klawisz

Jak pojawi się komunikat: „Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych w tym komputerze”

Sprawdzamy w Biosie w opcjach dysku czy mamy którąś z opcji :

- wyłączamy funkcje AHCI (przełączamy z Enabled na DISABLED )

- z AHCI przełączamy na IDE

- wyłączamy opcje SATA NATIVE MODE

- z SATA przełączamy na IDE

jak nic to nie dało lub nie masz takich opcji to przeczytaj: Integracja sterowników SATA z płyta instalacyjna Windows XP

5) Instalator rozpocznie swoje działanie od kopiowania plików na dysk twardy.

Instalator systemu Windows , Instalator ładuje pliki


6) Zapraszamy do programu instalacyjnego

Aby rozpocząć nową instalację naciskamy klawisz enter


7) Umowa licencyjna użytkownika oprogramowania ……

Musimy się zgodzić z licencją, którą związany jest system Windows naciskając klawisz F8


8) Poniższa lista przedstawia istniejące na tym komputerze partycje ……

( jeśli mamy już dysk podzielony na partycje przechodzimy do punktu 10) )

Zakładając, że na dysku nie było jeszcze nic instalowane i mamy obszar nie podzielony na partycje. Warto podzielić dysk na partycje C i D. Warto jednak pamiętać, by partycja C miał przynajmniej 20GB - by później nie było problemu co usunąć, bo systemowi brakuje miejsca. Naciskamy klawisz C i tworzymy nowa partycje.


9) Zażądano, aby instalator utworzył nową partycje na dysku: ………….

Jeśli nie chcemy tworzyć więcej niż 1 partycji. Zostawiamy wartości takie jakie są i naciskamy enter. Jeśli chcemy podzielić dysk na 2 partycje C i D wpisujemy wartość najpierw partycji C np. 20000 i naciskamy Enter.


Następnie powtarzamy operację, ale dla partycji D, wtedy już zostawiając wartość jaka będzie wpisana.


10) Poniższa lista przedstawia istniejące na tym komputerze partycje ……

Teraz musimy sformatować dysk. Będąc na partycji C: naciskamy enter.


11) Wybrana partycja jest nowo utworzona i nie jest sformatowana

Wybieramy sposób formatowania. Np. NTFS (szybkie), lub NTFS i naciskamy F ( czasami może być enter )


12) Ponieważ rozmiar tej partycji……..

Aby sformatować naciśnij enter


13) Czekaj, aż instalator sformatuje partycje

Rozpocznie się formatowanie


14) Czekaj. Instalator kopiuje pliki do folderow

Następnie zaś przygotowanie do instalacji systemu - przegrywanie niezbędnych plików.


15) Nastąpi ponowne uruchomienie komputera (podczas tego uruchomienia wyskakuje także napis "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD" teraz nic nie klikamy!!)

16) Nowy ekscytujący wygląd

Instalowanie Windowsa


17) Opcje regionalne i językowe

Dalej


18) Personalizuj swoje dane

Wpisz Nazwisko i organizacje – Dalej


19) Klucz produktu

Wpisz klucz – dalej


20) Jaka jest nazwa komputera?

Nazwij komputer – dalej


21) Ustawienia daty i godz.

Ustaw datę i godz. – dalej


22) Ustawienia sieciowe

Ustawienia standardowe – dalej


23) Grupa robocza lub domena komputera

zaznaczamy: Nie, tego komputera nie ma w sieci….


24) System Microsoft Windows – Zapraszamy!

Dalej


25) Pomóż chronić ten komputer PC

Dajemy : Zaznaczamy co nam pasuje


26) Czy ten komputer będzie połączony z Internetem….

Dalej


27) Kto będzie używał tego komputera?

Wpisz minimum 1 użytkownika – dalej


28) Dziękujemy!

Zakończ

[/code]

Pozdrawiam ;]