Formatowanie nowego dysku w laptopie

(adaś99) #1

Mój dysk w laptopie ma kilka bad sektorów i muszę go wymienić na nowy. Mam zrobiony obraz partycji systemowej i kopię MBR na dysku zewnętrznym USB. Moje pytanie jest następujące: czy nowy dysk, po włożeniu do laptopa, musi zostać sformatowany (NTFS czy FAT32?), czy też można od razu, bez formatowania, przywrócić MBR i partycję systemową? Jeśli to pierwsze, to jakiego programu najlepiej użyć w tym celu?

(Dominik2012r) #2

Proszę próbować… jeśli się to uda to będzie wszystko ok, jeśli nie… polecam sformatować nawet instalką XP, być może się uda przywrócić system,

(adaś99) #3

Niestety, dysponuję tylko obrazem partycji systemowej, więc jeśli wymagane jest formatowanie dysku, będę musiał to zrobić jakimś zewnętrznym programem, najlepiej zawartym na jakiejś kompilacji liveCD.

(falcon89) #4

Czym robiłeś obraz partycji, jaki miałeś układ partycji na starym dysku, czy była tam partycja o wielkości 100MB, czym zrobiłeś kopię MBRa.

(adaś99) #5

Mam trzy obrazy zrobione trzema programami: fsarchiverem (najnowszy i ten chciałbym wykorzystać) oraz dwa starsze (zrobione Paragonem i Macrium Reflect). Na starym dysku są dwie partycje po ok. 52 GB w systemie NTFS + ukryta partycja recovery (ok. 8 GB). Żadnej partycji 100 MB nie widziałem. Chciałbym na nowym dysku odtworzyć partycje systemową (ok. 52-gigabajtową), a resztę podzielić nieco inaczej na partycje.

(falcon89) #6

http://osworld.pl/fsarchiver-czyli-backup-z-konsoli/

Dodane 01.01.2013 (Wt) 22:42

Zainteresuj się http://www.dobreprogramy.pl/Parted-Magi … 18724.html (zawiera Gparted i fsarchiver)

(adaś99) #7

Parted Magic mam i wiem, jak działa fsarchiver. Czy chciałeś powiedzieć, że formatowanie dysku jest wymagane tylko wtedy, gdy system plików na nowym dysku będzie inny niż NTFS?

(falcon89) #8

Musisz zrobić partycję w NTFS.

(adaś99) #9

Rozumiem. A jakim programem najlepiej to zrobić (mając Parted Magic lub inną dystrybucję typu liveCD)?

(falcon89) #10

Gparted

(adaś99) #11

OK, dzięki.