Formatowanie partycji niesystemowej

Witajcie,

Mam do Was pytanie dot.formatowania partycji. Czy z pozycji panel sterow.->narzędzia admin.->zarządzanie komputerem da sie poproawnie sformatować partycję,ale tak żeby jej nie utracić.

Prościej mówiąc mam dysk podzelony na dwie partycje,C i D. Chce sformatować D,ale tak żeby partycja,jej wielkość pozostała bez zmian.Chodzi mi tylko o wyczyszczenie. Chcę to zrobić w taki sposób,że klikam (będąc w opcji zarządzanie komputerem-zarządzanie dyskami) prawy przycisk myszy i daje formatuj.Czy poprostu źle myślę i ta partycja zniknie…

Jestem laikiem jeśli chodzi o podzałdysku stąd moje pyt.

Po prostu: Mój komputer -> Dysk D: prawy przycisk myszy i formatuj :slight_smile: nic nie utracisz a partycja będzie czysta i taka jaka była

Aha. Czyli rozumiem,że rozmair partycji ona sama nie ulegnie zniszczeniu? Zostaną tylko usunięte dane znajdujące się na niej?

PS. Wybrać szybkie formatowanie,czy nie.Jest jakaś znaczna różnica?

może być szybkie

… bo pełne formatowanie należy wykonać właściwie tylko wtedy, gdy podejrzewasz że dysk (partycja) może mieć jakieś uszkodzone sektory. Pełne formatowanie oznaczy je jako “nie do użytku” i nie będzie ryzyka, że system albo jakiś program coś tam zapisze. Przynajmniej teoretycznie, bo różnie z tym bywa :).