Formatowanie partycji niesystemowej


(A 4) #1

Witajcie,

Mam do Was pytanie dot.formatowania partycji. Czy z pozycji panel sterow.->narzędzia admin.->zarządzanie komputerem da sie poproawnie sformatować partycję,ale tak żeby jej nie utracić.

Prościej mówiąc mam dysk podzelony na dwie partycje,C i D. Chce sformatować D,ale tak żeby partycja,jej wielkość pozostała bez zmian.Chodzi mi tylko o wyczyszczenie. Chcę to zrobić w taki sposób,że klikam (będąc w opcji zarządzanie komputerem-zarządzanie dyskami) prawy przycisk myszy i daje formatuj.Czy poprostu źle myślę i ta partycja zniknie...

Jestem laikiem jeśli chodzi o podzałdysku stąd moje pyt.


(Debo75) #2

Po prostu: Mój komputer -> Dysk D: prawy przycisk myszy i formatuj :slight_smile: nic nie utracisz a partycja będzie czysta i taka jaka była


(A 4) #3

Aha. Czyli rozumiem,że rozmair partycji ona sama nie ulegnie zniszczeniu? Zostaną tylko usunięte dane znajdujące się na niej?

PS. Wybrać szybkie formatowanie,czy nie.Jest jakaś znaczna różnica?


(Nowy10) #4

może być szybkie


(goomish) #5

... bo pełne formatowanie należy wykonać właściwie tylko wtedy, gdy podejrzewasz że dysk (partycja) może mieć jakieś uszkodzone sektory. Pełne formatowanie oznaczy je jako "nie do użytku" i nie będzie ryzyka, że system albo jakiś program coś tam zapisze. Przynajmniej teoretycznie, bo różnie z tym bywa :).