Formatowanie partycji przy instalacji 7ki. Pełne czy szyb?

Witam. Czy podczas instalacji Windowsa 7 przy opcji formatowania partycji takowe odbywa się w wersji szybkiej czy pełne?

Formatowanie jest szybkie, ponieważ w innym przypadku przy instalacji systemu na dysku np. 1 TB formatowanie trwało by kilkanaście godzin. Pozdr

Formatowanie szybkie

Też potwierdzam, że szybkie. Zresztą formatowanie szybkie od pełnego nie różni się praktycznie niczym jeśli chodzi o stopień czystości dysku po takich formatach. Formatując w sposób pełny przede wszystkim jest sprawdzane czy dysk nie posiada bad sectorów, a to wymaga trochę czasu.

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

A co jeśli chciałbym wykonać jednak pełne formatowanie podczas instalacji Windows 7? Muszę się posiłkować innymi programami? Jeśli trak , to jakimi?

Podczas instalowania Windows 7 będziesz miał do wyboru tylko format szybki. Innego trybu przy tej instalce nie ma.

Jak chcesz format pełny to musisz przed zainstalowaniem WIndows 7 użyć zewnętrznego programu do formatowania dysku.

Ja z mojej strony mogę polecić Gparted. Jego używam, jest bezpłatny i uważam, że jest rewelacyjny.

szybkie formatowanie usuwa tylko tablice partycji(czyli obszar w którym jest zapisana nazwa i lokalizacja pliku)

a pełne jedzie od początku do końca zapisując wszystko zerami

OK, dziękuje za dobry program.

Nie wiecie, czy Microsoft ma zamiar powrócić do starego modelu z XP (wybór szybkiego lub pełnego) przy okazji Windows 8?

niema potrzeby przecież Windows i tak nie widzi różnicy (i ty też nie zauważysz)

nawet po pełnym formatowaniu przywrócisz dane lepiej się zaopatrzyć program który paręnaście razy nadpisze całą partycje losowymi danymi i ciągami znaków

I jedno i drugie formatowanie zeruje tylko tablicę partycji (w porywach do całego MBR).

Tablica partycji, kolego pawcio1212, przechowuje informacje - jak sama nazwa wskazuje - o partycjach. Przykładowo: flaga boot, sektory początku i końca, identyfikator systemu plików.

Do zerowania lub zapisania danymi losowymi dysku wystarczy byle dystrybucja Linuksa na CD/pendrive/memcard/fdd/czymkolwiek i komenda ‘dd’. Dla przykładu DSL jest dość niewielki http://damnsmalllinux.org

szybkie kasuje tylko obszar MFT a pełne jedzie cały dysk(jakby robiły to samo to była ta sama nazwa a nie 2 różne)

Wg. cyctatu pełne formatowanie jest równoznaczne z zerowaniem, co w przypadku instalatora Windows prawdą nie jest.

Jeśli zerowanie, to tylko z pomocą MHDD - zerowałem kilkukrotnie i nigdy nie miałem żadnego problemu :wink: