Formatowanie partycji systemowej a dysk logiczny


(Pauljumper89) #1

Witam!

Mam pytanie odnośnie formatowania partycji systemowej. Czy poprzez płytę instalacyjną Windowsa można sformatować jedynie partycję podstawową z systemem, a pozostawić nietkniętą drugą partycję ("dysk logiczny" utworzony w Windowsie z części dysku "C")? Jeśli tak, to czy robi się to standardowo jak instalację Windowsa na nowo przy formatowaniu całego dysku ( z różnicą polegającą na wskazaniu partycji systemowej w tym wypadku), czy trzeba zrobić w tym celu coś więcej? Zależy mi jedynie na zachowaniu plików z drugiej partycji - nie ma tam żadnych folderów instalacyjnych programów działających w aktualnym 'Windowsie etc. Po prostu dokumenty, zdjęcia, ewentualnie jakieś darmowe programy do zainstalowania.

-- Dodane 29.07.2013 (Pn) 8:34 --

P.S. Chodzi o Windowsa XP.


(mrFreeze) #2

Moim tokiem rozumowania

  • formatujesz partycję C w czasie instalacji Windowsa nie sformatuje Ci to czy też nie usunie partycji D,E itd.

  • pod Windowsem zanim zabierzesz się do formatowania wszystkie ważne dane skopiuj na inną partycję niż C (domyślnie ta z systemem)

  • w czasie formatowania wybierz odpowiednią partycję możesz dla pewności zobaczyć jaką wielkość mają dwie partycję i wtedy sformatować prawidłową.

  • jak masz zainstalowane gry itp na innych partycjach niż C i tak po formacie gry, programy itp. nie będą działać musisz je zainstalować od nowa warto skopiować save z gier i jakieś configi z programów.


(system) #3

Można! Standardowo. Istotne, to uważać w odpowiednim oknie instalatora, aby nie usunąć przypadkowo partycji, które mają pozostać.


(Pauljumper89) #4

Wielkie dzięki :slight_smile: