Formatowanie partycji Win7 pod Win8 - co zrobić?

Witam.

Po przesiadce z Windows 7 HP na Windows 8 Pro mam mały problem. Otóż, sytuacja na moim dysku wygląda tak:

http://zapodaj.net/735661b11ef35.png.html

Mianowicie. Win7 jest na partycji aktywnej, podstawowej, systemowej, a chcę go całkowicie usunąć. Nie idzie tego zrobić poprzez prawoklik - format, przez Zarządzanie komputerem (format jak i usunięcie partycji) też nie. Jest jakiś sposób na zrobienie tego bez używania live-cd jakiegoś i czy będzie to bezpieczne (w sensie, czy nie będzie żadnych komplikacji wynikających z tego, że tam jest akt., podst. i sys. partycja)?

wydaje mi się że jest tam bootowanie i dlatego się nie da usunąć

tylko live cd usunie ci to albo jakiś linuks

Ok, to rozumiem, ale czytałem coś o tym, że później trzeba odbudować rozruch systemu przez płytę/pendrive z systemem, ale szukałem już tam tego i nie bardzo mi wyszło znalezienie tego. Chyba, że coś w wierszu poleceń trzeba będzie wpisać, to od razu proszę o instrukcję, bo w tym zielony jestem :smiley:

Mam live-cd z Gparted, nada się? Co po tym zrobić?

potrzebna płytka z win8 i g parted

formatujesz tą partycje(ale musi ona został partycją primary inaczej nie uda się odzyskać)

później wkładasz win8 uruchamiasz go klikasz napraw i powinien znaleźć błąd z bootloaderem jeżeli go nie znajdzie to

http://www.forumowisko.pl/topic/185580- … windows-7/

http://technicznie.miastofabryk.pl/2010 … windows-7/

nawet jeżeli usuniesz to spod systemu to i tak już nie włączysz MBR

Sformatowałem tą partycję Gparted, ale coś poszło nie tak chyba i mimo, że dałem bootrec /fixmbr i bootrec /fixboot , to i tak nie znalazło systemu. Dałem sobie spokój z kombinowaniem i po prostu zainstalowałem system od nowa na już czystej partycji C i wszystko śmiga, a tamtą partycję już spod systemu wyczyściłem i wszystko gra i buczy ;-).

Dzięki za pomoc tak czy inaczej :slight_smile:

żaden gparted i inne wynalazki, klikasz na partycję z siódemką prawym klawiszem, usuwasz ją, następnie na partycję z ósemką i powiększasz ją o wolne miejsce z usuniętej. Operacja zajmuje chwilkę. (oczywiście po usunięciu tej z windows 7 nie tworzysz nowej, zostawiasz pusty obszar i jego mergujesz z systemową - albo tą z danymi).

EDIT

nie zauważyłem ostatniego posta, że przeinstalowałeś - no nic, przyda się na przyszłość :slight_smile:

Problem w tym, że usunąć też się jej nie dało, o czym napisałem w pierwszym poście. W jaki sposób usunę partycję systemową … ?

Racja, byłem przed kawą i czytanie ze zrozumieniem widocznie było dla mnie nie lada wyzwaniem. Faktycznie, to zmienia postać rzeczy, ale diskpart zawarty w windowsach powinien sobie z tym poradzić, tam się da zmienić partycje systemowe i przenosić MBR.