Formatowanie pendrive na Ubuntu 9.04 (ntfs i fat32)

Jak sformatować pendriva pod ubuntu w ntfs a potem w fat32? Łopatologiczną instrukcję poproszę, nie znam się na linuxie!

Na przykład przy pomocy dosfstools sformatujesz na dowolny FAT, w ten sposób:

mkdosfs -F 32 /dev/sdb1

Gdzie /dev/sdb1 to pendrive, jeśli Ubuntu u Ciebie rozpoznaje inaczej to sobie to dostosuj. Do NTFS przyda Ci się pakiet o nazwie ntfsprogs. Najprościej wszystko zrobisz z poziomu GParted - do obsługi NTFS wymagany jest właśnie ten wspomniany pakiet, inaczej opcja formatowania systemem plików NTFS będzie niedostępna :slight_smile:

Pozdrawiam!

Pobrałem GParted prawie 100MB tylko jak na LiveDVD mam to zrobić, prostą instrukcję łopatologiczną dla kogoś kto nie zna zasad działania linuxa ;] Cały czas windows. Jak to zainstalować krok po kroku i jak korzystać z lini komend i gdzie ona jest?

Nie prościej było?

sudo apt-get install gparted

Pozdrawiam!

Formatowanie na fat16/fat32 też można sobie spokojnie wykonać spod poziomu gparted. W razie czego możesz sobie wejść w tym programie do Widok > Wsparcie systemów plików, gdzie w bardzo przejrzysty sposób wypisze Ci, co wspiera, a czego nie, i jakie paczki musisz zainstalować, żeby wspierał. Ja na ten przykład nie miałem z defaulta wsparcia formatowania na ntfs - musiałem doinstalować paczkę ntfsprogs i gotowe.

Skoro twierdzisz, że nie znasz się na Linuksie, to dodam, że paczki możesz sobie instalować tak jak pokazał roobal: poleceniem apt-get, lub przy pomocy menedżera pakietów Synaptic (w *buntu), co może okazać się dla Ciebie bardziej atrakcyjne na początek.

Pozdro

@roobal

Mi GParted, ten z repo 9.04, niepoprawnie dzieli dyski. Przed dyskiem, który dzielę, wyświetla 1 MB “unallocated”.

Dlatego radzę jednak używać LiveCD, lub ściągnąć nowszy ze strony projektu GParted…

@ FXJ

Najpierw wypalasz obraz .iso na CD. W Nero musisz wybrać “Nagraj obraz płyty (iso) na CD”. Po udanym procesie wypalania płyty wyciągasz ją z napędu i restartujesz kompa. Wkładasz płytę przed startem systemu. Jeżeli masz ustawioną właściwą kolejność bootowania, to ok. Jeżeli nie, wchodzisz w BIOS i przestawiasz opcje bootowania. Napęd CD/DVD musi być przed dyskiem twardym. Następnie wybierasz tryb GParted. Czekasz, aż sam wybierze domyślny lub wybierasz pierwszy z góry. Czekasz, aż skończy się wykrywanie sprzętu. Zapyta cię kolejno o język, tryb programu i coś jeszcze. W moim wypadku ( język Angielski, bo Polskiego nie ma i tryb graficzny ) wystarczy sprawdzić, czy domyśle ustawienia są dobre i zatwierdzić enterem… Gdy dojdziesz do trybu graficznego, pojawi się okienko programu GParted. Klikasz PPM na dysk, którego chcesz sformatować. Wybierasz “Format As” i interesujący Cię system plików. Potem “Apply” i już. Wystarczy wyłączyć program używając przycisku “exit”. Wybierasz “exit” z listy. Po otworzeniu napędu wyciągasz płytę, zamykasz go i klikasz enter. To już koniec :slight_smile:

Jak pisałem lamer ze mnie w linuxie! Gdzie to wpisać? Kroczek po kroczku, nikt łopatologicznej instrukcji nie pisał nigdy? Żebym na przyszło0sć wiedział.

Akurat LiveCD używałem ale Ubuntu. Pobrałem tego GParted w formacie zip, i miałem nadzieję na jakąś instalację, nie wiedziałem że to cała dystrybucja bo nie o to mi chodziło. No nic i tak pendrive trafił do serwisu, niebawem będę miał nowego.

Ja ci polecam ściągnięcie LiveCD w formacie .iso…

@FXJ Programy > Akcesoria > Terminal, albo poszukać gparted w synaptic (System > Administracja > Menadżer pakietów Synaptic).

Zip wypakowuje się na pendrive lub inną pamięć flash :slight_smile:

Pozdrawiam!