Formatowanie w Dosie lepsze niz w Windowsie?

Jakiś czas temu próbowałem sformatować dysk, o którym właściciel

niewiele wiedział, bo dostał go od znajomego do wykorzystania.

Komputer niby go widział ale jako “urządzenie nieznane” albo USB.

Przy próbie sformatowania z płytki pojawiał sie komunikat,że co

prawda dysk jest widoczny ale nie ma do niego dostępu i oczywiście

formatowanie nie mogło się rozpocząć nie mówiąc już o instalacji

Windowsa. Myślałem więc, ze nic z tego dysku nie będzie ale

zaniosłem do serwisu i tam człowiek sformatował go w dosie(przy

czarnym ekranie). Formatowanie się udało,Windows sie wgrał. Moje

pytanie jest krótkie: jakim cudem sformatował się w ten sposób

podczas gdy z płytki nie chciał? Czy to formatowanie jest bardziej

skuteczne?

Hmm może nie jest bardziej skuteczne ale pod dosem nie ma niczego co mogłoby blokowac dysk, wiec nie ma mowy o komunikatach typu brak dostępu. Podejrzewam, że w serwisie wywalili wszystkie partycje po czym utworzyli je na nowo i sformatowali. A fdisk potrafi zdziałac cuda… ;]

Podobnie jak gParted (odpala się z CD) i też formatuje i wydziela partycje - również linuxowe (Ext2/3)

Dzięki za sugestie i rady. Co to takiego fdisk, o którym mowa w jednej z odpowiedzi ? Czy moglibyście podać mi komendy dosowskie, które będą mi potrzebne przy formatowaniu dysku (od początku)? Skąd wziąć dosa (zgrać na płytkę czy dyskietkę startową)?

Fdisk to DOSowe narzędzie do tworzenia i zarządzania partycjami. Stary dobry programik… Pod warunkiem, że odpalasz go na Win 98. Nie piszesz nic o pojemności dysku ani o systemie ale zakładam, że jest to XP lub wyżej. Czyli mój błąd… Nie mogli użyc fdiska bo on obsługuje dyski tylko o małej pojemności i tylko w formacie FAT. Czyli albo podłączyli dysk do innego systemu i polecieli z formatem z pod Win albo użyli jakiegoś konkretnego programiku np. tak jak powiedział mereksolak - gParted.

Dzięki. Czy w dosie formatuje się tylko FATy czy NTFSy też? Jak słusznie zauważyłeś, nie poinformowałem o pojemności dysku. To 80 gb, system Windows XP a słyszałem że w dosie formatuje się tylko dyski o malej pojemności. Skąd pozyskać komendy dosowskie, które pokierowałyby przy formatowaniu dysku w DOS? Skąd ściągnąć dosa ? Jak spowodować by płytka lub dyskietka, na którą nagram dosa, butowała ?

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk - boot z cd lub dyskietki i mozna zrobic duzo

tego typu programy korzystaja z ramdisk’u, czyli nie wymagaja zadnego hdd lub systemu wiec nie sa ‘narazone’ na wady owych

:slight_smile:

Jeśli pracujesz na XP to szkoda zawracać sobie głowę DOSem. I tak nie będziesz już z niego korzystał, lepiej użyć zewnętrznego programu żeby zrobić partycje albo formata. A jeśli chodzi o komendy dosowe do formatowania to albo “format c:” gdzie “c” to dysk twardy, który sformatować albo użyć właśnie “fdisk”, który pozwala na trochę bardziej rozwinięta zabawę: formatowanie, tworzenie i usuwanie partycji. Jeśli masz płytkę win 95 lub 98 to wystarczy (z tego co pamiętam…) bootować z płytki i wybrać linię komend i jesteś w DOSie.

Trochę więcej o DOSie http://www.pldos.pl/

wigton , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif