Formatowanie wolne vs. szybkie

Witam . Mam pytanie : czy różni się te 2 typy formatowania ?

Witam

Pozdrawiam

Trochę, ale nie za bardzo. Bo szybkie, to wymazuje dane z dysku, możliwe jest że czasem czegoś nie usunie, a zwykłe usuwa wszystko dokładnie :slight_smile:

Ale po mimo to nikt na to nie zwraca uwagi, i dlatego każdy korzysta z szybkiego :wink:

Szybkie formatowanie oznacza obszary zawierające dane jako puste. Usuwa ścieżki z tabeli partycji. Dane w rzeczywistości pozostają dotąd, aż nie zostaną nadpisane przez inne. Można je łatwo odzyskać różnymi programami.

Formatowanie wolne kasuje dane z dysku i/lub (nie jestem pewien) tworzy jakieś losowe dane aby nie można było odczytać poprzednich.

A ja tam jestem zdania że raz na trzy formatowania dysku trzeba zrobic to normalne wtedy mniejsze prawdopodobieństwo że wystąpią błędne zapisy na dysku

Widzę, że sami “eksperci” się wypowiadają. To nie jest wcale tak, że formatowanie normalne zamazuje wszystkie dane, a szybkie nie. Oba rodzaje formatowania robią dokładnie to samo, a jedyna różnica polega na tym, że formatowanie zwykłe dodatkowo sprawdza powierzchnie dysku.

zródło: http://support.microsoft.com/?kbid=302686

i sprawdza sektory rozurochowe,potem można normalnie przywrocić dane programami chyba że zostaną nadpisane jakimiś innymi rzeczami