Formatowanie wolne vs. szybkie


#1

Witam . Mam pytanie : czy różni się te 2 typy formatowania ?


(Uzi) #2

Witam

Pozdrawiam


(Mrylec) #3

Trochę, ale nie za bardzo. Bo szybkie, to wymazuje dane z dysku, możliwe jest że czasem czegoś nie usunie, a zwykłe usuwa wszystko dokładnie :slight_smile:

Ale po mimo to nikt na to nie zwraca uwagi, i dlatego każdy korzysta z szybkiego :wink:


(system) #4

Szybkie formatowanie oznacza obszary zawierające dane jako puste. Usuwa ścieżki z tabeli partycji. Dane w rzeczywistości pozostają dotąd, aż nie zostaną nadpisane przez inne. Można je łatwo odzyskać różnymi programami.

Formatowanie wolne kasuje dane z dysku i/lub (nie jestem pewien) tworzy jakieś losowe dane aby nie można było odczytać poprzednich.


(system) #5

A ja tam jestem zdania że raz na trzy formatowania dysku trzeba zrobic to normalne wtedy mniejsze prawdopodobieństwo że wystąpią błędne zapisy na dysku


(W Kowaluk) #6

Widzę, że sami "eksperci" się wypowiadają. To nie jest wcale tak, że formatowanie normalne zamazuje wszystkie dane, a szybkie nie. Oba rodzaje formatowania robią dokładnie to samo, a jedyna różnica polega na tym, że formatowanie zwykłe dodatkowo sprawdza powierzchnie dysku.

zródło: http://support.microsoft.com/?kbid=302686


(Maciejboss) #7

i sprawdza sektory rozurochowe,potem można normalnie przywrocić dane programami chyba że zostaną nadpisane jakimiś innymi rzeczami