Formatowanie z poziomu Windowsa?

Hej, nie jestem wybitny jeśli chodzi o komputery, więc proszę o wyrozumiałość i proste odpowiedzi. Chciałem sformatować siostrze laptopa, ale mam problem z biosem. Na laptopie są dwa systemy (jeden na dysku C:, a drugi na dysku E:), nie pytajcie dlaczego. Czy da się będąc na systemie na dysku C: sformatować z poziomu Windowsa opcją “formatuj” dysk E: i zainstalować tam nowego Windowsa? A następnie z dysku E: sformatować dysk C: również z poziomu Windowsa? Czy to zadziała i wyjdzie tak samo, jak formatowanie z biosu?

Jeśli bootloader będzie na partycji, którą sformatujesz to system przestanie się już uruchamiać.

A jak sprawdzić, gdzie on się znajduje?

 

A jaki, to masz problem?

 

 

Taki, że ma ograniczoną ilość opcji, brak w nim opcji bootowania z CD, napęd działa, płyta też, bo sprawdzałem na innym komputerze. Zrobiłem też bootowalnego pendrive’a, bios w innym laptopie go wykrywa, a ten bios nie i nie pojawia się opcja bootowania z USB.

Pewno Secure Boot włączony i nie włączony tryb Legacy…

 

Tylko, że nie ma opcji, aby go włączyć.

Wstawiam zdjęcia biosa.

 

 

5.jpg

3.jpg

4.jpg

1.jpg

2.jpg

Sprawdź czy po wybraniu Get default values nie pojawią się inne opcje.

 

Nie, już to wypróbowywałem. 

Bios masz ustawiony na start, jako pierwszy z napędu optycznego, czyli OK.

 

Dodatkowo masz klawisz wybierania napędów z reguły F12, ale sprawdź w instrukcji, czy tak jest.

 

Problemem może być nośnik DVD z systemem, sprawdź, czy inny komp z niego startuje.

 

Edit:

 

No i sprawdź, czy napęd jest sprawny?

Napęd jest sprawny, bo normalnie płyty działają. Płyta z windowsem działa na innym komputerze, pendrive też działał na innym. Na F11 i F12 nie reaguje w ogóle. Chciałem update’ować biosa, ale podaje, że jest aktualny i już nie można aktualizować. Już nie mam więcej pomysłów…

A sprawdź na innej bootowalnej płycie CD, czy odpali? z niej.

 

A na dysku nie masz jeszcze partycji recovery, może z niej odpalić system?

 

Napisz dokładny model tego laptopa.

Partycji recovery niestety nie mam. Mój laptop to Sony Vaio VPCEH 2M1E. Inne płyty z systemem też nie działają, mimo że na innym komputerze chodzą.

Masz taki przycisk?

 

Zobacz, czy przy starcie działa F11 i co tu masz?

 

Edit:

Nie wiem, czy tu nie trzeba będzie wyjąć baterię biosu i niech się porządnie zresetuje bios - zobacz, może jest dostęp do niej od spodu?

 

Lub potrzebne oryginalne nośniki DVD Sony, może działa tylko na systemie firmowym?

 

Nagraj na CD iso z memtest86 i start lub jakiś bootowalny linuks i start.

Dobra, problem rozwiązany. Próbowałem wszystkich możliwych przycisków, wszystkich rozwiązań, ale nic nie działało, nie dało się sformatować z biosu. Gdyby ktoś miał kiedyś podobny problem: Dysk z laptopa został podpięty do innego komputera i tam w programie sformatowany. Potem został z powrotem podpięty do laptopa, wtedy wykrywał brak systemu operacyjnego i czytał nowy system z pendrive’a i mógł się w końcu bootować z USB.

No i cuda się dzieją??? najważniejsze, że jest OK.