Formatowanie zawirusowanego pendrive

Witam posiadam dwa systemy operacyjne na komputerze Ubuntu 10.10 i windowsa xp. Mój pendrive został zawirusowany przez kolegą chciałem sobie go sformatować po przez Ubuntu ale przy formatowaniu pojawiają się jakieś dziwne błędy że jakiegoś pliku nie można usunąć. Istnieje może jakiś program na linuksa do formatowania pamięci flash ? Może znacie jakiś sposób żeby wyczyścić pendrive, bez podłączania go pod windows bo wtedy znów po 2 dniach system mi padnie. Bo wiem że na windows jest sporo programów do formatu itd. Proszę o pomoc.

A czym to formatowanie przeprowadzasz? Jeśli chodzi o graficzne nakładki to możesz użyć GParted albo palimpsest (System → Administracja → Narzędzie do obsługi dysków)

Przede wszystkim przed formatowaniem go odmontuj, prawdopodobnie:

sudo umount /dev/sdb1

Na wszelki wypadek sprawdź, czy przypadkiem nie jest zamotnowany i pod jakim oznaczeniem jest “widziany” przez system:

sudo cat /etc/mtab

Wykonaj TYLKO takie polecenia:

fdisk /dev/sdbX

oraz:

mkfs.vfat /dev/sdbX

Zwracam szczególną uwagę na użycie poprawnych numerów partycji - jeśli się zapędzisz i wstawisz tam /dev/sda1 system pójdzie się “pasać”. Oczywiście formatowanie zamontowanego systemu nie jest możliwe - piszę to jednak na okoliczność formatowania z poziomu live-cd.

mgalon ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif