Formatowanie zupełne

Otóż, kilkukrotnie wpadło mi w ucho zdanie typu “samo wgranie ponowne Windowsa nie wystarcza”. Zapragnąłem ostatnio sformatować mój komputer - wiele osób go używało, śmieci się walają, kiepsko działa. Ale? Tak sobie pomyślałem, czy normalne przegranie systemu nie pozostawi jakiś danych, które mogłyby zaszkodzić. Poczytałem troszkę i doszedłem do wniosku, że istnieje jakiś “wyższy poziom” formatowania… Jest gdzieś przystępnie wyjaśnione, jak to zrobić baaardzo prosto?

wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html?hilit=KillDisk#p2812880

Dodane 27.01.2013 (N) 10:40

Chodzi o formatowanie niskopoziomowe (low level format, zerowanie).

Witam.

Wolne formatowanie troszkę trwa (zależy od wielkości dyski )

Nie Napisałeś jaki posiadasz system, ale podczas instalacji systemu sformatuj dysk za pomocą narzędzia instalatora jeżeli posiadasz windows xp nie bierz szybkiego formatowania sformatuj partycję ntfs.

Pozdrawiam.

CCleaner chyba miał opcję zerowania całego niezajętego miejsca na partycjach.

Jeśli w przyszłości chciałbyś odsprzedać komputer bądź dysk, wyczyść MBR, w którym jest tablica partycji, to już utrudni odzyskanie układu partycji, który można odzyskać nawet po formatowaniu. Dodatkowo dane na dysku możesz nadpisać losowymi danymi, które jest skuteczniejsze, niż zerowanie, np. z poziomu dowolnej dystrybucji Linuksa poleceniem.

dd if=/dev/urandom of=/dev/sda

http://pl.wikipedia.org/wiki//dev/random