Formatowanie zupełne


(Arn Poznan) #1

Otóż, kilkukrotnie wpadło mi w ucho zdanie typu "samo wgranie ponowne Windowsa nie wystarcza". Zapragnąłem ostatnio sformatować mój komputer - wiele osób go używało, śmieci się walają, kiepsko działa. Ale? Tak sobie pomyślałem, czy normalne przegranie systemu nie pozostawi jakiś danych, które mogłyby zaszkodzić. Poczytałem troszkę i doszedłem do wniosku, że istnieje jakiś "wyższy poziom" formatowania... Jest gdzieś przystępnie wyjaśnione, jak to zrobić baaardzo prosto?


(falcon89) #2

wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html?hilit=KillDisk#p2812880

Dodane 27.01.2013 (N) 10:40

Chodzi o formatowanie niskopoziomowe (low level format, zerowanie).


(tosiekbu) #3

Witam.

Wolne formatowanie troszkę trwa (zależy od wielkości dyski )

Nie Napisałeś jaki posiadasz system, ale podczas instalacji systemu sformatuj dysk za pomocą narzędzia instalatora jeżeli posiadasz windows xp nie bierz szybkiego formatowania sformatuj partycję ntfs.

Pozdrawiam.


(Frankfurterium) #4

CCleaner chyba miał opcję zerowania całego niezajętego miejsca na partycjach.


(roobal) #5

Jeśli w przyszłości chciałbyś odsprzedać komputer bądź dysk, wyczyść MBR, w którym jest tablica partycji, to już utrudni odzyskanie układu partycji, który można odzyskać nawet po formatowaniu. Dodatkowo dane na dysku możesz nadpisać losowymi danymi, które jest skuteczniejsze, niż zerowanie, np. z poziomu dowolnej dystrybucji Linuksa poleceniem.

dd if=/dev/urandom of=/dev/sda

http://pl.wikipedia.org/wiki//dev/random