Formaty na linuksie

Ostatni coraz silniejsza jest we mnie chęć zainstalowania linuksa. W związku z tym chciałbym wybadać grunt. Więc proszę o rady co do dystrybucji(prosta, zeby dalo sie uruchomić windowsowe gry, i adobe photoshopa). Powiedzcie mi tez, czu linuks, a właściwie openoffice obsługuje popularne formaty plików ja *.doc czy inne takie?

Tego to się nie da zrobić, nie uruchomisz gry zrobionej pod Windowsa na Linuxie. Zainstaluj sobie np. Linuxa Mandrake 10.

Zadałem kiedyś podobne pytanie tu masz odpowiedzi. http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … ight=linux

Proponuje poczytać tematy na ten temat na forum. :smiley:

Jak nie uruchomie gry windowsoskiey na linuksie? Co ty gadasz? Może nie słyszałeś o czmś takim jak Wine i WineX?

Na tych emulatorach można uruchomić tylko niewielką część gier z Windowsa.

Ponadto WineX jest programem komercyjnym.

Wydajność tak uruchamianych gier pozostawia jednak wiele do życzenia.

To wiem, ja jednak nie gram wiele i na pewno sobie jakoś poradzę. Powiedzcie jednak mi coś o formatach plików na linuksie (doc, pdf, mp3…) i czy będę mógł uruchomić na nim Photoshopa?

Photoshopa przez Wine można uruchomić. Nie próbowałem (nie mam), ale na pewno pójdzie, choć nie będzie to łatwe.

Kiedyś coś w necie czytałem o tym.

Co do tych formatów. Nie wiem o co chodzi.

Bez komentarza! !!

Może nie wyjąsdniłem do końca sprawy z formatami. Chciałbym się po prostu dowiedzieć, czy OpenOffice obsługuje formaty z Microsoft Office’a. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo jak napiszę coś na Open Office, to chcę to później moć otworzyc to na Offisie Microsoftu. To samo dotyczy baz danych, arkuszy i innych. Jeszcze mam pytanie, czy w OpenOffice jest zawazrt edytor HTML’a?

TAK.

OpenOffice obsługuje formaty M$ Office’a.

Na ogół działa to dobrze. Tylko przy większych plikach worda (kilkadziesiąt, kilkaset stron) potrafi się zawiesić, ale zwykle jest OK.

Obsługuje zarówno odczyt, jak i zapis i edycję dokumentów M$o.

Co do zapisu, to nie miałem z nim jeszcze problemów.

Co do edytora HTML ,to go nie ma w OO.

A jest jakiś dobry, działający w trybie WYSiWYG na linuksie?

W mozilli pod linuxa, jest kompozytor stron, konsola JavaScript, itp. to wystarczy do tworzenia stron i skryptów JavaScript, co do wysiwyg to nie jestem pewien :frowning: wiem że w miare prosto się tam robi strony :slight_smile:

tryb WYSiWYG (What You See is What You Get) to po prostu graficzny edytor stron. korzystałem przez jakiś czas z Mozilli, ale niestety po 2 dniach mialem jej dosyć(zarówno przeglądarki jak i dodatkow). Wolę więc coś innego, ale nic. Poszukam programiku jak bede mial tego linucha! !!