Formowanie baterii w laptopie jak i czy jest potrzebne?

Witam.

Mam dylemat - mam nową baterię w laptopie (HP 550 6 komorowa bateria) i nie wiem jak i czy w ogóle trzeba, ją formować?

Ogólnie w sieci zdania są podzielone. Prosiłbym konkretnie jak formować lub nie, i dlaczego? :stuck_out_tongue:

Co (i czy) na ten temat jest napisane w instrukcji obsługi laptopa? Postępujesz w sposób opisany w tej instrukcji.

Akumulatorów litowo-jonowych i litowo-polimerowych nie ma potrzeby formować.

PS. Formować a nie formatować.

Hmm no pisze jedynie, żeby “pozostawić komputer podłączony do zasilania aż do zgaśnięcia wskaźnika baterii”…

Co ciekawe pisze, żeby “odłączać zasilanie poprzez odłączanie przewodu zasilającego z gniazdka(a nie odłączanie go od komputera)” - jest to jakaś różnica?

Jak odłączysz od komputera a nie od sieci zasilającej, to zasilacz nadal jest podłączony do sieci, co w teoretycznej, niesprzyjającej sytuacji może być np. niebezpieczne oraz zasilacz pobiera jakiś mały prąd spoczynkowy co globalnie powoduje duże straty energii (ciągle o tym teraz mówią i piszą aby nie zostawiać nie używanych zasilaczy podłączonych do sieci)

Aha :stuck_out_tongue:

a jeśli chodzi o formowanie baterii to stosować się do tego co w gwarancji czy może jest coś zalecane co, nie zaszkodzi :stuck_out_tongue:

W przypadku baterii litowo-jonowych wystarczy co jakiś rozładować do wyłączenia i naładować do pełna.

Są też pewne sposoby na przedłużenie żywotności baterii.

Wątek który założyłem, warto poczytać:

jak-prawidlowo-uzytkowac-akumulatory-t399740.html

Wg mnie nie należy popadać w paranoję i używać wedle potrzeby. Porady typu - praca na laptopie bez baterii i wkładanie tylko na wyjazdy jest śmieszna bo co np. w przypadku braku zasilania w sieci? (a może trzeba podłączyć UPS-a?) Inne “porady” również tylko utrudniają życie. Czy z komórką też się tak bawisz czy jej używasz? Podłączasz i ma działać. Nie ma czasu na taką zabawę, utrudnianie sobie życia, zastanawianie się i analizowanie. To nie technologia sprzed 10 lat że trzeba było się obchodzić jak z jajkiem.

PS. Linki w linku nie działają.

Miszkurka2000 , Oba działają po małej modyfikacji:

http://www.4point.pl/informacje/rady-dl … ookow.html

http://support.euro.dell.com/support/ed … attery.htm