Formowanie baterii


(Myphon123) #1

Chyba odwieczny dylemat ? Formować czy nie formować ?

Mam od wczoraj Nokie E 52 która słynie z pojemnej baterii. I nie chciałbym tego zepsuć. Więc pytanie czy nadal formuje się baterie typu Li-Pol ?

Jeśli tak to jak ? Ile razy po ile godzin/ na wyłączonym czy włączonym


(system) #2

Nie formuje się się baterii bo jest uformowana fabrycznie. Czyli tylko wsadzasz i korzystasz, pamiętając tylko o tym żeby nie rozładowywać baterii do zero (wyłączenia telefonu) bo szkodzi jej ogniwom.


(jaru_r) #3

Nie zaszkodzi rozładować ze 3 razy do końca i naładować do pełna. Tyle.

Ile godzin? To akurat nie ma za bardzo sensu, bo telefon i tak odcina ładowanie, gdy bateria się naładuje. Trzymanie dłużej podłączonego do ładowania telefonu jest nieuzasadnione.

Takie regułki, że “12 godzin na wyłączonym telefonie…” to aktualne były z 10 lat temu, jak telefony były mało zaawansowane.


(Miszkurka2000) #4

Wyłączenie telefonu przez wyładowaną “do końca” baterię tez nie uszkodzi baterii bo elektronika i tak nie pozwala rozładować jej do prawdziwego końca i zawsze jest zapas.


(ra-v) #5

Przy akumulatorach NiMH.

Kilka razy naładować do końca, rozładować jak się uda. W przyszłości nie rozładowywać zbyt często do końca, a już na pewno nie pozostawiać rozładowanej baterii na długo, bo można ją uszkodzić. Jeśli telefon będzie kiedyś miał ma iść na jakiś czas do szuflady to musisz naładować do pełna.