Fortron RAIDER S 650W Czy to dobry zasilacz?

Witam mam taki sprzęt

 

Procesor Intel Core i5-3550, 3.30GHz

Typowa budżetowa seria. Nie razi niczym szczególnym, ale też nie wyróżnia się.

 

Na pewno nie potrzebujesz zasilacza o mocy 650 W pod tą konfigurację.

 

Wystarczy tutaj markowy, modularny Thermaltake 530 W.

http://www.skapiec.pl/site/cat/37/comp/6279538

A co może sie stać jeśli np. włożę do kompa np. zasilacz 400W albo np. 750W ( tak z ciekawości bo ciekawi mnie co bedzie jeśli np. wlożę za słaby albo za mocny jak pomagałem wybrać kuzynowi kompa to nie wiedziałem jak zasilacz bo nie wiem co sie stanie jak dam słabszy albo mocniejszy )

Jak zamontujesz zasilacz o za małej mocy w stosunku do zapotrzebowania komputera to w zależności od klasy/jakości zasilacza:

  • kiepski jakościowo da za niskie/niestabilne napięcie, które spowoduje niestabilną pracę komputera (zwiechy, błędy pamięci, niebieskie ekrany itp) wyłączanie komputera.a zasilacz może się przegrzać i nawet spalić (bo np. brak w nim zabezpieczeń przeciw przeciążeniowych). Przy takich zasilaczach napięcia mogą nawet wzrosnąć do niebezpiecznych poziomów przy przegrzewaniu/przeciążeniu a to może być bardzo niebezpieczne dla podzespołów komputera.

  • przy zasilaczu wysokiej klasy ale za słabym do wymagań sprzętu, nastąpi wyłączenie zasilacza (i komputera) po przekroczeniu mocy znamionowej i najczęściej na tym się skończy.

 

Zamontowanie zasilacza o zbyt dużej mocy w stosunku do zapotrzebowania niczym nie grozi ani dla zasilacza ani dla komputera - tylko tyle że zasilacz będzie pracował poniżej punktu, do którego został zaprojektowany a to się odbije na jego sprawności - zamiast sprawności powyżej np. 80% jego sprawność będzie np. 40-50%

Wszystkie zasilacze od certyfikatu Bronze w górę mają sprawność minimum 80 % począwszy od niskiego (20 %) obciążenia. 

Kupuje 650W dlatego , ze w przyszłości będę modernizował komputer np. lepsza grafika lub procesor a wtedy będzie potrzebny mocniejszy zasilacz i musiał bym wtedy zmienić a jak zmienie teraz to i tak nic sie chyba nie stanie tylko jak pisał kolega na forum jeśli dam za słaby zasilacz to może sie komputer wyłączać lub resetować a jeśli za mocny to nic się nie stanie bo każdy podzespół będzie brał tyle prądu ile potrzebuje dobrze mówie ? ( Średnio się znam więc was pytam )

 Markowe 530 W wystarczy Ci na dużo mocniejszy zestaw niż masz teraz. Tamten Fortron nie ma nic do zaoferowania poza trochę wyższą mocą.

 

Nie tylko moc zasilacza jest ważna. Liczy się także jego sprawność, stabilność trzymania napięć, okablowanie, etc…

Przy obecnej cenie Smarta SE 530W w sklepach to lepiej już brać tego Chiefteca

http://www.morele.net/zasilacz-chieftec-a-80-ctg-550c-550w-85-ctg-550c-478520/

z niezależną regulacją napięć.

 

Ten zasilacz wystarczy spokojnie nawet do kręconego i7 haswell w połączeniu z GTX 980. Obecnie mamy trend na zmniejszanie prądożerności podzespołów i zasilacz 550W wystarczy do każdego zestawu z jednordzeniową kartą graficzną, nawet dla tych najmocniejszych.