Forwardowanie portów (dla eMula)

Często się zdarza, że mamy w domu sieć LAN i na jednym z tych komputerów udostępniamy np. Neostradę na drugi komputer, najłatwiej i najtaniej poprzez udostępnianie połączenia internetowego z Windows XP.

Jednak osoba korzystająca z eMule na drugim komputerze (podłączonym do Internetu przez pierwszy komputer) uzyskuje jedynie “lowID” (generalnie przy ściąganiu jest gorzej niż na “highID”).

Jak bez dodatkowych programów uzyskać highID? Należy przekierować trzy porty.

Sprawa jest prosta:

  1. Upewniamy się, że żaden firewall nie blokuje nam eMule’a

  2. Adresy IP w sieci LAN muszą być ustawione ręcznie! zatem:

komputer (1) - podłączony do Neostrady, udostępniający połączenie internetowe; adres IP 192.168.0.1 (takiego adresu wymaga ‘udostępnianie połączenia internetowego’ z Windows XP)

komputer (2) - adres IP 192.168.0.XXX, gdzie XXX to liczba z zakresu 2-255

  1. Musimy wejść we właściwości udostępnianego połączenia: [start]->[ustawienia]->[połączenia sieciowe]

w oknie, które się pojawi zaznaczamy nasze połączenie (np. “Neostrada”) i wybieramy ‘właściwości’

  1. Przechodzimy na zakładkę ‘zaawansowane’ i w obrębie ‘udostępnianie połączenia internetowego’ klikamy na [ustawienia…]. Oczywiście wcześniej połączenie musi być udostępnione (a takie mamy założenie) czyli ‘zezwalaj innym użytkownikom…’ musi być zaznaczone.

  2. Klikamy [Dodaj…]

wpisujemy: ‘opis usługi’=eMule (webserver); ‘Nazwa lub adres IP…’=adres IP komputera (2); ‘Numer portu zewnętrznego…’= 4711 ; można ten sam port (4711) wpisać do ‘Numer portu wewnętrznego…’, jednak nie trzeba bo zostanie to przypisane automatycznie; zostawiamy zaznaczone TCP

klikamy [OK]

  1. Klikamy [Dodaj…]

wpisujemy: ‘opis usługi’=eMule (TCP); ‘Nazwa lub adres IP…’=adres IP komputera (2); ‘Numer portu zew…’= 4662 ; zaznaczone TCP

klikamy [OK]

  1. Klikamy [Dodaj…]

wpisujemy: ‘opis usługi’=eMule (UDP); ‘Nazwa lub adres IP…’=adres IP komputera (2); ‘Numer portu zew…’= 4672 ; zaznaczone UDP!!

klikamy [OK]

Teraz możemy zamknąć wszystkie okna i cieszyć się z highID w eMule na komputerze (2).

UWAGA!!!

Żeby nie stracić highID na komputerze (1) [oczywiście tylko wówczas gdy eMule jest na nim również używany] to na trzeba w ustawieniach eMule na komputerze (1) zmienić numery portów np. TCP 4762 oraz UDP 4772.

Jak to zrobić to już nie opisuję, ponieważ nie raz było na tym forum to już opisywane.

Chciałbym zauważyc ze przy neostradzie IP jest zmiene więc, na drugi komputerze analogicznie jest to samo, więc gdzie napisałeś.

Adres Ip Komputera (2) - Podajemy nazwę komputera.

O co Ci chodzi co ma adres IP Neostrady do adresu IP komputera w sieci lokalnej. Ja wiem, że można czegoś nie wiedzieć, ale jak się czegoś nie jest pewnym to radzę najpierw sprawdzić, zanim się coś palnie.

Tutaj są trzy adresy:

adres IP komputera (1)

adres IP komputera (2)

adres Neostrady - a ten tutaj jest przyporządkowywany automatycznie przez DNS z TP, więc nie mamy na niego wpływu! Ale przecież on nie wpływa na cokolwiek z tego co tutaj opisałem! !!

A ja Ci radzę też najpierw sprawdzić to, co piszesz.

W swoim poście użyłeś zastrzeżonego koloru.

Radzę to zmienić

O to ze jeżeli ktoś posiada neostradę to połączenie jest rozdzielane to automatycznie zmienia się adres IP na jednym i drugim komputerze.

Więc wpisanie adresu Ip (Tymczasowego) działa tylko do ponownego połączenia więc za każdym nowym połączeniem albo wpisujemy nowy adres IP albo mamy zablokowane porty.

Tylko po co wystarczy wpisac nazwę komputera.

A ty uwazaj ze słownikiem i rzuaczasz się jagbyś miał jescze o co :roll:

Zenek poczytaj troche o sieciach :), ani na pierwszym , ani na drugim kompie adres IP LAN nie ulegnie zmianie bo nie ma takiej mozliwosci :), komp1 jest bramka dla kompa2, zmienic sie moze jedynie routing, po zmianie adresu przez server TP, co w zasadzie nie zmienia postaci rzeczy.

:roll:

Tylko czemu nie rozumiecie dalej, dla przykładu podam ze taką sytuacje ja mam :roll:

Opisałeś ze rozłączona neostrada na dwóch komputerach i na pierwszym porty są odblokowane itp, natomiast na komputerze na który jest udostępniany porty są zablokowane i z każdym połączeniem Neostrady na pierwszym komputerze zmienia się adres IP na drugim, przynajmniej tak jest u mnie i nie raz pisalem o tym. Więc najrosądniej jest wpisać nazwę komputera aby ciągle nie zmieniać adresu IP :x

Zenek, to chyba Ty czegos nie rozumiesz, siec LAN nie ma nic wspolnego z siecia WAN.

Więc jest tutaj mowa o sieći która ja opisuję wieć mam rację :roll:

Nie masz racji. Adres IP Neostrady może się zmieniać za każdym razem, a i tak nie będzie to miało żadnego wpływu na ustawienia przeze mnie opisane, ponieważ te właśnie ustawienia nie odnoszą się do adresu IP Neostrady.

Ale odnoszą sie do High ID na komputerze na którym jest udostępniany internet, dobrze jezeli nie wierzysz moze jakiś screeny dać :shock:

Dobra bo to nie ma sensu. W ogóle sprawdziłeś czy te moje ustawienia działają?? Bo ja je ustawiałem na 2 konfiguracjach i działa bez problemu.

Prawda, że można tam wpisać nazwę komputera, ale jeśli się wpisze IP komputera (czyli 192.168.0.xxx, xxx - 2-255) też działa i nic się nie psuje!!

A jeszcze poza tym to IP dla HighID nie jest ważny bo można mieć na identycznym IP Neostrady zarówno HighID jak i LowID w zależności od tego czy wolne są porty (te, które napisałem).

Koniec tematu więcej nie odpowiadam bo jest to bezcelowe.

Tak sobie czytam bardzo ciekawy temat. Sam mam problem. Dotyczy on udostepnienia polaczenia internetowego innemu komputerowi w sieci. Z tym ze zamiast tu forwardu portu 4662 ja chce przekierowac port 22 (SSH) na adres serwer w sieci LAN. Gdy w koncu udalo mi sie na durnym XPeku udostepnic polaczenie modemowe dla interfejsu WAN i nawiazac komunikacje z interfejsem LAN nie wiadomo dlaczego adres karty zmienil mi sie na 192.168.0.1. A w sieci lan serwer na linuxie tez ma taki adres IP domyslnie. A na ten adres musze przekierowac port 22.

podłączony do Neostrady, udostępniający połączenie internetowe; adres IP 192.168.0.1 (takiego adresu wymaga ‘udostępnianie połączenia internetowego’ z Windows XP)

I teraz sobie mysle… no ja pier**** Nie dosc ze nie jestem na miejscu robi to osoba, ktora poprosilem to znow bedzie musiala zmieniac. Teraz trzeba zmienic adres serwera na inny.

Mam pytanie to autora:

Przechodzimy na zakładkę ‘zaawansowane’ i w obrębie ‘udostępnianie połączenia internetowego’ klikamy na [ustawienia…].

Yy nie w obrebie “Zapora Systemu Windows” ? Rozumiem ze jaki sie za pomoca kreatora konfiguracji sieci udostepni neostrada TP to pojawi sie udostepnianie polaczenia internetowego z opcja wyboru Ustawienia ?? I tam sie dokonuje forwardu portow ?

Boze chlopie… co ma WAN do LAN jak juz tu niektorzy pisali. Jesli brama ma interfejs modemu i karty sieciowej. To rozlaczasz neostrade to zmienia sie IP port dalej jest ten sam. Czyli gdy na interfejsie modemu w zaawansowane tak, w udostepnianiu polaczenia internetowego / zaawansowane / ustawienia to dodanie portu dla komputera z nazwa czy adresem IP nie ma nic do adresu IP WAN. Tam sie podaje adres IP lan komputera w sieci a to jest niezmienne. Pewnie mozna podac nazwe ale po co? Nazwe mozna latwo zmienic, wylaczyc NetBios np na tym kompie na ktorym przekierowujemy port albo do ktorego przekierowujemy i nazwa ci gowno da. Na prawde chlopie do bledu sie trudno przyznac ale warto niz trwac w glupocie swojej. MODEM:IP_XXX_ZMIENNE:JAKIS_PORT do -> IP_KOMPA_W_LANIE_NIEZMIENNE: 4662 - Tak dziala przekierowanie, bo tak chce przekierowac port SSH do serwera.

P.S ciekawe czy ktos to przeczyta :>