Fotel do komputera do pracy zdalnej

Kurczę, a mój za dwie stówki działa. W dodatku kupiłem używkę. Marka nieznana.

Gdybym miał brać nowy, kupiłbym polecany przez @CezarJuliusz SPC.

Żaden z prezentowanych foteli nie nadje się do siedzenia dłużej niż godzinę dziennie. Wszystkie powodują w dłuższej perspektywie dysfunkcje stawów i układu szkieletowego, np. dyskopatie.

Przy komputerze powinno się siedzieć albo na klękosiadzie, albo piłce, albo w pozycji półleżącej, lub stać.
Najlepiej zmieniać co jakiś czas sposób siedzenia.

Większości schorzeń spowodowanych siedzeniem przed komputerem nie da się wyleczyć. Można minimalizować szkody poprzez mozolną rehabilitację, a w sytuacji krytycznej, np. nieustający ból, niedowład kończyn, nietrzymanie moczu itp. stosuje się leczenie operacyjne.

A ta dłuższa perspektywa to ile?

Zależy od wielu czynników. Znajomy zaczął grać intensywnie w WOT, od momentu gdy wyszły. Grał w zasadzie tylko w to. Dwa lata temu operacja cieśni nadgarstka, teraz wyszła dyskopatia. Praca głównie biurowa. Ja dla odmiany siedzę przy komputerze od końca lat 80 tych. z tym, że korzystam z klęksiadu zamiennie z fotelem. Nie mam jakichkolwiek problemów. Ale ćwiczę w klubie fitness 3x w tygodniu i uprawiam Jogę, do tego sporo pływam, biegam jeżdżę na rowerze. Zwykle kilkanaście lat na fotelu w większości przypadków kończy się jakimiś problemami. To samo zresztą dotyczy np. kierowców.

Pytam, bo na tyłku przed kompem siedzę godzinami dobre 20 lat z okładem. Z ruchu to jedynie mruganie powiekami (chociaż może wrócę na rower, jako środka transportu). Problemów brak. Dlatego zastanawiam się nad długością tej perspektywy.

Większym problemem dla kręgosłupa od siedzenia godzinami w fotelu jest/będzie wpatrywanie się w smartfona ze zgiętym karkiem (opinia znajomych fizjoterapeutów).

Z tą poduszką tymczasowo chodzi mi o coś takiego:
https://a.allegroimg.com/original/11dcd5/8dad38e848adb4ab01eeb92294a6/PODUSZKA-ZELOWA-PODKLADKA-NA-KRZESLO-ORTOPEDYCZNA-Model-zelowa
stacjonarnie na pewno w sklepach medycznych, ale 2x drożej

Bardzo często zmian nie widać, jak już poczujesz, to może być za późno. Np. nagle nie można się schylić, lub podnieść i kończy się operacją. Ruch jest konieczny, nie jakiś gwałtowny, czy bardzo intensywny, ale stały.