Fotomontaż - co poprawić, żeby było dobrze?


(Chrupek14) #1

Witam.

 

Robię pewien fotomontaż. Nie, żebym był jakimś wybitnym grafikiem. Ogólnie, to chcę się wkleić na inne zdjęcie. Chodzi o to, żeby to nie wyglądało na fotomontaż. Fotomontaż robię w Corel PaintShop Pro X6 (wersja trial), bo w GIMP'ie mi się coś zepsuło i nie działa, jak należy. Mam wersję anglojęzyczną, więc będę pisał angielskie nazwy narzędzi, których użyłem. Co zrobiłem?? Wyciąłem się z innego zdjęcia i myślę, że bardzo dobrze to zrobiłem, tylko z resztą jest problem. Wycinałem najpierw narzędziem Magic Wand, a potem poprawiałem Freehand Selection (to chyba lasso). Wkleiłem się na inne zdjęcie, ustawiłem rozmiar wklejanej postaci, tylko przypadkiem dałem Soften na postaci 2-krotnie (postać zapisałem oddzielnie w innym pliku) i się zapisało, było już za późno na cofnięcie zmian, jak się połapałem. Postać była ciemniejsza, niż zdjęcie, na które ją wkleiłem, po rozjaśnieniu postaci wyglądała ona nieciekawie, więc postać zostawiłem, a to tło przyciemniłem opcją Brightness/Contrast. Użyłem Soften 4-krotnie na tym zdjęciu, na które wkleiłem postać. I tyle zrobiłem. Po mojemu ta postać wygląda, jak z innego zdjęcia. Pokazałem ten "fotomontaż" 2 wtajemniczonym osobom i jakoś nie były zszokowane, jaki dobry fotomontaż. Co jeszcze można by tu zrobić, żeby wyszedł dobry fotomontaż ?? Czy taki koleś, jak ja sobie z tym poradzi, czy trzeba jakiegoś wybitnego grafika?? Czy może, kto by tego nie zrobił, to i tak ludzie się połapią, że to fotomontaż ?? Jeśli trzeba, to mogę Was wtajemniczyć i pokazać ten mój "fotomontaż", ale to na PW, a tutaj byście odpowiedź pisali, co poprawić itp. Czekam na porady.


(grandpajanek) #2

Przede wszystkim musisz poprawnie wyciąć postać z tła.Poniżej kilka sposobów usuwania tla w PSP.Przy zastosowaniu lassa (free hand selection>point to point) wskazane jest dodanie małego wtopienia (feather 1 do 3 pixeli w zależności od wielkości zdjęcia).

Pomocne tutoriale

http://psp-pomoc.com/forum/viewtopic.php?t=1154

http://psp-pomoc.com/forum/viewtopic.php?t=395&start=0

http://psp-pomoc.com/forum/viewtopic.php?t=3315

 

Po wklejeniu postaci na nowe tło w zakładce Adjust masz całą gamę różnych efektów którymi ustawiasz dalsze wtopienie.Trudno jest powiedzieć które bo to zależy od charakteru zdjęć.


(Chrupek14) #3

Dzięki za odpowiedź. Długo by mi pobierało triala Photoshop'a, więc zdecydowałem się pracować w Corel Paint Shop Pro X6, w którym też te narzędzia odnalazłem. Jednak muszę się wyciąć ze zdjęcia jeszcze raz, jak się tak zastanowić. Nie trzeba mi już poradników z YouTube, bo znalazłem na stronce Corel'a podręcznik użytkownika i to po polsku!! Próbowałem już wycinać Różdżką, ale nie podszedł mi ten sposób, próbowałem opcji "Wyodrębnianie obiektu" - ciekawa metoda, ale nie udało się w niektórych miejsach. Fajna też była gumka tła, ale też nie wyszło, mimo różnych ustawień. Myślę, że najlepsze będzie "Zaznaczenie odręczne", czyli Lasso, ale nie z typem zaznaczenia "Odręcznie", tak, jak to wcześniej robiłem, tylko "Inteligentna krawędź". Mam tu do Ciebie kilka pytań, bo widzę, że znasz się na grafice komputerowej. Mianowicie, jak opcje ustawić ?? Z podręcznika użytkownika:

 

  • Wtapianie - umożliwia zmiękczenie krawędzi zaznaczenia przez określenie szerokości zanikania (0-200 pikseli).

  • Wygładzanie - określa stopień wygładzania obramowania zaznaczenia.

  • Wygładzanie optyczne - umożliwia zastosowanie gładkiej krawędzi zaznaczenia przez nadanie pikselom półprzezroczystej postaci.

  • Użyj wszystkich warstw - wyszukuje krawędzie na wszystkich warstwach zaznaczonego obszaru. Ta opcja jest dostępna w przypadku stosowania zaznaczeń typu Wyszukiwarka krawędzi lub Inteligentna krawędź na obrazkach z wieloma warstwami.

 

Jakie dać wartości dla wtapiania, wygładzania i wygładzania optycznego?? "Użyj wszystkich warstw" nie da się zaznaczyć, więc tu problem z głowy. Wymiary zdjęcia, z którego wycinam siebie, to 3648x2736 pikseli, a zdjęcia, na które się mam wkleić, to 3196x2736 pikseli.


(grandpajanek) #4

Różdżka jest dobra na tło jednokolorowe.W Twoim przypadku robisz na jednej warstwie.Po otwarciu zdjęcia w PSP awansujesz warstwę tła.Jeśli tło zdjęcia z którego wycinasz jest bardzo różnorodne (pstrokate) to smart edge lub edge seeker nie będzie działać poprawnie.Te opcje najlepiej działają na tle "spokojnym".Pozostaje opcja point to point.Przy tych wymiarach zdjęcia spróbuj dać wtapianie 2-3 pixele i prowadź linię wycinania minimalnie po wewnętrznej stronie postaci jak najmniejszymi skokami.Po wklejeniu wycięcia na drugie tło wejdź w Brightness and Contrast i spróbuj Curves,Levels,Highlights/Midtone/Shadows itp.

Albo jeśli potrafisz posługiwać się piórem to polecam ten sposób wycinania.Jak będziesz miał dalej problemy wpadnij do mnie na forum to ktoś Ci pomoże.


(Chrupek14) #5

Dobra, wpadnę do Ciebie na forum. Grandpajanek, PW Ci wysłałem. Usunąłeś, czy nie zauważyłeś??


(pstrowsky) #6

Wiem, że masz problem z Gimpem ale czy próbowałeś użyć jego wersji przenośnej? Postaci łatwo wycina się z tła za pomocą ścieżek. Jest to chyba najłatwiejszy i najbardziej wszechstronny program tego typu zaraz po PS. Jest do niego więcej tutoriali więc i pomoc będzie łatwiejsza. Dla przykładu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,1219.0.html


(Chrupek14) #7

Na razie prace nad fotomontażem zostały wstrzymane na czas nieokreślony.


(antoniolux) #8

Dodam jeszcze, że zdecydowanie lepszym programem jest PS CS6. Corel Paint Shop Pro z tego co wiem to jest program do grafiki wektorowej. 


(Chrupek14) #9

Na dobreprogramy.pl napisano, że do rastrowej.


(pstrowsky) #10

Zdecydowanie do rastrowej. Głównie do obróbki zdjęć jak napisano na stronie Corela.