Franki francuskie


(Arn Poznan) #1

Znalazłem u siebie taki oto ciekawy banknot: http://www-personal.umich.edu/~jbourj/images/money/pascal12.jpeg

Zastanawia mnie, ile może być wart (franki jeszcze chyba wymieniają) i jak/gdzie go wymienić? Wartość kolekcjonerska będzie raczej mała, banknot jest dosyć poniszczony (postrzępione brzegi i zagięcia).


(sla17) #2

Jeżeli przyjęli by banknot, to z tego co pisze na wikipedii - 1 euro to ~6,57 twojego franka francuskiego, co w przeliczeniu daje ok. 75€. Nie znam się na tym, ale z tego co pisze na wikipedii tak to rozumiem.


(Arn Poznan) #3

Zagłębiając się w temat - tabelka na stronie Narodowego Banku Słowacji (też mają euro) wyznacza termin wymiany francuskich banknotów do lutego 2012 roku, natomiast NBP do 2005 :shock:

75 euro to suma nie do pogardzenia, pod warunkiem braku problemów z wymianą.

Kłopot w tym, że brak mi pojęcia o możliwym miejscu i sposobie wymiany - przecież nie udam się do Francji w tym celu :wink:


(sla17) #4

Teraz się zagłębiam i w broszurze :

http://www.nbportal.pl/library/pub_auto ... _B2030.PDF

Na stronie 17 widnieje informacja, że banknoty rzeczywiście można było wymieniać do 2005 roku, a monety do 2012 roku. Niestety, możesz sobie na pamiątkę zostawić, albo poczekać x lat :smiley:


(Arn Poznan) #5

http://www.nbs.sk/sk/euro/terminy-vymeny-hotovosti

Trzeba było czytać me wywody :slight_smile: Tutaj mamy zupełnie odwrotne twierdzenie... Chciałbym sprawdzić u Francuzów, ale tam nijak wyczytać nic nie idzie :shock:


(sla17) #6

http://www.banque-france.fr/la-banque-d ... euros.html

Z tego wynika, że rzeczywiście do lutego tego roku, ale pisze, że z Marią Curie - a u ciebie na fotce jest jakiś facet.


(Arn Poznan) #7

Pascal, chyba :slight_smile:


(Semtex) #8

Sprawdź rok wydania tego banknotu, widziałem na aledrogo aukcje z tym banknotem, może uda Ci się go sprzedać jako "zabytek" :smiley:


(Rast6) #9

To jest banknot archiwalny. Był w obiegu do 1997 roku. Potem został zastąpiony przez banknot z Piotrem i Marią Curie. Można go kupić (i sprzedać) na francuskim eBayu.

http://monnaies.shop.ebay.fr/Billets-de ... s+de+500+F


(Arn Poznan) #10

W takim razie dostałbym tylko 18 euro, co przy korzystnym kursie daje ok. 70 zł.