Frapujące killowanie aplikacji w MIUI 8/Android 6

Podczas zgłębiania MIUI 8 (z Androidem 6) zauważyłem, iż niektóre widżety oraz programy zachowują się tak, jakby coś je “killowało”. Mam na myśli:

  • widżet Simple Calendar Widget, wyświetlający terminy z kalendarza (nie aktualizuje się),
  • widżet pogodowy MIUI 8 (j.w.),
  • aplikacja Wallpaper Changer (powinna zmieniać losowo tapety co dany okres czasu - zwykle tego nie robi),
  • program Mort AudioBook Player (odtwarzanie jest wyłączane po kilku minutach, choć program nadal pozostaje na ekranie);

Co ciekawe, nie miałem żadnych problemów z tymi samymi aplikacjami pod Androidem 4 na o wiele słabszym sprzęcie.

Czego już - bezskutecznie - próbowałem (restartując system po każdej zmianie):

  • blokowania programów na liście ostatnio używanych,
  • dodawania aplikacji do listy wyjątków w Autostarcie,
  • dodawania aplikacji do listy pomijanych przy oszczędzaniu baterii,
  • wyłączonego całkowicie trybu oszczędzania baterii,
  • wyłączonej całkowicie optymalizacji aplikacji pod kątem użycia baterii,
  • wyłączonych ustawień Czyszczenia: Skanowanie pamięci aplikacji oraz Aktualizuj automatycznie,
  • opcji Wyczyść pamięć podręczną, gdy… ustawionej na Nigdy;

Póki co jedynym co się udało eksperymentując z powyższymi, to nieprzerwane odtwarzanie w Mort AudioBook Player. Nie wiem jednak jeszcze, na ile jest to trwały efekt. Jest natomiast trwały, kiedy zablokuję aplikację na liście ostatnio używanych - niestety ten sposób nie pomaga w przypadku zmiany tapety co dany okres czasu, czy aktualizacji widżetów.

Czy ktoś z Was ma pomysł, co jeszcze można zrobić by rozwiązać problem? Dodam tylko, że urządzenie nie jest eksploatowane prawie w ogóle, nie używam nawet Facebook/Instagram/SnapChat/Messenger, gier, niczego co by jakoś specjalnie obciążało komórkę. Problem występuje bez względu na stopień naładowania baterii. Ciekawe, dlaczego na o wiele słabszym sprzęcie te same programy działały w pełni poprawnie…

Sprawdź przypadkiem, czy nie masz tzw. “syfMIUI” mówiąc potocznie, na oryginalnym ROM podobne rzeczy nie mają miejsca (chyba, ze ustawione jest Wyczyść pamięć podręczną, co “x” minut, a aplikacja nie jest dodana do wyjątków oszczędzania baterii).
Na jakim smartfonie powyższe problemy występują?
Pokaż screena z ekranu “Informacje o telefonie”.

Proszę:

Wygląda na fabryczny nie ma w CN w nazwie kodowej, ani dodatkowej cyfry “.X” w numerze wersji.

Od początku takie są problemy, czy po aktualizacji występują ?
Zawsze sprawdzam changeloga w wersji chińskiej ROM, której aktualizacje są “do przodu” względem Globala i jest tam tylko “Improved System Stability”, cokolwiek mają na myśli.

Na początek zrób backup danych systemowym narzędziem kopii zapasowej i weź skopiuj katalog MIUI -> “backup” na komputer. (backup nie uwzględnia folderu DCIM ze zdjęciami!!)

Zrób pełny wipe “All Data” i “Cache Data” z poziomu recovery.
Tu masz opis: http://en.miui.com/thread-33117-1-1.html
lub factory reset, ale nie jestem pewny, czy te same miejsca są czyszczone.

Powinno pomóc, a jeżeli nie to feralna aktualizacja się trafiła i trzeba poczekać na update.
Sprawdź po wipe, czy tak samo wszystko się zachowuje, czy już problemu nie ma zanim przywrócisz dane z backupu i ustawienia.
Jeżeli problem zniknie to selektywnie przywróć aplikacje, a ustawienia lepiej samemu od nowa, bo nie wiadomo, czy po przywróceniu ustawień z backupu problem się nie odnowi.

Jeszcze jedno, jeżeli apki systemowe proszą o uprawnienia to zezwalaj, bo często potem są problemy. Ja na niektóre rzeczy dawałem odmownie i pojedyncze rzeczy się potrafiły sypać.

Ja miałem taką raz jedną feralną aktualizację i byłem zły na siebie, że aktualizowałem nie czytając postów na forum MIUI, bo zawsze zgłaszają nieprawidłowości jak coś zawodzi.

Dla twojego ROMu zobacz tutaj, czy takich komentarzy nie ma:

Ja po, gdzieś roku używania MIUI Global na Mi5 dałem sobie spokój z tym ROMem.
MIUI.eu/Polska jest o niebo lepszy moim zdaniem. (bazuje na chińskiej wersji romu, ale jest przetłumaczony + fixy, optymalizacje).

“Od początku takie są problemy, czy po aktualizacji występują ?”

Przypuszczam iż przed aktualizacją problem nie występował, z drugiej strony jednakże krótko używałem telefon przed aktualizacją - nie mam więc pewności.

Dzięki za odpowiedź, póki co ustawianie wszystkiego od nowa jest dla Mnie dyskomfortowe - stąd poobserwuję jeszcze… Poza tym nadchodzi aktualizacja do MIUI 9, kto wie -może ona pomoże?

Może się poprawi przy aktualizacji do MIUI9, ale to tylko “może”.
W każdym razie nie prędko model Redmi 4A będzie miał aktualizację do nowego MIUI bo jest w trzeciej grupie i nawet chińskiej deweloperskiej wersji nie ma obecnie z MIUI 9.
Najlepszy byłby tak naprawdę backup i wipe. Jak coś to z kopii łatwo odzyskać układ pulpitu, ustawienia, zainstalowane aplikacji i ich dane.

Jak masz konto Xiaomi to możesz na forum MIUI tutaj: http://en.miui.com/forum-131-1.html zapytać (po angielsku) innych użytkowników 4A, czy podobny problem mają. Przy tytule tematu wybierz [Q & A] - questions and answers.
To nic nie kosztuje, a może rozwiązać problem.

Poszukaj jeszcze raz ustawień dotyczących usypiania aplikacji. Pozwól tym które są ubijane na pracę w tle. Wtedy nie będzie problemu. Kolega miał dokładnie ten sam problem ze swoim xiaomi redmi note 3 pro na androidzie 6.0 z miui.

Wejdz w zainstalowane aplikacje i np. Pgoda i przywróc w nim ustawienia do zera. ODpalisz ją na nowo, na nowo przypisze uprawnienia itp. To samoz innymi, które stwarzają ci problem. Mi pomogło bez konieczności resetowania całego smarta, a ustawienie 2-3 aplikacji od nowa jest łatwiejsze niż wszystkiego :slight_smile:

Dziękuję Wszystkim za porady. Póki co zaobserwowałem, że sytuacja wróciła do normy (bez żadnej aktualizacji) - przy czym programy działają w nieco dezorientujący sposób, tj. przykładowo mam ustawione odświeżanie RSSów w czytniku na 3-godzinny interwał, rotację tapet natomiast na 90-minutowy. Myślałem że kiedy pominę te programy we wszystkich mechanizmach oszczędzających/itp. - będą stosować się do tych ustawień. W praktyce jednak wygląda to tak, iż jeśli nie używam telefonu przez jakiś czas (mam wrażenie, że wcale nie musi być długi), programy te sprawiają wrażenie uśpionych/nieaktywnych, do czasu kiedy odblokuję ekran i zacznę coś robić na telefonie. Wówczas po pewnym czasie (też nie od razu) “zaskakują”.

Odtwarzanie audiobooków nie jest już wyłączane, podejrzewam że problematyczna była tu przede wszystkim opcja “Wyczyść pamięć podręczną, gdy…” ustawionej na “5min”, gdyż wszystko działa nadal w miarę poprawnie (tj. tak jak opisałem wyżej) również przy trybie oszczędzania baterii, czy optymalizacji jej wykorzystania - podejrzewam, iż programy te muszą być jednak zablokowane w “ostatnio używanych” (poza ich obecnością w autostarcie oraz pominięciem w optymalizacji baterii).

Pomysł z wyczyszczeniem danych Pogody spróbuję bardzo chętnie, gdyż akurat ona “nie przebudza się” łatwo (a może ma jakiś dłuższy interwał aktualizacji - niestety nie znalazłem opcji jego dopasowania).