FreeNas odzysk danych

Witam

Przez pół roku miałem w domu uruchomiony serwer na FreeNas 4 dfyski twarde

3x 80 gb

1x 60gb

 

Na 60 byl systaem na 80 dane, lecz teraz system sie wysypal i przeinstalowalem system dane na dyskach 80 zostaly ale zeby je połączyć do systemu musze je sformatowac a tego nie chce bo są tam zdjęcia.

Próbowałem pod solarisem i ubuntu ale nie widzią dysków.

Zależy mi tylko na tym aby dostać się do danych i jes zgrać dyski sa sformatowane systemem plików ZFS

Proszę o pomoc

Solaris powinien je odczytać z tym że sam musisz sobie te dyski ‘podłączyć’. Interesujący cię podręcznik manuala to man zpool oraz man zfs. FreeNAS jest oparty na FreeBSD więc polecam ściągnąć FreeBSD, wypalić na dysku, po zbotowaniu przejść do konsoli i dać:

zpool list

aby zobaczyć jakie poole masz dostępne,

zpool import nazwa_mojego_poola

aby zaimportować podanego poola.

 

Poprzez ‘mount’ możesz podejrzeć gdzie on się zamontował a jeśli będziesz potrzebował zmienić jego punkt montowania to

zfs set mountpoint=nowa_sciezka nazwa_dataseta

 

Problem będziesz miał gdy będą błędy w filesystemie, w niektórych przypadkach FreeBSD nie pomoże (skończy się kernel panikiem) i zostanie tylko Solaris.

 

Nie trzeba instalować FreeBSD, systemem FreeNAS można również zarządzać z konsoli poleceniami tak samo, jak we FreeBSD.

 

Ja to zrozumiałem tak że system już zdążył usunąć.

Witam

Ponownie z powodu braku czasu dopiero teraz zaczołem się z tym bawić lecz po wpisani zpool list pokazuje się

no pools available

Gdy chce zrobić pod freenas automatyczne dodawanie pokazują się 2 komunikaty

Import Dane1 failed with: cannot import ‘Dane1’ : one or more devices is currently avanibile

oraz

The volume “Dane1” failed to import, for futher detaild check pool status

 

Solaris równierz ich nie widzi

 

Czy istnieje jeszcze możliwość odzyskania danych?

Jest to dla mnie ważne gdyż znajdują się tam zdjęcia

Pozdrawiam