Freez systemu na kilka-kilkanaście sekund

Witam,

 

Kilka dni temu zakupiłem nową płytę główną ASRock 990FX Extreme. Po przeinstalowaniu systemu zaczeły sie problemy. Otóż przy uzywaniu głównie przglądarki (chrome, firefox) system zaczął sie co jakis czas zamrażać. Tzn. wskaźnik myszy(kursor zmieniał się w kręcące się kólko) chodził, reszta wisiała. Naciskając cokolwiek nic sie nie dzieje. Po kilkunastu sekundach wszystko sie odpala i chodzi normalnie. Częstotliwość występowania różna. Raz na 5 godzin czasami 10 razy na godzinę. Podejżenie padło oczywiście na płytę.

Oddałem sprzęt do serwisu. Testowali go cały dzień. Stwierdzili, że ze sprzętem jest wszystko ok (procesor, karta, płyta) natomiast jest problem z komunikacją dysk twardy -> płyta główna. I co dziwne dysk który nie jest systemowy (dysk systemowy do dysk SSDktóry jest ok) Stwierdzili, że dysk i tak pracuje i że on wysyla jakieś błędy do płyty. Stwierdzono 2 możliwe usterki: kabel sata uszkodzony albo dysk twardy. Servis stwierdził, że na 90% to kabel. Pewniw się uszkodził podczas wymiany płyty. Jeżeli problem się będzie powtarzał dysk twardy do wymiany (SAMSUNG HD502I 500GB). W domu po podłączeniu niby wszystko ok. Niestety po kilku godzinach znowu to samu 2-3 razy zamrożenie. Dzisiaj to samo. Robiłem skna HD Tune. W zakładce Health wszystki wskaźniki ok.

Teraz już sam nie wiem czy to dysk czy może jednak kontroler płyty głównej. Co o tym sądzicie ?

post-1139-0-90155900-1401519182_thumb.pn

A wymieniłeś kabel sygnałowy dysku na nowy?

 

Daj screen z HD Tune, opcja health.

 

A zasilacz to?

 

Robiłeś test pamięci memetestem86?

 

Jak temperatury wszystkiego - HWMonitor i wrzuć screen.

Tak, kabel wymieniony na nowy.

Screeny poniżej.

Zasilacz: Modecom Carbon MC 530 W

Nie, nie testowałem ram memetestem86. Testowałem czymś innym (nie pamiętam nazwy programu) było wszystko ok.

Weź go rozgrzej i dopiero screen z HWMonitor.

 

Dodatkowo zainstaluj Core Temp i daj screen.

 

Czy po wymianie kabla sygnałowego, wartość parametru C7 cały czas wynosi 420?

 

Edit:

 

I wypnij ten HDD od płyty i test na samym SSD, jak teraz komp się zachowuje?

Nie wiem jaka była wartość cC7 przed wymianą kabla. Czy wartość 420 jest jakimś złym sygnałem ?

 

Problem z odłączeniem podejrzanego dysku jest taki, że częstotliwość “zamrożenia” jest różna. Np. Rano maiłem ok 3-4 zwiechy. Oczywiście po kilku-kilkunastu sek. wszystko w normie. Przełożyłem kabel do innego portu i od ok 10.00 do 16.00 nic się  nie zawiesiło. Potem 2 zwiech w przeciągu kilku minut podczas przeglądania netu. Zresztą te objawy chyba tyko występują podczas sarfowania. Syn grał z godzinę w grę to nic się z kompem ie działo.

 

Rozumiem, że jeżeli po odłączeniu dysku będzie ok dysk do wymiany ?

a jeżeli po odłączeniu dysku problem będzie występował ?

Jest możliwość, że to jednak płyta główna.

 

W serwisie wykluczyli wszystko oprócz kabla lub dysku. No ale to serwis :slight_smile:

 

 

 

Generalnia i tak nie będę miał wyjścia jak uwierzyć serwisowi i kupić nowy dysk twardy, wolałbym mieć jednak pewność, że to dysk.

 

Po wymianie kabla ma być cały czas wartość 420.

 

Tak wygląda, że coś z czujnikiem temperatury CPU - temperatura stała 24 stopnie?

 

Dlaczego była wymieniana płyta?

 

Sprawdź i zaktualizuj firmware dysku SSD.

 

I sprawdź kompa bez dysku HDD - wypnij dysk na wyłączonym kompie.

Płyta wymieniana ze względu na “wiekowość” zależało mi na nsata III i USB 3. Z poprzednią MSI E51,żadnych problemów.

Firmware dysku SSD  jest najnowsze.

Z temperaturą CPU może być taki myk, że mam odblokowany 4 rdzeń i pamiętam, że w poprzedniej płycie przez to też mi taką tem. pokazywał.

W Aidzie też mam 24 stopnie na rdzeniu ale ogólna temp. procesora 36 st.

No,ale teraz nie wiadomo, czy CPU się grzeje, czy nie, czy dobrze założone chłodzenie,czy nie.

 

Trzeba zrobić pomiar termometrem z sondą, palcem, mniej profesjonalnie?

 

Aktualizacja biosu płyty?

 

Może odblokowany CPU źle współpracuje z płytą?

 

Bo jak na starej płycie było OK, to płyta lub elementy z nią współpracujące?

Robiłem test wydajnościowy pod pełnym obciążeniem procesora. Wynik to max. 65 stopni

Jeżeli odblokuje rdzeń jest to samo ale temperatur w programach typu Aida czy te 2 które podałeś jest zawsze 24 stopnie na rdzeniu. Po zablokowaniu rdzenia wszystkie programy pokazują w stresie 50-65 st. W poprzedniej płycie było dokładnie tak samo. Działała stabilnie. Bios oczywiście zaktualizowany na najnowszej wersji. (jak wszystkie możliwe sterowniki). Gdzieś czytałem, że po odblokowaniu rdzenia nie pokazuje temperatury na poszczególny rdzeń.

Poza tym w serwisie testowali procesor i powiedzieli, że jest ok. Tak jak pisałem jedynie co powiedzieli to że są błędy komunikacji dysk twardy twardy -> płyta główna. I to jest przyczyna “freeza” 90% taśma 10% dysk. Jak się okazało to nie taśma.

Mam właśnie też wątpliwości czy to nie systemowy dysk. Jest możliwe, żeby pracując na przeglądarce na dysku C komputer się wieszał z powodu błędów na innym dysku ?

Najgorsze, że zwiechy są tak nieregularne. Czasem 1 na 6 godzin a czasem 10 w 30 min.

Nie można wykluczyć, że problem ma i dysk SSD.

 

Trzeba by wgrać czysty system + podstawowe sterowniki na inny sprawny dysk i test.