"Freezing" komputera podczas gry

(Sebix99) #1

Witam mam mały problem z moim starym komputerem. Jako że jestem osobą młodą i raczej nie mam możliwości zarobienia gram na swoim starym złomku. Gry w które gram nie sprawiają problemu mojemu komputerowi bo te 30+ fps jest, ale jest taki LoL i w nim mam pewne problemy. Komputer świruje potrafi zrobić totalną zwieche na 1-3s bez powodu w tedy komputer nawet nie jest w stanie caps locka wyłączyć. No dobra to nic teraz grając w LoLa komputer mi się zwiesił całkiem. Czarny ekran, monitor sygnału nie dostawał a caps locka dalej się nie dało włączyć/wyłączyć tak jak i innych kontrolek na klawiaturze. Tylko reset. I teraz moje pytanie co może być przyczyną? Sprawdzałem temperatury w normie (karta graficzna nie ma czujnika), napięcia itp. w normie. Dzieje się tak tylko przy tym LoLu nawet właczając CoD4 który tnie się i mam w nim 5 fps nie robi takich numerów jak ten LoL. MemTest nie pokazał błędów.

(Piter9713) #2

Witaj,

podaj resztę sprzętu jaki posiadasz.

(JNJN) #3

Jak tam kurz? czyli konserwacja.

HWMonitor i daj screen z temperaturami.

Dodatkowo do karty grafiki GPU-Z

Nie chcesz termometru,to palec na dany element i podzespoły i radiatory mają NIE parzyć.

(Sebix99) #4

Reszta sprzętu to sempron +3000, 1.5GB Ram, gigabyte k8ns rev. 2, radeon 9600 adventage 128mb/128bit sapphire i nieszczęsny zasilacz modecom feel 300w.

(JNJN) #5

Ja nie wiem, bo to może problem karty, jest za słaba lub samej gry.

No zasilacz też może swoje robić.

(Sebix99) #6

Witam ponownie! Mam screen z temperaturami z HWMonitor. Na temperature minimalną procesora nie ma co patrzeć ponieważ hwmonitor ma jakieś błędy a zapomniałem zresetować Min/Max. Co do problemu otwierając komputer zauwarzyłem kłaczek na dwóch lutach. Więc chwilowo testuje czy to nie była wina tego kłaczka. Dzisiaj miałem dwa freezy w NFS czyli to nie wina samej gry. Czytałem o tej karcie i podobno ma problemy z fast write.

(CrisPL) #7

Jak dla mnie nawet normalne zachowanie, bo ten komputer jest za słaby na LoL’a.

(Sebix99) #8

Tylko że zawsze działał normalnie. Teraz nagle się tak stało 3 dni temu. (2k rozgrywek w lola i nagle teraz by się okazało że mi się freezuje komputer od 3 dni przez lola hmm)

Może mi ktoś napisać od czego jest:

AGP Write

AGP Read

PCI Write

PCI Read

w sterownikach?

(JNJN) #9

Opcje zostaw jak były ustawione fabrycznie, bo możesz nie uruchomić kompa lub mogą być restarty i zawieszenia systemu.

https://www.google.pl/search?hl=pl&as_q=agp+write+i+read&as_epq=&as_oq=&as_eq=&as_nlo=&as_nhi=&lr=&cr=&as_qdr=all&as_sitesearch=&as_occt=any&safe=images&as_filetype=&as_rights=

Edit:

Odinstaluj grę, zrób porządek w systemie i zainstaluj ponownie i sprawdź.

Może:

• aktualizowałeś jakiś sterownik

• jakaś aktualizacja gry

• inne

(Sebix99) #10

Wina gry odpada. Po kilku godzinach katowania karty w NFS też zrobił się freez. Sterowników nie aktualizowałem mam najnowsze. Próbowałem z fast write i bez. Możliwe jest aby jakiś wirus wywoływał taką reakcję? Nie mam antywirusa. 

(JNJN) #11

Jaką wersję?

To stara karta i może tu problem?

(CrisPL) #12

W sumie tak stary sprzęt może już się psuć.

Mam jeszcze starą płytę na socket A. W której ostatnio uświadczyłem wybrzuszony kondesator po ~12 latach działania.

(Sebix99) #13

Kondensatory są ok. Możliwe aby winą było przegrzewanie się pamięci na karcie graficznej?

(JNJN) #14

Gdyby wszystkie gry miały problem można czepiać się kompa, jak ma problem jedna, to z reguły jej problem lub komp nie spełnia wymagań gry.

Jak radiator na karcie zimny, możliwe, że źle dolega do GPU lub pasta zaschnięta i stara.

(Sebix99) #15

Z tego co zauwarzyłem to komputer się wyłącza gdy nagle dostaje dużą “porcję” bitów od gry. Przedchwilą wywaliło mi jak próbowałem włączyć stare gta sa.

(JNJN) #16

No to najpierw trzeba go sprawdzić na innym zasilaczu.

Ale może być wszystko.

(Sebix99) #17

Dzisiaj w OCCT zrobiłem test GPU: 3D z Error Check. Po ok. 40 sekundach wywala 30 tyś błędów.

Dodane

Mam pytanie czy na to może mieć wpływ padający dysk?

___________________________________________________________________________________________

Proszę korzystać z opcji Edytuj, zamiast pisać post pod postem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(JNJN) #18

No to daj smart dysku z HD Tune, opcja health.

(Sebix99) #19

Ok wznawiam temat o to screeny “health” z HDTune. Ciekawi mnie Reallocated Sector Count w obu dyskach. Benchmark w obu przypadkach ma nagłe(!) spadki z ~40MB/S do mniej niż 10MB/S czytałem o tym i to oznacza że te w tych miejscach podobno znajdują się te bad sectory które są “zastąpione”.

(falcon89) #20

Dysk 80GB 

05 to relokowane sektory (bad sektory), na podstawie tego parametru dysk kwalifikuje się do wymiany.

C7 to błędy w komunikacji między dyskiem a kontrolerem, zmień taśmę sygnałową ATA i monitoruj wartość Data tego parametru (czy nie wzrasta).

Stan dysku będzie się pogarszał.

Nie wkleiłeś zrzutu dysku 40GB.