"Frequency out of range"

Witajcie!

Od jakiegoś czasu mam pewien problem. Ilekroć gram w jakąś gre po pewnym czasie pojawia mi sie komunikat monitora: “Frequency out of range”. Kiedyś miałem to sporadycznie, teraz jest za każdym razem.

Probowałem już wielu rzeczy począwszy od zmieniania ustawień poprzez instalacje innych sterowników na reinstalacji systemu kończąc. Nic nie pomogło.

Podejrzewam, iż jest to wina karty graficznej lecz pewności nie mam. Zauważyłem pewną rzecz:

Odrazu po włączeniu komputera odpalam gre. Zwieszenie i wyświetlenie komunikatu nastąpiło po 17 min.

Restartuje komputer i uruchamiam gre. Zwieszenie i wyświetlenie komunikatu nastąpiło po 5 min.

Wyłączyłem komputer i odczekałem kilkadziesiąt minut (karta graficzna jest bardzo gorąca, czekałem aż schłodnieje)

Potem ponownie uruchomiłem komputer. Jak ostatnio: Pierwszy restart 16 min. Drugi 5 min.

Dodam iż jak komputer już troche pochodzi (zwykła praca w systemie) wtedy gra też wytrzymała ok. 5 min.

Może to chłodzenie? Prosił bym o jakieś porady, ja już straciłem pomysły…

Karta graficzna: Ati Radeon X1300

System operacyjny: Windows XP (próbowałem też pod Linux’em lecz tam był problem z instalacją sterowników do karty graficznej nie wiedzieć czemu…)

Pozdrawiam

Kavan

nie jedyny masz ten problem. poszukaj:

http://www.google.pl/search?q=Frequency+out+of+range

Wiesz… Z google to ja korzystać umiem :wink:

Napisałem:

Na myśli więc miałem przeszukanie porad z google oraz własnych prób. I nic nie pomogło. Temu też napisałem ten temat w którym opisałem ten problem i moje spostrzerzenie (dot. karty graficznej (chłodzenie?), na sprzęcie za dobrze sie nie znam temu też miałem nadzieje że ktoś kto sie na tym zna będzie mógł coś powiedzieć…).

Wiedz, że pierwsze co zrobiłem to właśnie wpisanie w google “Frequency out of range”…

Wygląda to tak, jakbyś miał ustawione zbyt wysokie odświeżanie monitora. Jaki msz monitor (model) i jakie ustawienia dokładnie (rozdzielczość, odświeżanie)

Tyle że właśnie próbowałem różnych ustawień. Wyczytałem iż najlepiej ustawić odświeżanie na 60Hz, tak też ustawiłem - bez skutku. Próbowałem również innych, zarówno większych i mniejszych.

Rozdzielczość mam na 1024x768

Monitor: Proview 786N (typ “pudło” jak to nazywam :wink: [CRT]).