FruityLoops 7 - pytanie o dźwięki z klawiatury i podkład

Mam 2 pytania do osób znających ten program :

  1. Literom na klawiaturze odpowiadają dźwięki. Co należy zrobić, aby program “zapamiętał” to, co naciskam ? Chodzi mi o to, żeby nie tworzyć nut poprzez kliknięcie myszą na wysokości odpowiedniego klawisza, ale żeby robić to z klawiatury.

  2. Ustawiam sobie to [pomarańczowa strzałka] i podkładam pod wcześniej zaimportowany plik MIDI. Działa, ale tylko przez pewien czas [zielona strzałka], potem gra sam zaimportowany plik. Jak zrobić, aby to, co podłożyłem grało do końca utworu ?

5fb9508f447c55b4m.jpg

odp 1

na gorze w pasku masz guziczek play | stop | record

zeby nagrywac to co naciskasz musisz uruchomic nagrywanie tym wlasnie guziczkiem record a nastepnie wcisnac play … musisz miec wlaczone wprowadzanie dzwiekow z klawiatury (na screenie masz wlaczone - to jest nastepny pasek w prawo od tego z play stop rec)

odp 2

widze , ze raczkujesz z tym programem, ale kazdy kiedys zaczynal :wink:

to co pokazujesz duza strzalka to jest jeden , cztero-beat’owy takt

taki 1 takt brzmi dokladnie tyle ile zaznaczyles na 2 okienku …

zeby ta sekwencja ( ten 1 takt ) sie powtarzal musisz otworzyc playliste ( 3 grupa guziczkow u gory, pierwszy w tej grupie od lewej)

tam zaznacza sie ktory “patern” ma grac

u ciebie jest to 1 … ale zaznaczysz 4 pod rzad to 4x powtorzy sie sie ten odcinek ktory zakresliles strzalkami

u ciebie jest taki problem, ze sekcje nie sa rowne , bo importowany midi trwa powiedzmy 4 takty a twoja utworzona sekcja 1 … dlatego gra 1 takt a potem leci sobie midi

zeby to naprawic trzeba rozlaczyc midi na inny patern i w oknie playlisty ustawisz wtedy “patern 1” - 4kwadraciki pod rzad a dla “patern 2” 1 w pierwszej kratce kwardracik ( bo patern 2, gdzie jest midi trwa 4 kwadraciki )

dla przejrzystosci i latwosci tworzenia w tym programie … staraj sie kazdy instrument i jego sekcje melodyczna czy inna zapisywac na osobnym paternie - to pozwoli ci latwo modyfikowac

np

pat 1 - kick, hihat, snare clapzzzz

pat 2 - sekcja melo 1 ( jeden instrument )

pat 2 - sekcja melo 2 ( drugi instrument )

itd

popatrz na to:

fl7kf4.th.jpg

Przede wszystkim dzięki za odpowiedź. :slight_smile:

Po naciśnięciu PLAY wszystko gra i się zapętla, natomiast gdy naciskam REC sample się kończy. Napisałeś, że mam skopiować tyle razy, ile razy chcę by się powtarzało. Wszedłem w Playlistę, aby powielić ten fragment…

1672418d75a5ddb1m.jpg

I tu tkwi kolejny problem. Nie wiem co skopiować i jak. Pomożesz ?

Edit// Innymi słowy chcę słyszeć beat podczas nagrywania dźwięku klawiaturą.

jedyny beat jaki mozesz slyszec podczas nagrywania to metronom … opcje metronomu masz pod guziczkim uaktywniajacym wprowadzanie dzwiekow z kalwiatury

ponadto ustaw rozpoczenice nagrywania od momentu pierwszego nacisniecia klawisza (w tej samej grypie guziczkow to jest)

a nagrywanie ustawiasz tak: stopujesz wszystko, wybierasz instryment/kanal ktory chcesz wprowadzac , nastpenie guziczek rec … i teraz po nacisnieciu klawisza zacznie sie nagrywanie

playlista:

jak widzisz uklad jest tablaryczny … kazdy wiersz to patern … kazda kolumna to 4 beaty

jezeli sekwencja na paternie 1 ma powtarzac sie raz po raz … to w kazda kolumne, w wierszu patern 1, musisz wstawic kwadracik (bo sekwencja jest 4 beatowa, gdyby byla 8 beatowa to trzeba wstawic co druga kolumne kwadracik)

paterny zmienia sie klikajac na odpowiedni wiersz , lub przytrzymujac LKM na okienku z numerem paternu (okienko podpisane PAT)

Podstawy już znam, obejrzałem parę wideo-tutoriali, poczytałem.

Ale wciąż nurtuje mnie kwestia dźwięków i klawiatury.

Postaram się raz jeszcze objaśnić.

Chciałbym, żeby po naciśnięciu klawisza z klawiatury odpowiadającego za konkretną nutę,

ten dźwięk pojawił się w okienku w formie zielonego prostokąta na odpowiedniej wysokości. :slight_smile:

  1. z tego okienka , ktore masz pod klawiszem F6 ( nacisnij kilka razy zeby miec pewnosc =]) wybierasz instrument, ktory chcesz nagrywac

  2. wciskasz F7 (okienko od klawiszy a’la fortepian)

  3. ustawiasz nagrywanie z klawiatury “ctrl+t” (ma sie zaswiecic lampeczka - dzila na zasadzie przelacznika, mozesz naciskac kilka razy)

  4. metronom - jezeli go potrzebujesz wlaczasz przelacznikiem “ctrl+m”

  5. rozpoczecie od nacisniecia pierwszego klawisza - jezeli potrzebujesz ustawiasz przelacznikiem “ctrl+i” (jezeli go wlaczysz , to po nagraniu musisz go wylaczyc, zeby cokolwiek odsluchac)

  6. naciskasz guziczek REC (skrot = “r” - zaswieci sie)

  7. naciskasz guziczek PLAY (skrot = “spacja”)

  8. jezeli ustawiles “ctrl+i” wlaczone , to po nacisnieciu jakiegokolwiek klawisza rozpocznie sie nagrywanie - nagrywanie zatrzymuje sie spacja, nastepnie wylacza sie REC (gasnie) i przelacza “ctrl+i” w stan wylaczony

po nacisnieciu PLAY powinienes slyszec to co sobie nawciskales =P

Wiem, co zrobić, aby nagrać i słyszeć to, co wciskałem.

Problem w tym, że ja chce to widzieć. :slight_smile:

Jak już wyżej napisałem w formie prostokątów.

Da radę :?:

jezeli probowales tak jak pisalem, to po wylaczeniu nagrywania w oknie z klawiszami (F7) powinienes miec zielone prostokaty polozone na odpowiedniej wysokosci i o odpowiedniej dlugosci

ewentualnie wylacz metronom

jezeli mozesz zapodaj screena z programem ustawionym do nagrywania (wszystko gotowe tylko nacisnac klawisz i nagrywa)

Zrobiłem jakiś mały błąd i nie działało.

Przeczytałem ponownie Twoją radę, spróbowałem znowu i tym razem wszystko poszło OK.

Dzięki. :slight_smile: