FTP lokalne a ruter

Witam

Mam problem z serwerem FTP na lokalnym komputerze. Ten komputer ma nadany lokalny adres ip i pod tym adresem (ftp://192.168.1.7) działa ftp, ale jeśli ktoś chciałbym wejść na ftp z internetu to nie działa. Odblokowałem w ruterze porty 20,21,22,23 i przekierowałem je pod adres 192.168.1.7, ale nic to nie dało, bo wpisując adres ftp://83.238.163.xxx wyświetlany jest błąd. Czy mógłby mi ktoś w tym pomóc. Dodam jeszcze, że ruter to Samsung SLI-5300 (ten z neti)

adres IP serwera zewnętrzny jest stały ? - bo nic nie wspominasz o tym ?

Jaki błąd? Konkrety nas interesują. Pamiętaj też, że z własnej sieci możesz nie połączyć się przez publiczne IP z serwerem.

Pozdrawiam!

silver_comp

Tak jest stały, ale co to ma do rzeczy ?

roobal

Błąd jest taki “Nie można się połączyć z serwerem”. “Pamiętaj też, że z własnej sieci możesz nie połączyć się przez publiczne IP z serwerem.” To znaczy, że z komputera w sieci lokalnej, który hostuje nie mogę sprawdzić jak wygląda połączenie przez publiczne ip tz. 83.238.163.xxx ?

Tak.

Serwer działa? Na jakim systemie działa serwer?

W przypadku nawiązania połączenia z serwerem FTP porty się zmieniają i musiałbyś znać wszystkie porty z jakich będzie korzystał serwer, w twoim wypadku serwer będzie najlepiej postawić w DMZ, zamiast przekierowania portów, wówczas serwer w DMZ będzie dostępny w całości, a nie tylko na konkretnym porcie.

Pozdrawiam!

PS. Port 22 to domyślny port SSH, a 23 to domyślny port dla telnet, więc do FTP nie jest potrzebny, chyba że łączysz się z komputerem, na którym stoi serwer zdalnie :slight_smile:

To zmienia postać rzeczy, bo niestety nie miałem okazji przetestować serwera z zewnątrz. Jutro spróbuję i napiszę czy dało radę połączyć.

Serwer lokalnie działał ok. Win XP, ale oczywiście zrobiłem wyjątki w zaporze jeśli oto chodzi.

Tak wiem o tym zrobiłem też takie wyjątki u mnie było to chyba 2048 do 2148. W ruterze były ustawienia DMZ tylko nie wiem jak skonfigurować serwer ftp pod to.

Ogólnie podsumowując poczekam do jutra sprawdzę wejście z zewnętrznego komputera i zobaczę co będzie. Napiszę więc jutro.

W DMZ na routerze podajesz tylko adres prywatny komputera, na którym stoi serwer. Co do systemu, to tak chodziło mi o konfigurację zapory sieciowej. Jeśli jednak zamierzasz upubliczniać serwer, to proponuję zrezygnować z Windowsa szczególnie z XP, na rzecz innego systemu.

Jeszcze taka mała uwaga. Pamiętaj, że jak masz niski upload, to pobieranie od Ciebie dużych plików będzie trwało wieki :wink:

Pozdrawiam!

Dzięki za pomoc. Ustawiłem to DMZ i działa. Bardzo dziękuję za pomoc. Serweru nie będę upubliczniał, bo chodzi mi tylko o aktualizację plików w systemie firmy z domu.

To może VPN? Bo w DMZ serwer będzie publicznie dostępny dla całego świata i jeśli są to ważne pliki, to nie warto narażać się na włamanie na serwer.

Pozdrawiam!