Fujitsu iRMC i ServerView - jak to zainstalować?

Cześć. Mam pytanie. Dostałem właściwie do zabawy serwer Fujitsu z zainstalowanym systemem i opisem oprogramowania ServerView. Wyczytałem, że można tam dostać się poprzez iRMC. jak dobrze zrozumiałem to działa to na zasadzie “weba”, czyli dostęp jest podobny jak do routera - przez przeglądarkę. Jak to jednak “uruchomić” Niby mam to uruchomić poprzez DNS na nalepce z serwera, ale właściwie nie mam pojęcia jak to ruszyć. Z czystej ciekawości chciałbym zobaczyć co tam jest i to “przeklikać”. Czy samo ServerView jest już “w serwerze” (coś jak soft routera), czy to się instaluje dodatkowo?

  1. Podpinasz kabelek od switcha/routera do portu management (powinien być oddalony od standardowych portów lan)

  1. Ustawiasz w biosie adres ip interfejsu zarządzającego (powinien być w tej samej podsieci co inne komputery).
  2. Ze zwykłego pc logujesz się przez przeglądarkę na adres interfejsu zarządzającego (uwaga, konieczne może być wpisanie adresu w formacie https://)

Dzięki. Jak się domyślam mas zna myśli port, przy którym narysowany jest
klucz francuski :wink: Czyli jak rozumiem oprogramowanie to jest już
"wbudowane" w serwer, jak management od switcha czy routera, tak?

To jeszcze spytam Cie o coś. Czy ten port nadaje również internet
"podstawowy" do serwera, czy mogę mieć wpięty do zwykłej sieciówki LAN i
do management tylko do zarządzania serwerem? Jak to wygląda. Ta
"dodatkowa" sieciówka powinna być widoczna w systemie (chyba, że ją
włącza się poprzez BIOS)?

Z tym jest chyba różnie, ja się bawiłem tą funkcją na sprzęcie dell, ale każdy producent robi moduł zdalnego zarządzania po swojemu.

Moduł zarządzania albo jest wbudowany w płytę, albo do dokupienia w postaci osobnej płytki (układu elektronicznego) lub… klucza licencyjnego.

  1. Port zarządzający może służyć jako zwykły port sieciowy, albo i nie, zależy od sprzętu.
  2. Sprawdź poleceniem lspci, interfejs zarządzania pewnie będzie widoczny jako jedno z urządzeń.

Niektóre porty są combo, więc mogą pełnić funkcje mgmt lub lan.

W większości przypadków konsola wykorzystuje aplet Javy.

W tym panelu możesz zarządzać energia (włączać, wyłączać, resetować). Montować cdrom, iso itp. W aplecie Javy widzisz to co na monitorze.