Fujitsu-Siemens O/C - JAK?

Witam.

Od pewnego czasu próbuje przetaktować procesor w moim laptopie :

Fujitsu-Siemens Esprimo mobile v5505

Płyta główna : Esprimo mobile v5505

Procesor : Intel core 2 duo t5250 2x1.50 GhZ

Otóż mam pewien problem, a mianowicie nie mogę przetaktować procesora, ani zmienić mnożnika z poziomu biosu.

W biosie niestety nie mam możliwości zmiany tych parametrów.

Sprawdzałem na stronie producenta i na płycie głównej czy są jakieś zworki do zmiany częstotliwości FSB i żadnych takowych nie znalazłem.

Dodam, iż bios jest świeżo po aktualizacji - z 2009roku (według producenta najnowszy)

Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

P.S - Jeżeli nie ma możliwości przetaktowania tego procesora, to proszę o polecenie jakiegoś do laptopa pod socket P (478)

DODAJĘ IŻ NIE JESTEM ŻADNYM SPECEM W TEMATACH OVERCLOCKINGU, JAK NA RAZIE UDAŁO MI SIĘ PRZETAKTOWAĆ TYLKO 1 PROCESOR : Intel pentium d 2x2.6 GhZ na 2x3.45GhZ (przetaktowywałem ten procesor na płycie ASUS p5g41c-m lx)

Podkręcanie procesora w laptopie? Hmmm, przecież i tak temperatury przy obciążeniu są duże, a co dopiero po OC :wink:

Najmocniejszy na szynie 667 to T5750 2GHz. Wszystko zależy jaki masz chipset na płycie i jakie on obsługuje max fsb.

sla17 — To chłodzenie fabryczne nie jest takie słabe… Po O/C dam radę ochłodzić procka, a jeśli fabryczne nie starczy to mam miejsce na nowy układ lub wentylator

Sokar11 Dzięki, a co do chipsetu Jak to mogę sprawdzić?? Na obudowie ani na płycie nic nie jest napisane a może jakimś programem idzie??

Nie musisz nikomu wierzyć - ale akurat chłodzenie w F-S to kpina, obliczona co najwyżej na styk, a nie na jakieś dodatkowe o/c.

W laptopie ?? :o

A ja zapytam: co za różnica ? I tak musiałby zmodyfikować bios, by odblokować możliwość zmiany częstotliwości szyny. Ponadto laptopy z definicji budowane są na elementach niskonapięciowych, więc podwyższenie parametrów będzie w najlepszym układzie okupione zwiększonym prawdopodobieństwem ubicia na amen płyty głównej. To między innymi dlatego producenci nie pozostawiają do wyboru użytkownikowi zmiany parametrów takich jak częstotliwość szyny czy zmiana napięcia. Pozwolę sobie zacytować z pewnego znanego filmu polskiego: “nie ta budka”.

Veers ---- Dzięki za opinię, a miejsce jest, ci z F-S zostawili pod obudową takie miejsca na śrubki (rozstaw 70mmx70mm) a w polu pomiędzy nimi jest taka kratka (tak jakby wentylacyjna) i na płycie jest wolne 4pin.

Jeżeli nie ma możliwości O/C to jestem nastawiony na 2 możliwości.

A mianowicie : Kupno nowego laptopa, lub ,odświeżenie/odpicowanie" tego laptopa.

A jeżeli musiałbym modyfikować bios to w jakim stopniu??

Link do strony producenta : http://fujitsu-shop.pl/notebook-esprimo … p-377.html

Możesz jaśniej? Co rozumiesz przez te czynności?

Niewykonalne przez laika w warunkach domowych. Bios to też program, musiałbyś mieć dostęp do kodu źródłowego aby go zmodyfikować i tak zmodyfikowany wgrać do laptopa. Bez gruntownej znajomości sprzętu i sposobu działania biosu jako programu - niewykonalne.

Veers już Ci napisał, że laptopy w większości, z założenia nie są przeznaczone do modyfikowania ich parametrów pracy.

Dodatkowy wentylator nie załatwi sprawy. Równie dobrze możesz sobie kupić jakąś super-duper podstawkę chłodzącą. Tak czy inaczej ograniczeniem jest wydajność samego układu chłodzącego (czyli tej pseudo-miedzianej blachy która styka się bezpośrednio z CPU), oraz generalna zasada projektowania komputerów przenośnych (oszczędność energii). Zresztą - nie ma o czym tu pisać. sla17 podsumował pomysł o/c w laptopie.

Ponieważ to jednak twój sprzęt (i twój problem w razie czego), miast zabierać się za modowanie biosu (do tego oprócz odpowiednich narzędzi trzeba mieć jeszcze dużo wiedzy z zakresu elektroniki, programowania i ogólnie - zasad działania biosu i podzespołó konfigurowanych przez niego) - poszukaj sobie programów typu SetFsb, rmclock … ale nie licz na to, że z 1,5 GHz taktowania przeskoczysz na np. 2 GHz. IMHO jeśli ci się uda wycisnąć stabilne 1,6 - może 1,7 GHz - to będzie można to uznać za wielki sukces. Tak więc - gra nie warta świeczki.

Cedar — Chodziło mi o wymianę podzespołów, ale wiem że jest to prawie nie wykonalne ponieważ mój laptop został wycofany rok temu :frowning:

A z informacji udzielonej mi przez doradcę F-S laptop ten miał podobno największe możliwości rozbudowy zaraz po nowych Amilo

A czy mogę was prosić o radę dot. kupna nowego laptopa??

Zastanawiam się nad tym : http://allegro.pl/laptop-acer-as7552g-4 … 06812.html

Opłaca się??

Dodane 16.11.2011 (Śr) 23:23

Od jutra będę próbować wycisnąć coś jeszcze z tego laptopa.

Jeśli uzyskam jakiś stabilny wynik powyżej 1.6GhZ dam znać w tym temacie.

Dziękuję za rady i wszelką pomoc.