Full HD na karcie GeForce 7600 GS

Witam,

ostatnio zakupiłem sobie nowy monitor, jednak po odpaleniu filmu Full HD obraz się tnie. Wnioskuje, że jest to spowodowane słabą kartą grafiki. Myślicie, że wymiana karty grafiki na lepszą naprawi ten problem. W tym momencie jestem w stanie przeznaczyć na to max 150 zł.

Elementy komputera:

Płyta główna: Abit KN9

Pamięć: A-Data 1 GB 667

Karta grafiki: GeForce 7600 GS

Procesor: Athlon X2 3600+ Brisbane

Zasilacz: Amacrox Warrior AX450

Proc nie pociągnie 1080p.

Możesz spróbować włączyć w programie Media Player Classic (wchodzącego w skład pakietu kodeków k-lite codec pack) wewnętrzne kodeki. U mnie to pomogło, żaden więcej film się nie tnie.

Co za bzdura, 2x 2GHz to w zupełności wystarczająca moc obliczeniowa.

@Autor, karta ta ma 128MB pamięci? Jeśli tak, to bardzo możliwe, że to jej wina, odtwarzanie filmów HD wymaga dobrych kilkudziesięciu megabajtów, pulpit w takiej rozdzielczości też, więc przy tak słabej karcie może się dławić.

Kup sobie powiedzmy GF 8600GT lub GTS.

Tak, tak, rzeczywistości nie zmienisz :wink:

Miałem c2d 1,8GHz i oglądałem filmy 1080p jak i 1080i bez żadnych przycinek, więc nie pleć bzdur. Poza tym spójrz na tego screena, zrobiony przed chwilą:

http://iv.pl/images/37797315207047620151.png

I sobie oblicz ile to jest 33% z 2x 2,9GHz

Problemem jest karta. Model 7xxx to zmodyfikowana seria 6xxx, do tego GS`y są lekko kastrowane. Dopiero modele GeForce serii 8xxx mają Pure Video HD który daje wsparcie materiałowi Full HD, twój procek w połączeniu z kartą w pełni wspierającą materiały wysokiej rozdzielczości da sobie radę.

yorkfield25 mój kuzyn za to żyje w innej rzeczywistości, dla ciebie zapewne SC-FI. Athlon 3200+ Venice + Radek 4650 i full HD idzie bez większej zacinki. Czary?

Ok, czyli dobrze przeczuwałem co jest grane :slight_smile: Czyli np coś takiego by było ok http://allegro.pl/geforce-palit-8600gt- … 80193.html czy lepiej z 512 mb?

Wolałbym na twoim miejscu coś bardziej nadającego się do grania. Taki GF 8800 GT (nowszy model w 65 nm) można wyhaczyć za twoje pieniądze a zdecydowanie lepszy niż 8600.

Zobaczę co da się zrobić :smiley: Dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

Pozwolę sobie trochę wyjaśnić w temacie.

Na to czy film będzie się odtwarzać płynnie ma wpływ znacznie więcej czynników niż to się większości wydaje.

Oprócz tego co oczywiste czyli parametrów procka, ramu, i karty graficznej oraz parametrów pliku duże znaczenie mają też:

  • [*:374vnozp]ilość programów uruchomionych podczas oglądania filmu - niby to oczywiste ale wiele osób o tym zapomina;

Ja pamiętam że na starym athlonie 3800+ (2x2) i gf 7600gt nie miałem żadnych problemów, tyle że ja praktycznie zawsze na czystym systemie jadę (xp sp3, w autostarcie tylko antywirus i panel od sterowników nvidia/ati).

Player o ile pamiętam to Media player classic, z paczki k-lite mega codec pack.

Albo wymiana procka, albo grafiki. Prościej będzie pewnie wykonać to drugie. Wystarczy Nvidia z Pure Video HD minimum drugiej generacji lub ATI z (na 99%) dowolnym UVD. Niestety samo podkręcenie tego CPU (nawe ekstremalne) mogło by nie dać zadowalajacych rezulatatów, to bardzo stara konstrukcja.

To może jeszcze zdradź z jaką kartą graficzną / akceleratorem 2D? Bo na takim CPU bez wsparcia sprzętowego to sobie można poglądać co najwyzej demka 1080p skompresowane niewymagajacym kodekiem typu MPEG2. Z H.264 czy AVC1 w normalnym materiale będziesz miał pokaz slajdów.

Faktycznie “świetny” przykład. Cały materiał dekoduje u Ciebie karta graficzna (“GPU Load = 7%” wg GPU-Z), a procek ma aż 40 % obciążenia z samymi duperelami typu post processing.

Na tej zasadzie mogę wrzucić screena z mojego Della D420 (zabytkowy procesor Core Duo 1.2 GHz, nawet nie Core 2 Duo) gdzie płynnie śmigają nawet najbardziej wymagające materiały 1080p. Co gorsza, jego grafika (mobilny Intel 945) w odróżnieniu od Twojej w ogóle nie wspiera sprzętowo takiej akceleracji. Oczywiście cały “kruczek” tkwi w dodatkowym module akceleratora 2D, konkretnie Broadcom Crystal HD.

Nie “czary”, tylko akceleracja sprzętowa GPU to się nazywa. Przecież HD4650 to typowa karta do HTPC, dzięki UVD 2.2 odciąża procek niemal z wszystkiego co związane z odtwrzaniem contentu HD. Pewnie nawet z padaką pokroju jednordzeniowego Atom’a dała by radę każdemu 1080p. Jak wspomniany kuzyn zastąpi tego Radka starszą kartą bez sprzętowej akceleracji to znajdzie się dokładnie w tej samej rzeczywistości co yorkfield25 .

Chciałeś pewnie napisać “dzięki karcie graficznej wspierajacej PureVideo HD 2 lub nowszy”. Bez tej karty nie byłoby tak wesoło. Jak nie wierzysz polecam chwilową podmiankę na coś starszego np. Nvidia GF5xxx.

Spróbuj na tym puścić materiał 1080p skompresowany H.264 lub AVC1 i dopiero wtedy sie wypowiedz.

WOW dzięki super nie wiedziałem! Jeszcze raz serdecznie, stary rządzisz.

Po pierwsze jak kogoś cytujesz to wpisz prawidłowo usera.

Po drugie proponuję korepetycje/powrót do szkoły i naukę “czytania ze zrozumieniem”. Wycinasz jakiś cytat żeby pochwalić się niepotrzebnie czymś co zostało już napisane? AHA specjalnie dla ciebie TIP, moja wypowiedź miała na celu właśnie potwierdzenie że przy akceleracji sprzętowej karty, procek ma drugoplanowe znaczenie (choć oczywiście powinien mieć jakieś przyzwoite parametry).