Funbox i drugi router - jak podłączyć

Witam,

dzisiaj została przedłużona umowa w Orange ale niestety z routerem FunBox - telefon przez internet + tv. Pomijając na tę chwilę tv bo mam NC+ ale jak podłączyć Funbox z sagemcom fast 2704 tak żeby działał i telefon i internet po kablu do PC i sieć wifi. Telefon stacjonarny mam na dole, natomiast na górze komputer stacjonarny który dotychczas był podłączony pod Sagemcom kablem a komórki i laptopy łączyły się po Wifi.
Z dołu od gniazdka telefonicznego mam puszczony do swojego pokoju kabel 4-żyłowy i tu z w pokoju z gniazdka wpięty kabel telefoniczny do routera. Czy gdybym miał ten Funbox w pokoju i wykorzystał dwie żyły z powrotem na dół od Funboxa do telefonu to by to działało?

I czy była by możliwość jakoś te dwa routery ze sobą połączyć tak żeby zwiększyć w domu zasięg ale tak żeby działał telefon?

Czy Funbox na dole i kabel do góry?

Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

Tak, możesz wykorzystać dwie wolne żyły, żeby puścić telefon z Funboxa.
Skoro są wolne, to czemu nie. Ja np. puściłem sygnał tam i z powrotem 4 wolnymi żyłami kabla ethernet.

W drugim routerze musisz wyłączyć DHCP (warunek konieczny) i możesz spróbować podpiąć.
Tylko wcześniej ustaw adres IP routera w tej samej klasie adresowej, żeby mieć do niego dostęp.
Jakiś IP, żeby nie kolidował z Funboxem.
Jeśli Funbox przydziela IP od 192.168.1.10, to ustaw np. 192.168.1.9.

Nie jet to warunek konieczny, jak tego nie zrobisz, to po prostu stracisz dostęp do panelu admina, zmiana hasła WPA itp. Jeśli router miałby taki sam adres jak Funbox (192.168.1.1), to koniecznie musisz zmienić IP.

Mam pokrewny problem, a chyba ten wątek najlepiej się nadaje do jego poruszenia. Tak jak autor wątku, jestem nieszczęśliwym posiadaczem routera FUNBOX 3.0, internet po światłowodzie, wiec wspomniane urządzenie ze względu na wbudowane ONT jest niezbędne w mojej sieci. Dodatkowo telefon i telewizja również od ORANGE wiec nijak nie da się go w sposób bezproblemowy pozbyć. Zasięg… masakryczny, wykupiona opcja 300 mbit/s 250 osiągane na najnowszym laptopie w domu jedynie w pokoju gdzie jest router, sygnał na zaadaptowane poddasze nie dochodzi praktycznie wcale. W necie dotarłem do porady jaką zaproponowałem maker3. Na chwilę obecną sieć wygląda tak:

FUNBOX 3.0
adres IP modemu FunBox 192.168.1.1
maska podsieci LAN 255.255.255.0
początkowy adres IP 192.168.1.100
końcowy adres IP 192.168.1.254
szyfrowanie WPA2-PSK/AES
filtrowanie adresów MAC włączone
DHCP włączone

do FUNBOX podłączony kablem ethernetowym LAN-LAN router TP-Link TL-WR740N v4 z wgranym dd-wrt pełniący role AP

Local IP Address 192.168.1.2
Maska Podsieci 255:255:255:0
Brama 192.168.1.1

DHCP wyłączone
Szyfrowanie wyłączone (z konieczności, po jego włączeniu brak internetu)
Filtrowanie adresów MAC włączone

Do meritum, internet jest i w FB 3 i w AP, sygnał poprawił się choć będę kombinował z innym routerem (ten akurat miałem na stanie) Problemem jest jednak to, że w żaden sposób nie mogę włączyć uwierzytelniania hasłem w AP, a moją jedyną formą ochrony jest wspomniane filtrowanie adresów. Wydaje mi się że próbowałem już na wszystkie sposoby zgrać szyfrowania w FB i AP, gdyż wydaje mi się, że to może być przyczyną.

Szyfrowanie jakie oferuje FB
brak
WPA2-PSK/AES
WPA/WPA2 Mixed

Szyfrowanie oferowane przez AP Tp linka
brak
WPA Personal
WPA Enterprise
WPA2 Personal
WPA2 Enterprise
WPA2 Personal Mixed
WPA2 Enterprise Mixed
RADIUS
WEP

Nie jestem magikiem, a konfiguracja dotychczasowych sieci domowych ograniczała się do ustawienia routera. Teraz początkowo zachwycony uruchomieniem AP zdaje sobie sprawę, że taka niezabezpieczona sieć nie ma prawa bytu. Proszę o pomoc :wink:

Wysoką prędkość osiągnąłeś tylko na nowym laptopie, ponieważ pewnie jako jedyny obsługuje standard AC 5Ghz.
Druga sprawa, to zasięg 5Ghz naturalnie jest gorszy od 2,4Ghz, więc nawet jak poruszasz się po domu z tym laptopem, to zostajesz przerzucony na 2,4Ghz w wolniejszym standardzie.

Twoja sytuacja jest całkiem inna, masz drugi router DSL, a nie ADSL.
W TP-Linku podpinasz się klasycznie pod port WAN i w konfiguracji nic nie zmieniasz.
No chyba, że bardzo przeszkadza ci NAT na TP-Linku.

Powinno być: WPA2 Personal, WPA2-PSK/AES
Szyfrowanie nie jest przekazywane przez kabel.
Hasło na TP-Linku może być całkiem inne.

Tak też podejrzewałem, początkowo myślałem nawet o wyłączeniu 5 Ghz, ale w niczym to nie pomogło wiec spasowałem.

Zmieniłem podłączenie kabla ethernetowego jak radziłeś i wpiąłem go w port WAN w TP Linku. Bez wprowadzania żadnych zmian internet chodził, ale cały czas zaznaczenie szyfrowania kończyło się odcięciem internetu od AP.

Wszedłem w panel konfiguracyjny Tp linka przywróciłem ustawienia domyślne i nic nie zmieniałem. W takim przypadku nie było internetu w AP.
Wprowadzajac wpisane przeze mnie wartości

Internet się pojawił, szyfrowania nie dało się wprowadzić. Generalnie zatoczyłem kółko, jedynie zmieniłem port wpięcia kabla łączącego routery LAN w FB i WAN w Tp linku… nie rozumiem przyczyny dla której nie można włączyć tego szyfrowania…

Po co przy wykorzystywaniu TP-LINKa jako AP zainstalowałeś dd-wrt?
Myślę, że nie ma takiej potrzeby przy takiej funkcjonalności.
Powrót do stockowego firmware’u powinien rozwiązać problem z szyfrowaniem sieci.

1 polubienie

MatX_ trafiłeś w sedno. Problemem okazało się ddwrt. Paradoksalnie i tak nie wróciłem do stocka (w międzyczasie zbrickoweałem router próbując wrócić do niego) ostatecznie stanęło na Gargoyle i pewnie tak jak piszesz jest to przerost formy nad treścią i przedobrzyłem, ale w tym drugim przypadku udało się wszystko ustawić jak trzeba. Na moją obronę powiem, że jak dla laika łatwiej było mi ustawić konieczne wartości, szczególnie dd-wrt które pod względem przejrzystości ma wielkiego plus, no ale ze względu na wspomniane problemu to na przyszłość nie polecam. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

czy ktoś próbował do funboxa3 połączyć po wifi drugi router?
chcę router jako repeter użyć.

Witam, posiadam u orange opcje z funbox’em 3.0. Prędkość 100 mb/s oraz telewizja również od nich. Czy mogę pod funboxa podłączyć kablem ethernetowym inny router do portu WAN w nim? Czy to rozwiązanie pozwoli ma na korzystanie z WIFI z funboxa oraz portów ethernetowch w nim oraz z WIFI w drugim routerze oraz jego portów ethernetowych jednocześnie? Drugim routerem miałby zostać L4C77 NETGEAR EX6200-100PES. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :wink:

Najlepiej podłącz oba urządzenia portami LAN, wyłącz serwer DHCP w netgearze, zmień jego IP na takie spoza puli funboxa, lub takie poza adresami dynamicznymi, ustaw 2 różne kanały Wi-Fi dla obu routerów i powinno działać :slight_smile:

2 polubienia