Funkcja sticky

W kodzie strony chcę dodać funkcję przyklejania się div-a nav który zawiera menu rozwijane, aby pasek nav przyklejał się w przeglądarce (FF) u góry.
Zgodnie z lekcją CSS nr 3 pana M Zelenta robię wszystko zgodnie z wytycznymi lecz funkcja nie działa.
Pomyślałem, że może biblioteka JQery którą w lekcji udostępniono jest przestarzała. Próbuję pobrać ze strony jqery.com nową wersję 3.3.1 ![pliku, ale się nie da. Klikam na odnośnik ale otwiera się kod i nie ma opcji zapisz plik.
Chcę umieścić poglądowy kod html i css ale nie wiem jak więc załączam zrzut.

https://www.w3schools.com/howto/tryit.asp?filename=tryhow_js_navbar_sticky

Zapisz bibliotekę jQuery spod prawego przycisku myszy i potem z listy “Zapisz jako”.

Jak nie wspierasz staroci* to spróbuj użyć polecanej opcji z CSS-em.

https://www.w3schools.com/howto/howto_css_sticky_element.asp


* - Działa to nieźle z Firefox 36+, Edge 16+, Chrome 56+, Safari 7.1+, Opera 42+:

https://www.w3schools.com/howto/howto_css_sticky_element.asp

Zapisałem tą bibliotekę w wersji 3.3.1 zamieniłem w html-u ale w dalszym ciągu nie działa.
A z tym kodem który podajecie co zrobić dalej to nie wiem, jestem
na początku drogi kodowania w html & css.

A masz ją obecnie obok pliku *.html, może w tym problem i wtedy nic oparte na jQuery nie będzie działało, bo się nie załadowało.

obraz

Witam.
Ja mam właśnie w jednym folderze pliki strony. Na dodatek główny plik zapisany jako php bo dodatkowo mam w nim zawarty prosty skrypt wyświetlania dat.

zawarto%C5%9B%C4%87%20folderu.

A jest jakieś inny sposób dodania funkcji sticky?

Można by od zera w czystym javascript zmieniać position na Fixed jak trochę przewiniesz.

A tu przykład zrobiony jako gotowa biblioteka, jakby komuś było łatwiej przeczytać jej specyfikacje i sposób użycia niż robiąc od zera lub szukając błędu w CSS3 czemu nie działa:

Lub takie coś z 2015:

Witam.
Wszystko ładnie i pięknie. Ale ja tego nie ugryzę, mój angielski kiepski.
Uczyłem się wieki temu. A ta funkcja była by przydatna. Ta pierwsza opcja jest łatwiejsza.

1 polubienie

Jak się nie boisz to może wrzuć to w pacze zip lub na darmowy serwer i może ktoś z kodu plików lub podglądu jak jest na serwerze ustali co jest nie tak.

Może też wtedy się czegoś nauczysz o ile nie zakończy się to na gotowcu “kopiuj - wklej”.


PS. Jak plik php ma w sobie mało html i wyświetla się nie tak jak chcesz to może brakuje ci aktywnego php na localhost by serwer mógł przemielić plik do zrozumiałej postaci dla przeglądarki www.

To jest taka dla mnie strona robocza uczę się więc nie ma tam konkretnych treści, to nie jest gotowiec. PHP jest aktywne stronkę uruchamiam przez xampp.
test.zip (72,8 KB)

Nie używaj do wszystkiego ID (czyli # w css), ID ma silne specificyty (https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/Specificity) którego nie nadpiszesz klasami (czyli . w css) w prosty sposób.

Skrypt prawdopodobnie nie działa bo masz w skrypcie var NavY = $('.nav').offset().top; ale nav jest ID a nie klasą css :wink:

Do tego css ma już position:sticky które przypina element do topu :wink: ma już dobre wsparcie :slight_smile:

Samo jQuery działa, chociaż, naucz się JS-a zamiast ryć sobie banię jQuery. Nauczysz się jQuery i potem nie będziesz miał podstaw żeby ruszyć Vue czy Reacta. A co gorsza, będziesz do nich pchał jQuery.

Budowanie grida na float? No nie, dzisiaj używa się flex lub grid.

Podsumowując, jeżeli uczysz się od zera poszukaj czegoś co pokazuje dobre praktyki w 2019 a nie 2000 roku :slight_smile:

1 polubienie

Można tak i jest prosto:

$(window).bind('scroll', function(event){
	if($(window).scrollTop() > 0) {
		$('.nav').addClass('sticky');
	 }
		else 
	{
		$('.nav').removeClass('sticky');
	}
});
1 polubienie

Witam.
Dodałem ten skrypt przed zamknięciem body, w tagach ale nie zadziałało.
Czy należy go wstawić w div-ie id=“nav” ?
Nie wiem.
Ale dziękuję za zainteresowanie się tym problemem.

Do p.spaczek
Jasne tylko to dla mnie jest jeszcze czarna magia.
Ale dzięki.

Czarna magia to jQuery :slight_smile: jak ma Ci działać skrypt skoro odwołujesz się do .nav a nie masz tego w drzewie DOM, masz #nav

1 polubienie

Coś chyba nieuważnie oglądałeś wideła, albo od środka jakoś zacząłeś.

Moi drodzy serdecznie Wam dziękuję za pomoc.
Wreszcie dotarło do mnie co cytuję wyżej. Uważnie przestudiowałem mój kod html zmieniłem id nav na class w css również i działa.
A teraz zaczynam dalej tylko najpierw jadę z html i css w trakcie zacznę php i dopiero JS. Jak mi starczy czasu.
Ten temat zamykam.
I do usłyszenia bo na pewno problemów nie zabraknie.
Jeszcze raz wielkie dzięki.

1 polubienie