"Funkcje systemu Windows" Mamy do tego jakiś opis?

W “Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”, jak na zrzucie poniżej, mamy sporo opcji, a nie wszystkie są jasne i oczywiste.
Np. w sekcji “Blokada urządzenia” mamy “Rozruch bez oznaczeń” “Niestandardowe logowanie” czy “Moduł uruchamiający powłokę”. Dymki z opisami niewiele wyjaśniają. Bo cóż znaczy “Uruchamia powłokę alternatywną zamiast domyślnej powłoki systemu Windows”? Nie mam ochoty wszystkiego testować, więc zapytam:

Czy jest gdzieś opis wszystkich tych funkcji?
Co dana funkcja naprawdę robi?

“Rozruch bez oznaczeń” to po angielsku “Unbranded boot”, co jak dla mnie lepiej wyjaśnia o co chodzi. Chodzi o uruchamianie bez logo systemu Windows.

A “uruchamia powłokę alternatywną” oznacza, że… no cóż, uruchamia powłokę alternatywną :wink: To znaczy, że zamiast explorer.exe jako główna powłoka systemu jest uruchamiane coś innego (w zasadzie może być dowolny plik wykonywalny). Dzięki czemu możesz wyrzucić ludziom pulpit i menu Start aby mieli tylko twoją aplikację.

Opis wszystkich funkcji z tej grupy znajdziesz w dokumentacji: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/customize/enterprise/enterprise-custom-portal

Co do opisów wszystkiego to nie znam wielkiego globalnego opisu, trzeba by szukać w Internecie dla każdej konkretnej funkcji.

2 polubienia