FX-6100 czy Phenom ii X4 960T?

Witam,

Idą święta. Zastanawiam się nad zmianą procesora - wszystkie podzespoły w opisie. 

 

Nie wiem czy warto iść w 6100, skoro w 960T mogę odblokować rdzenie i mieć de facto czterordzeniowy sześciordzeniowiec.

Procesor generalnie do grania, ale nie w jakieś nowości AAA+, a raczej popykanie w WoW, SC2, czy CS:GO.

 

Ograniczcie się z pisaniem o Intelu, bo bawić się w zmiany płyty nie zamierzam… tak wiem, jest lepszy i 2x droższy…

Jaki 2x droższy, co to za bzdura? FX-6100 tylko kilkadziesiąt złotych mniej niż kosztuje i3-4160, będąc jednocześnie słabszym w grach od G3420 (225 zł), a podkręcony G3258 (250 + koszt nieco lepszej płyty) go zeżarłby, nie mówiąc już o i3-4160.

 

Jeśli koniecznie chcesz pozostać przy AMD - co moim zdaniem jest nieopłacalne - to lepiej dorzuć trochę do FX-6300 i lepszego chłodzenia, a później żyj w świadomości, że G3258 dałby Ci dużo większy komfort grania. W przypadku AMD, masz procesory, które mają niską wydajność jednego rdzenia, przez co dwurdzeniowe Pentiumy w grach często wypadają lepiej od FX-ów, które mają po 4/6 jaj. Dopiero wtedy gdy gra potrafi dobrze obsłużyć dodatkowe rdzenie, procesory od AMD wyprzedzają Pentiumy, ale WoW, SC2 i CS woją dwa wydajne jajca niż 6 pustych.

 

  1. FX-6300 + SilentiumPC Spartan HE923 + STG-2/MX-2 i kręcić do oporu

  2. G3258 + płyta na H81 z możliwością podkręcania (zdaje się że wszystkie ASUSy) i na BOXowym lecisz spokojnie do 4GHz. W większości starszych i mniej wymagających gier będzie wydajniej.

 

6300 to procesory Vishery, a te mi nie ruszą… nawet JW Pan nie zajrzał na obsługiwane procesory… Ponadto nie prosiłem o analizę rynku Intela z przesiadką na nową płytę, tylko o relacje cena do wydajności przeze mnie zaprezentowanych.

 

Mam dwa jajka od Athlona i one sobie radzą… niemrawo. Ot jak więcej detali się pojawi to jest “czkawka” i symulowanie, że “się nie da”.

@DonPetch - trzeba przyjąć do wiadomości, że Intel (2 rdzenie) wciąga AMD (6 rdzeni). Poza tym przesiadka ze starej niewydajnej platformy na s1150 jest dużo lepszym rozwiązaniem niż zmiana samego procka.

Chcesz porównywać dwa jajca Athlona i Pentiuma? O rany, to kompletnie pozbawione sensu.

 

Z tych dwóch, oba prezentują właściwie taką samą wydajność, ale Phenoma można odblokować i przewaga w programach, które obsłużą 6 rdzeni, będzie po jego stronie.

 

Ja się nie chce przesiadać, bo nie mam po co…

 

 

Zaproponowałeś mi 6300 na platformę, której nie ma możliwości ruszyć. Ba! Jeszcze bym mu chłodzenie kupił, bo przecież muszę kręcić… bym się nakręcił…

 

 

Toć sam napisałem… ale nie znam się na instrukcjach, które onegdaj są wpisane w procesory jak SSE, AMX czy co tam jeszcze jest w tych Bulldozerach. Przyda mi się to na coś?

Hmm, po znacznie wyższą wydajność?

 

 

Straszne, pomyliłem się, bo nie chciało mi się sprawdzić kompatybilności! Chyba popełnię samobójstwo, aby zachować honor rodziny. A chłodzenie i tak by się przydało, bo te procesory trzeba kręcić, aby w ogóle jakąś konkretną wydajność.

 

 

W grach? Nie.

Gier, które niedługo mieć będą 5 i 3 lata. WoW nie liczę, bo można jechać na nim na starych Core 2 Duo i jakimś 9800 GT. 

 

Ja rozumiem jakbym miał grać w jakieś Asasyn Kridy, Falołty, Skajrimy - wtedy rzeczywiście dorzucenie 500 PLN jest wręcz obligatoryjne. Tylko ja w to nie gram, wątpię bym miał grać w coś nowszego, a zmianę sugeruję tym, że chce tanim kosztem zniwelować pewne “czkawki” z leciwego procesora.

 

 

Po prostu w rzopie miałeś to co napisałem, i wyszedłeś z założenia, że przyklasnę sromem na wieść, że mi nowe Vishery ruszą.

 

A co do instrukcji z FX - to do czego mogą mi się przydać? Jakieś prace biurowe wykonuje (tabelki, srabelki, wykresy) - jakoś znacząco przyspieszy i tak szybkie ich tworzenie?

Co jak co, ale bez unowocześnienia platformy i tak to nie ma sensu. A skoro mówisz, że nie potrzebujesz zmieniać na intela to po co w ogóle cokolwiek dokupywać jak mówisz, że nie potrzebujesz bóg wie czego. To po co w takim razie chcesz wymieniać?

 

Ponieważ w to co czasami gram mam “czkawki”, które mimo OC wciąż się pojawiają. Ot dla przykładu w grze 2v2 przy dużych bitwach mam pokaz slajdów na ustawieniach średnich. Podobnie w CS:GO gdy mnie coś “złapie” bo spojrzę tam “gdzie nie powinienem”.

 

Prawdopodobnie dokupię lepszy radiator, docisnę do 3,8 Ghz i pożyje jeszcze z tym dwa lata, aż FX-6100 lub Phenom II X4 nie spadną poniżej 200 PLN. Wydatek 400 PLN nie jest jakiś potężny dla mnie, lecz archaiczne - już - modele, które nie są już produkowane nie są powodem dla którego warto “sypnąć groszem” nawet gdy to co mam średnio sobie radzi.

400zł za coś takiego to też nie “potężny” wydatek: http://allegro.pl/okazja-i3-2120-asus-p8b75-m-le-box-na-gwarancji-i4925407025.html

I czkawki żegnajcie, a zestaw już pod i5.

 

Wszystko fajnie, tyle tylko, że przedstawiony przez Ciebie sprzęt kosztuje o 100-150 PLN więcej od Phenoma II X4 960T, który podkręcony przebija (o niewiele, ale przebija) przedstawiony przez Ciebie procesor. Powiedzmy nawet, że wydajność jest porównywalna: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i3-2120-vs-AMD-Phenom-II-X4-960T

Z tego co widzę ma tylko dwa wejścia SATA… ja mam 6. Nie żebym miał macierze, ale jest to jakiś downgrade swego rodzaju.

 

Taki zakup ma jedynie sens, jeśli zamierzam inwestować w sprzęt. A ja chce tylko uzyskać płynność na tym co mam. Obecnie jestem na podkręconym Athlonie X2 250 do 3,6 Ghz na BOX chłodzeniu. Zakupiłem chłodzenie Silentium Spartan Pro HE924 (69 PLN + koszt wysyłki), z którym mam nadzieje wycisnąć jeszcze 200 Mhz.Rozglądałem się za jakimś Phenomem II X4, mam parę typów, ale nie jestem przekonany do tego czy kupować teraz czy poczekać jeszcze parę lat aż polecą niżej.

Za te parę lat to obecne procesory intela na lga 1150 będą już zabytkami a co dopiero phenomy.Nie ma co czekać , proponuje poszukać phenoma 960T i to jak najtaniej , czyli tak do 250zł i do twoich potrzeb wystarczy na jakiś czas.

Kupiłem FX-6100 za 350 PLN. Ceny Phenomów na Alledrogo są porównywalne do tegoż FX-a, a wszyscy w aukcjach zaznaczają, że “nie są kręcone”, ale sprzedają z “lepszym chłodzeniem”. Ponadto większość to licytacje, a te nie podlegają zwrotowi. Nawet nie podlegają ustawowemu 14-dniowemu okresowi zwrotu.