GA-EP45-DS3LR + Pentagram HP-120 AlCu ciagle maks obroty

Witam!

Mam nasępujący problem:

posiadam płytę głóną GA-EP45-DS3LR do tego procesor Intel Q9400, Quad, do tego wentylator taki :

http://allegro.pl/item659044822_pentagr … _alcu.html

problem polega na tym że wentylator pracuje ciągle na MAX obrotach, a mi głowa odlatuje!

w innym komputerze wentylator ten potrafi dostosować obroty do temperatury procesora, a ja mam procesor który ma 29/30 stopni, w strasie 41, ale za to mi uszy odpadają! i głowa boli!

w biosie przestawiałem opcję: CPU smart FAN Control, przestawiałem na Enabled i Auto, nic nie dało…

ciągle max! na innej płycie głównej reguluje się normalnie… tam jest ok. 50/55 stopni, a u mnie 30! i max obroty, (2200), a tam (1600 - 1700), z tym że w tym komputerze mam jeszcze dodatkowy wentylator styłu, ale może z niego zrezygnuje…

proszę o pomoc.

Kupiłem dziś nowe części tylko problem z tym wentylatorem, komputerek świetnie chodzi, a ja nie chce korzystać z ręcznego regulatora prędkości, tylko z automatu płyty głownej.

przy standardowym wentylatorze dołączonym do karaka jest 3 - pinowa wtyczka zasilania, bez PWM. Nie wiem, czy jest wtdy możliwe automatyczne, płynne zmienianie prędkości. W gruncie rzeczy ten kontroler zły nie jest…

Pentagram ma wentylator 3 pinowy a płyta cztero, więc użyj regulatora obrotów od tego coolera albo wymień na wentylator 4 pinowy .

kontroler jest do d***

bo to nie dla mnie komputer…

a dodatkowo przy starcie komputera ten “pilocik” PISZCZY!, chwilkę, to jest denerwujące…

i co mam zmniejszyć obroty na np. 1400? i tak zostawić?

zakładając pełne obciążenie komputera, procesora, etc, i przy takich ma zostać?

TO NAJGORSZY WENTYLATOR SZMELC JAKI WŻYCIU WIDZIAŁEM!

już od początku były problemy! nie wspomnę o montażu! wiatrakiem do dołu!, tak bo inaczej się nie da, nie jest kompatybilny z niektórymi płytami Asusa i Gigabyte!

mało tego!

w tym komputerze nie da się umieścić w pierwszym slocie pamięci ram, bo… bo nie możliwe jest to przez ten wentylator

gdyby nie klient, woziłbym coś z Arctic-a…

NIGDY NIOKOMU NIE POLECE TEGO SZMELCA!

Jeśli nie potrafisz poprawnie zamontować nawet wentylatora to współczuję naprawdę, miałem okazję montować już 3 tego typu coolery. Przecież na każdej stronie pisze ze jest to wydajny cooler a nie cichy na wszystkich fotkach widać piny wentylatora. Załóż ten regulator (nie powinien piszczeć!) i ustaw na minimalne, i będzie bezproblemowo. Lub kup 80cm wentylator z automatyczną regulacja obrotów - tylko 4 pinowe. Operacja zamontowania nie jest wcale trudniejsza niż gdzieś indziej!

Jak ma być zamontowany poprawnie:

http://www.pimpmycomp.net/recenzje/rec40/images/13.jpg

poprawnie zamontować?

pracuje w serwisie komputerowym 2 lata!

Takie gó*** pierwszy raz mi sie trafiło.

Musiałem go odwrócić oczywiście bo w takiej pozycji NIE da sie go zamontować

dlaczego? zaczepia o pamięci ram, i o radiator mostka północnego! po prostu nie ma możliwości “wpiąć” “Zatrzasków”

P.S i tak mam zamontowany! z tym że wiatrak jest… na DOLE!

NIE MA INNEJ możliwości zamontowania go na wyżej wymienionej przezemnie płycie.

Dwa lata już pracujesz, to mógłbyś się już czegoś nauczyć? Pierwszy raz masz etyczność z Pentagramem, hym coś mało masz serwisów lub nie składasz wcale kompów jak widać xD

Jak pracujesz w sklepie komputerowym to sprzedaj go komuś z montażem a sobie zamówisz z hurtowni inny tym tylko nie zapomnij pomierzyć:

http://www.links.co.jp/items/ep45ds3lr-01.jpg

Możesz zdjąć wiatrak i zamontować go na tylnej ściance (serwisantowi śrubek nie zabraknie) + jakiś dodatkowy z przodu i będziesz miał w znośną temp. na procesorze. Lub zmień radiator na płycie ale zostaw sobie oryginalny w razie wizyty w servisie.

Jak lubisz automat (sam mam takie cudeńko):

http://www.coolermaster.com/products/pr … il&id=2521

my się zajmujemy recyklingiem (odzyskiwaniem tego co dobre ze starych komputerów od firm przeznaczonych do recyklingu i sprzedaż dalej za symboliczne ceny)

ale nie rozumiem czegoś… inna płyta główna steruje jego obroty poprawnie, a jak podłączam do tej nowej to niestety nie steruje (tylko max), a w biosie przestawiałem,

coś nie tak tutaj ze sterowaniem, ech …

na tylnej ściance jest zamontowany, ale ja nie narzekam na montaż, bo jest OK wszystko jest w porządku

montaż przebole, chodzi o kontrole obrotów… dlaczego ta nowa płytka nie steruje mi poprawnie na 3 pinowym złączu, skoro 3 piny wystarcza do kontroli obrotów.

Siemka mam nadzieję że za bardzo nie odgrzewam, ale to może się innym przydać…

Co do kontrolera wbudowanego w płycie spróbuj Enabled i Voltage jeżeli takowa opcja jest u ciebie aktywna…

Spróbuj też zainstalować Easy Tune 6, tam wejdz do zakładki Smart.

W Smart Fan - ustawiasz progowe temperatury i powinno być OK… ale uwaga regulator może sczytywać temperatury z chipsetu… żeby się upewnić sprawdź w zakładkę HW Monitor z jakiej temperatury korzysta Smart Fan (CPU, CPU2, SYSTEM).

Jak wszystkie kroki wyżej zawiodą kup Wentyl 4 pin - PWM i wsio… :stuck_out_tongue:

Co do dołączonego regulatora do Pentagrama, to owszem piszczy przy włączeniu (alarm zatrzymania wiatraka)… ale mając na uwadze że pracujesz w recyclingu to rozbierz go i wy lutuj piszczka z płytki :lol:, albo kup FANMATE 1 od Zalmana on na pewno nie piszczy! 8)

tak zrobiłem.

Przestawianie opcji nic nie dało, także w Easy Tune.

Na innym kontrola obrotów automatyczna działa, ale na tej płycie nie…

komputer już u klienta, brzęczyk piezo wylutowany.

w sumie to procesor Quad Q9400, ale… na takim dużym radiatorze + wentylatorze na tylnej ściance, ledwie co wyciąga 50 / 54 stopnie, także jest ok :slight_smile:

a przy pentagramie na połowie obrotów ok 46 stopni.

(oczywiście temperatury podane po 3 godzinnym stresie)