GA-M61SME-S2 i dysk SSD

Witam mam pytanie jak w temacie.

Czy płyta głowna GA-M61SME-S2 z procesorem AMD Athlon Dual Core obsłuży dysk SSD ?

Co z fukncją TRIM ? Czy będzie ona aktywna czy nie na tym chipsecie z płyty głównej ?

 

Będzie pracował SSD.

 

Funkcja TRIM jest zależna od zainstalowanego systemu -  w W7 i W8/8.1 powinna być od razu aktywna? ale należy to sprawdzić.

 

http://oclab.pl/poradniki/jak-sprawdzic-czy-funkcja-trim-jest-aktywna-w-naszym-systemie-operacyjnym/

Super, Dzięki za info. Sprawdzę czy będzie aktywna po zamontowaniu dysku i zainstalowaniu systemu.

Dysk SSD oczywiście na tej płycie będzie miał max transfery dla Sata II - ale i tak będzie znacząco szybszy od tradycyjnego HDD.

TRIM jest włączony już domyślnie w systemie. Aczkolwiek zawsze lepiej sprawdzić. 

A co jeśli chodzi o zmienię IDE na AHCI przed instalacją systemu na nowym dysku SSD bo sam planuję zakup i nie wiem czy warto to zmieniać w biosie.

AHCI to obsługa NCQ (kolejkowanie odczytu) i wyższe do osiągnięcia transfery dysku. 

Czy zmiana na AHCI nie wpływa na żywotność dysku? Bo jeśli wszystko jest tak samo jak na IDE tylko z lepszym transferem dzięki kolejkowaniu odczytu to wtedy na pewno ustawię. Również słyszałem, że dysków SSD nie powinno się defragmentować dotyczy to tylko starszych wersji dysków, czy nowe również mają takie problemy?

AHCI nie ma nic wspólnego z żywotnością dysku.

 

Dysków SSD się nie defragmentuje, bo nie ma takiej potrzeby (brak fragmentacji plików).

SSD ma jedną wadę - ograniczoną ilość zapisów komórek, wobec czego każda defragmentacja niepotrzebnie ją zwiększa… niepotrzebna, bo służy jedynie polepszeniu czasu dostępu do danych na dyskach talerzowych, przy SSD nie ma to znaczenia, bo czas jest ten sam na całej pojemności   8)

Super

Dzięki jeszcze raz za informacje.

Sprawdziłem TRIM działa, dysk też.

 

Tak dla ścisłości bo jeszcze ktoś przeczyta i będzie powtarzał. Pliki oczywiście są pofragmentowane bo to wynika z systemu plików (NTFS), ale konstrukcja SSD jest taka że nie ma znaczenia gdzie jest plik, może być rozrzucony po całym dysku a odczyt i tak będzie trwał tyle samo.