GA-X38-DS4 - Dyski w RAID i napęd na SATA

(adam749) #1

Witam.

Mam wyżej wymienioną płytę główną, do tego 3 dyski i nagrywarkę DVD. Chcąc zbootować kompter z płyty w celu instalacji Windy, płytka się nie bootuje.

Napęd jest wykrywany w boot agencie kontrolera RAID, mam opcje startu z owego napędu w quickboot (F12), tylko że to nie działa..

Przy wyłączonym RAIDzie płytka startuje. Ten sam błąd występuje w trybie AHCI.

Mobo nie ma jakiś kolorystycznych portów SATA, gdzie do każdej grupy inne urządzenia się podłącza.

Wie ktoś jak wystartować komputer z płyty w trybie RAID, czy pozostaje instalacja sieciowa, bądź USB? 

Pozdrawiam.

(Veers) #2

Zgodnie z instrukcją która gdzieś ci się zapodziała, kontroler ICH9R w trybie RAID obsługuje porty SATA 0-3. Logika więc nakazywałaby podłączyć napęd optyczny do jednego z pozostałych dwóch portów SATA4-5. W ten sposób komputer powinien dać się zbootować przy pomocy Boot menadżera (F12).

(system) #3

Napęd CD ma pracować jako IDE, jeśli nie da się ustawić na tym porcie co jest to znajdź port na którym się da.

Na  to masz wydzielone 4 + 2

Najprędzej 4 pod raid a 2 pod resztę. Kwestia jak zrobili to w bios.

Polecam 43 stronę instrukcji :stuck_out_tongue:

(adam749) #4

Wpadłem na to wcześniej. Podłączyłem napęd i do ostatniego portu SATA i nic, Native Mode nie działa… 

(system) #5

Do ostatniego ?..

Co mówi instrukcja…

1. Wszystkie porty mogą być w raid - ok

2. W IDE mogą być tylko 0-3 - ok (dziwne to bo najczęściej jak jest 6 to 4 przeznaczone są na raid )

Logicznie, podłączasz (aby ułatwić) 2 dyski pod 4 i 5

Pod 0 podłączasz napęd CD

W bios ustawiasz:

SATA RAID/AHCI Mode na RAID

SATA Port0-3 Native Mode na Disabled

Nie jest to 100% bo płyta ma stare IDE i możliwe, że nie da się wydzielić SATA, a przełącza wszystkie w RAID. Wtedy upsss Albo napęd na złącze IDE albo wogle.

(adam749) #6

Sprawa wygląda tak:

Dysk wpięty do sata5, napęd do sata0. BIOS na AHCI (na raidzie aktualny system mi nie wstaje), Native Mode na Disabled.

W boot menu mam dodatkową opcje - napęd, ale i tak płyta nie wstaje, po wybraniu CD-ROM zresztą też.

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image/6459-dsc-0247/

Nie wyświetla się nawet informacja BOOT from… Na jakieś 50 prób udało mi się tylko przed chwilą płytkę z Acronisem wystartować, ale tylko raz, teraz nie idzie, tak jak i z Windą.

Mobo nawet doczekała się jakiegoś buga i przywróciła mi BIOS F1…czyli ten najstarszy… więc chyba sobie z servera po sieci odpale instalacje heh. 

Dodam, że przy normalnym trybie pracy płytki bootują się bez problemu. Posiadam również dwie nagrywarki i jest to samo, szkoda tylko, że obie na SATA heh. 

(system) #7

Z tego co widzę to oni wydali beta bios F4F coś tam poprawiający z AHCI (może to jakiś bug związany niektórymi modelami dysków).

Można spróbować boota w ustawieniach raid ale z wypiętymi dyskami (zastanawiające jest to, że na 50 prób 1 raz się udało)

Trzeba by zweryfikować zrzut biosu z tym co jest u nich na stronie (wysypał się bios ?)

A czasem nie podkręciłeś procka ? Bo ja mam takie coś, że jak dociągnę do 4.4GHz to wszelkie stess testy przechodzi nawet po kilkanaście godzin, ale jak instalowałem jakieś aktualizacje i dużo mielił dyskiem a mnie się zachciało w tym czasie odpalić OCCTPT to po 30s był restart. Co śmieszniej zjawisko pojawia się tylko jak dyski pracują w AHCI lub RAID, Bo jak dałem IDE to co bym nie robił nie potrafiłem tego wywołać. Nawet poleciałem do znajomej firmy pożyczyć potężny zasilacz aby wykluczyć, że mój zdycha.