GA-X38-DS4 - Dyski w RAID i napęd na SATA

Witam.

Mam wyżej wymienioną płytę główną, do tego 3 dyski i nagrywarkę DVD. Chcąc zbootować kompter z płyty w celu instalacji Windy, płytka się nie bootuje.

Napęd jest wykrywany w boot agencie kontrolera RAID, mam opcje startu z owego napędu w quickboot (F12), tylko że to nie działa…

 

Przy wyłączonym RAIDzie płytka startuje. Ten sam błąd występuje w trybie AHCI.

 

Mobo nie ma jakiś kolorystycznych portów SATA, gdzie do każdej grupy inne urządzenia się podłącza.

 

Wie ktoś jak wystartować komputer z płyty w trybie RAID, czy pozostaje instalacja sieciowa, bądź USB? 

Pozdrawiam.

Zgodnie z instrukcją która gdzieś ci się zapodziała, kontroler ICH9R w trybie RAID obsługuje porty SATA 0-3. Logika więc nakazywałaby podłączyć napęd optyczny do jednego z pozostałych dwóch portów SATA4-5. W ten sposób komputer powinien dać się zbootować przy pomocy Boot menadżera (F12).

Napęd CD ma pracować jako IDE, jeśli nie da się ustawić na tym porcie co jest to znajdź port na którym się da.

Na  to masz wydzielone 4 + 2

 

Najprędzej 4 pod raid a 2 pod resztę. Kwestia jak zrobili to w bios.

 

 

Polecam 43 stronę instrukcji :stuck_out_tongue:

Wpadłem na to wcześniej. Podłączyłem napęd i do ostatniego portu SATA i nic, Native Mode nie działa… 

Do ostatniego ?..

 

Co mówi instrukcja…

  1. Wszystkie porty mogą być w raid - ok

  2. W IDE mogą być tylko 0-3 - ok (dziwne to bo najczęściej jak jest 6 to 4 przeznaczone są na raid )

 

Logicznie, podłączasz (aby ułatwić) 2 dyski pod 4 i 5

Pod 0 podłączasz napęd CD

W bios ustawiasz:

SATA RAID/AHCI Mode na RAID

SATA Port0-3 Native Mode na Disabled

 

Nie jest to 100% bo płyta ma stare IDE i możliwe, że nie da się wydzielić SATA, a przełącza wszystkie w RAID. Wtedy upsss Albo napęd na złącze IDE albo wogle.

Sprawa wygląda tak:

Dysk wpięty do sata5, napęd do sata0. BIOS na AHCI (na raidzie aktualny system mi nie wstaje), Native Mode na Disabled.

W boot menu mam dodatkową opcje - napęd, ale i tak płyta nie wstaje, po wybraniu CD-ROM zresztą też.

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/image/6459-dsc-0247/

 

Nie wyświetla się nawet informacja BOOT from… Na jakieś 50 prób udało mi się tylko przed chwilą płytkę z Acronisem wystartować, ale tylko raz, teraz nie idzie, tak jak i z Windą.

Mobo nawet doczekała się jakiegoś buga i przywróciła mi BIOS F1…czyli ten najstarszy… więc chyba sobie z servera po sieci odpale instalacje heh. 

 

Dodam, że przy normalnym trybie pracy płytki bootują się bez problemu. Posiadam również dwie nagrywarki i jest to samo, szkoda tylko, że obie na SATA heh. 

Z tego co widzę to oni wydali beta bios F4F coś tam poprawiający z AHCI (może to jakiś bug związany niektórymi modelami dysków).

 

Można spróbować boota w ustawieniach raid ale z wypiętymi dyskami (zastanawiające jest to, że na 50 prób 1 raz się udało)

 

Trzeba by zweryfikować zrzut biosu z tym co jest u nich na stronie (wysypał się bios ?)

 

A czasem nie podkręciłeś procka ? Bo ja mam takie coś, że jak dociągnę do 4.4GHz to wszelkie stess testy przechodzi nawet po kilkanaście godzin, ale jak instalowałem jakieś aktualizacje i dużo mielił dyskiem a mnie się zachciało w tym czasie odpalić OCCTPT to po 30s był restart. Co śmieszniej zjawisko pojawia się tylko jak dyski pracują w AHCI lub RAID, Bo jak dałem IDE to co bym nie robił nie potrafiłem tego wywołać. Nawet poleciałem do znajomej firmy pożyczyć potężny zasilacz aby wykluczyć, że mój zdycha.