Gadu gadu i bezpieczeństwo

(si@tk@rz) #1

Nie wiedziałem zbytnio gdzie umieścić ten wątek ale po tym jak przeczytałem:

to tutaj umieściłem go.

Otóż jeśli by ktoś mógł mi wyjaśnić jakie jest szyfrowanie w komunikatorze gadu gadu i jak ogólnie wygląda sprawa bezpieczeństwa w gg. Właścicielami są bodajże jacyś afrykańczycy:) Więc róznie to może być

(Mrylec) #2

Dokładnie o jaką wersje gg ci chodzi? I o jakie szyfrowanie - czego szyfrowanie? Profilu? Archiwum?

(system) #3

Do tej pory nie ma szyfrowania. (no chyba, że w 8 coś zmienili).

(Danielm86) #4

Nie ma szyfrowania. Polecam zmienić na inny komunkator np AQQ, jesli tak bardzo chronisz swoją prywatnośc.

(system) #5

Jeżeli masz starszy sprzęt, polecam Pidgina. Mało wymaga, obsługuje Jabbera, jest bardzo wygodny.

AQQ też, ale jak masz trochę lepsze zasoby :slight_smile:

Ogólnie polecamy jabbera :slight_smile:

(system) #6

W nowym gadu-gadu dodano:

• Szyfrowanie archiwum (algorytm AES256)

• Szyfrowanie głównych plików konfiguracyjnych (algorytm BlowFish)

pod warunkiem, że "zabezpieczysz wejście do profilu hasłem".

Czyli już nikt nie wykradnie Ci hasła do profilu ani do serwera, z pliku config.dat , jak to miało miejsce w gg 7.x i starszych :slight_smile:

Ale rozmów szyfrowanych jak nie było tak nie ma :frowning:

(si@tk@rz) #7

w głównej mierze chodziło mi o szyfrowanie rozmów, bo jeśli ktoś ma (ja na szczęście nie) Internet z jakiejś kablówki, czy z powietrza, czy nawet z sieci LAN to jest możliwe przeczytanie każdej rozmowy poprzez odpalenie sniffera a dużo prawdopodobne że ktoś się nie raz tak bawił. Chciałem zapytać z czystej ciekawości i dziwi mnie ze Ci z gadu gadu nie szyfrują rozmów. A sam bardzo mało korzystam z komunikatora

(Binio21a) #8

GG takiej opcji nie posiada. Jednak zawsze można używać lepszych alternatyw, które ją posiadają, np. AQQ :slight_smile:

(Kojot) #9

Gadu-Gadu nie posiada szyfrowania. Jeżeli masz dostęp do ruchu sieciowego i możesz przechwytywać pakiety to jesteś w stanie odczytać każdą wiadomość, która jest przesyłana od użytkownika i do użytkownika za pomocą prostego sniffera pakietów.

(Kpc21) #10

Nawet AQQ nie może zaszyfrować rozmowy z osobą używającą oryginalnego klienta GG. Przecież klient GG już tego nie rozszyfruje.

(system) #11

Ale od nas wychodzi szyfrowane, idzie do transportu Jabber/GG, a do GG przychodzi puste (bez szyfrowania). Połowa trasy czysta :smiley:

(Kpc21) #12

Połowa trasy, która przy korzystaniu z GG bezpośrednio w ogóle nie występuje :slight_smile:

(system) #13

Dlatego warto przejść na Jabbera, zawsze 50% wyższe bezpieczeństwo. A jak GG się sypnie to można gadać, więc nawołujcie znajomych na Jabbera, u mnie już 4 osoby przeszły :slight_smile:

(Kpc21) #14

Bzdura.

Oryginalny klient GG:

Klient GG ----- Serwer GG ----- Klient GG.

Transport Jabbera:

Klient Jabbera ...... Serwer Jabbera z transportem ------ Serwer GG ----- Klient GG

..... to połączenie szyfrowane, a ------- to nieszyfrowane. I gdzie tutaj widzisz 50% wyższe bezpieczeństwo? Ja bym powiedział że niższe, bo transfer pokonuje większą trasę. Część nieszyfrowana jest taka sama, dochodzi jeszcze szyfrowana do serwera Jabbera. Tą szyfrowaną teoretycznie też można złamać.

(system) #15

W każdym razie. Sniffer będzie albo w pobliżu ciebie, albo w pobliżu osoby z którą rozmawiasz. Jeżeli ty wyślesz do serwera szyfrowane, on sobie z Tb nie poradzi - stąd te logiczne 50% :stuck_out_tongue:

(VPN) #16

Wina leży po stronie sieci GG, a nie samego komunikatora. Wiecie, że pierwsze zapowiedzi szyfrowania wiadomości w sieci GG pochodzą sprzed 6 lat? W tym czasie nie zrobiono kompletnie nic poza kilkoma nieudanymi próbami wprowadzenia szyfrowania. Sieć GG jest zbyt niestabilna (scentralizowanie daje się we znaki), aby wprowadzić dodatkowe obciążenie dla serwerów w postaci szyfrowania, a jej przebudowa praktycznie nie wchodzi w grę. I tak dużo, że szyfrowane jest łączenie do serwera. O wiadomościach można póki co pomarzyć.

Otwarta sieć Jabber/XMPP bodajże od początku istnienia oferowała szyfrowanie, ale kto o tym słyszał w kraju zdominowanym przez komercyjną sieć GG.

(system) #17

Ta... Słyszałem.

Fajny podpis xD Żarówka jaśniejsza niż słońce xd

(si@tk@rz) #18

tak obiektywnie to jaki komunikator jest "najbezpieczniejszy"

(Kpc21) #19

Nie ma takiego :slight_smile: