Galaxy A52s 5G - jak wykluczyć aplikacje z optymalizacji (usypiania)?

w moim starszym tel. można prosto wykluczyc aplikację z tzw optymalizacji , czyli usypiania przez system gdy jakiś czas apl. nie jest uzywana (ustawienia > bateria > optymalizacja > etc)

Jaka jest „ścieżka dostępu” dla takiego wyłączenia apl. z usypiania w Galaxy A52s?
coś niby znalazłem, ale jasno wyglądające to nie jest…
Ktoś przerabiał i wie co-i-jak?

W polskiej dokumentacji nie znalazłem, ale zobacz w angielskiej:

Dodatkowo jak wejdziesz w daną aplikację w ustawieniach to powinno być pole do optymalizacji baterii on/off.

Zobacz też tu:
https://www.youtube.com/watch?v=42Hh3nRj2ps

thx.
i yt, i samsung podpowiadają to samo, i zdaje sie, że to jest to.

Ale:
o co może chodzić np. w takiej z kolei operacji, ktora też zdaje się byc blokujacą przed usypianiem aplikacji:
ustawienia → aplikacje → wybrac wlasciwa aplikacje → info o aplikacji → bateria → szczegoly uzycia
I teraz wypada wybrac „nieograniczone”.
Co się taką operacja uzyskuje?
Też blokowanie apl. przed uśpieniem?
Jedno jest pewne: gdy zastosuje się tę metodę dla konkretnej aplikacji, to idąc potem pierwszą metodą - tej aplikacji nie znajdzie sie w panelu aplikacji zablokowanych przed uśpieniem.

Pierwsza opcja to wyłączenie aplikacji ze stanu tak zwanego „deep sleep”, np. aplikacja od SMS ma takie wyłączenie na stałe. Tylko absolutnie niezbędne aplikacje, które wymagają stanu czuwania dodaje się do takich wyjątków, aby nie drenować baterii. Dużo apek stosuje obejście w postaci używania np. uprzywilejowanego Google Push/Google Cloud Messaging m. in. Whatsapp, Facebook, czy inne apki tego pokroju potrafią przetrwać bez tego ustawienia w tle.

Druga z kolei blokuje przez zamknięciem aplikacji w tle. Przykład:

Wyłączasz w przeglądarce otwieranie kart pomiędzy sesjami. Otwierasz sobie jakąś witrynę, naciskasz home, aby zminimalizować apkę, jest teraz uruchomiona „w tle”.
Nie używasz smartfona jakiś czas, po przywróceniu aplikacji nie będzie widoczna załadowana witryna tylko nowa pusta karta.
W przypadku trybu „nieograniczone” będziesz widzieć poprzednio otworzoną witrynę, ponieważ planista pominie aplikację przy optymalizacji użycia pamięci RAM.

I w Firefox 99 coś zepsuli jak pracujesz na kilku kartach - zaczynają się masakrycznie przeładowywać na Android 11 z ulepszeniami Samsunga, co sprawia że znowu nie można płacić np. blikiem jak nie masz tego jako pływające okno lub w funkcjach klawiatury (ING blik w klawiaturze ubiło dawno temu).

W wersji 100 nie widzę poprawy.

czyli metoda opisana w linkach „samsung / yt” silna jest.
No dobra, whatsapp niech sobie żyje swoim życiem, zakładam, że wiesz, co piszesz :), system nie uspi (ale o tym trochę poźniej dwa słowa).
A co jest z innymi app…? Zdaje się, że tak po prostu poznac nie można, czy sa samoistnie odporne na usypianie. Pewnie nie, bo np. ACR do nagrywania rozmow - ale spotkalem tez pare innych app - mają wręcz w opisach zaznaczone, że „jakby co”, to → ustawienia > bateria > i WYŁaczyc app z optymalizacji. I tak zrobiłem w swoim starym samsung j3 np z ACR i np z app z blokada.org.
Ale:
zdaje się, że gdzieś/kiedyś wyczytałem, że i whatsapp też powinno się w ten sposób uwolnic z usypiania… Nie bez powodu mam to w starym tel. własnie tak zrobione. Ale może to dotyczyło starszych wersji whatsapp i dzisiaj to sprawa zbędna (jak piszesz).

btw:
ktoś używa chrome? mam sprawę :slight_smile:

dlatego płace albo kartą,albo gotówą,albo przelew.
czujesz w co wkroczylismy? → przegladarka rzadzi mozliwoscia placenia. TO powinno dzialac na pstryk, jak jakis… token? cos w tym stylu.

I tak i nie. Można zrobić inspekcję aplikacją:
https://f-droid.org/packages/com.oF2pks.applicationsinfo/

I zobaczyć dokładne uprawnienia. Przykładowo Signal ma:
.REQUEST_IGNORE_BATTERY_OPTYMIZATIONS
Faktycznie, jeżeli brakuje usług Google to wyskakuje pytanie, czy może ignorować ustawienia optymalizacji baterii.
Poza tym niektóre „Services” w tym przypadku: .gcm.Fcm.FetchService świadczy, że aplikacja będzie się wybudzać, bo używa Firebase Cloud Messaging, które jest uprzywilejowane.

tylko z ciekawości zainstalowałem apps_Packages Info, nawet [ :slight_smile: ] odnalazlem …BATTERY_OPTYMIZATIONS dla signal, ale szukanie czegoś ciekawego w sprawie usypania/optymalizacja-bateria np. dla ACR kończy sie (u mnie) porażką, tak jakby nic w tej sprawie nie ma. Ani, że ACR jest odporne na optymalizację, ani, że nie jest. Pamietam, że bylo mocne wskazanie,żeby ACR wykluczyć z optymalizacji, bo moga byc kłopoty.
Mówiąc krotko: trzeba sie na tym znać, żeby wiedzieć czego szukać, więc odpuszczę sobie te wysofistykowaną zabawę :slight_smile:

polecam https://dontkillmyapp.com/