Gaz w którym wolno rozchodzi się dzwięk ( Clever )

Wczoraj na TVN-ie w programie Clever, widzisz i wiesz był przedstawiony gaz, który zwalnia prędkość dźwięku (przeciwieństwo helu). Wie ktoś może jak ten gaz się nazywał?

Witam.Może o to chodzi

"Sześciofluorek siarki jest 6x cięższy niż powietrze. "

SF6 jest nieszkodliwy dla zdrowia, ale należy do gazów niszczących warstwę ozonową w stratosferze - to tak na marginesie.

A gdzie go mogę dostać?

a możesz powiedzieć po co? może znajdą się prostsze rozwiązania

Wątpię, żeby można go było łatwo zdobyć. Jak już pisałem, choć jest nieszkodliwy dla człowieka jego użycie może być regulowane przepisami z uwagi na szkodliwość dla środowiska.

kupił byś kiedyś na stadionie 10-lecia w warszawie ale teraz jtam bazuru chyba nie ma :frowning:

zobacz na giełdach na pewno znajdziesz

ale pamiętaj że handel niektórymi środkami chemicznymi jest zabroniony !!

Znalazłem w sklepie internetowym. Wołają 1000zł za 10m sześciennych

czyli 10 gr za litr tanio tylko że pamietaj że to gaz i jest ściśliwy :mrgreen:

To nie jest w sumie dużo, ale wszystko zależy od przeznaczenia.

ale gazy sprzedaje sie raczej w jednostkach masy [kg]

hmm a za 1kg sześciofluorek siarki ile się płaci i czy jest on nieszkodliwy jak bym chciał go trochę wciągnąć żebym takim wysokim dźwiękiem mówił?

Jest nieszkodliwy, podobnie jak hel, jednak nie można oczywiście cały czas nim oddychać, bo grozi to uduszeniem (niedobór tlenu).

Wiemy, tak samo z helem :slight_smile: ale raz na minute jak się zaciągnę tym gazem z balonu to nic mi się nie stanie i jak coś powiem :stuck_out_tongue: gdzie można go dostać?

http://www.linde-gaz.pl/international/w … v_spg_pure

10m szesciennych 1000zl

No powiedzmy ale ja tylko się wydostanie na powietrze to pod wpływem pary wodnej i tlenu tworzą się szkodlide SF4 i SOF2

??? jak tylko sie wydostanie na powietrze? a gdzie Ty masz powietrze w temperaturze ponad 200C* ?? Zapomniałeś dopisać że ten gaz jest nie aktywny i nie toksyczny w normalnych warunkach dopiero w temperaturze powyżej 200C* powstają niewielkie ilości SF4 i SOF2… a sądząc po właśnie wpisie “Clever” to chyba nikt z was nie chce używać tego gazu do izolacji łuków elektrycznych itp wiec jedyna możliwość to yyy wdychanie tego gazu nad ogniem/żarem ale sadze że są lepsze sposoby na zatrucie sie niż wdychanie SF6 nad zapalniczką :smiley: Wiec powodzenia :slight_smile:

Znalazłem w ofercie pewnej firmy 69g tego gazu w cenie 69zł. On jest w takiej butli jak na foto poniżej. Opłaca się go brac w takiej cenie? ile metrów sześciennych to jest 69g?

spg_minican.jpg

Ajaj, nie wiaomo bo on moze różnie warzyc ;/

czarny_owiec , można to obliczyć :slight_smile:

No więc tak zależy od warunków ale w przybliżeniu masz około 11 -dm3 (11 litrów) gazu …

Wszystko to jest bardzo proste !!

1mol SF4 ma 140 g czyli 22,4 dm3

140g -------- 22,4dm3

69g ----------- x dm3

x=11,04 dm 3

banalne zadanie z objętości molowej :wink: W warunkach normalnych !!