Gazeta do druku - jakie rozmiary?

(Keab99) #1

Witam. Otóż dostałem zlecenie graficzne na gazetkę w formacie A3, składaną do A4. I mam ważne pytanie. Otóż w jakiej rozdzielczości taką gazetkę wykonać, żeby można było ją wydrukować? Czy mogę pracować normalnie na niewielkich rozdzielczościach a potem powiększyć projekt do tych ogromnych rozmiarów A3, A4? Czy może jednak muszę zrobić z tego wektor, co wiąże się z utratą jakości zdjęć? POMOCY!

bizzard12 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

(Xanthia) #3

Tu masz odpowiedź na to pytanie

(Keab99) #4

Ja nie muszę tego przygotować do druku jeśli chodzi o te spady i “bigi” (?). Ja mam tylko podesłać plik .psd z elementami strony. Więc jak mam to zrobić?

(Drobok) #5

Jak masz posłać psd to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.

(Keab99) #6

Aha. Dzięki za pomoc. Bardzo to doceniam…

(Xanthia) #7

@drobok Jaki pewny siebie, a co byś polecił? Pewnie Corela? :smiley:

@bizzard12 Na spokojnie :slight_smile: To robisz normalnie, rozmiar A4 + 3mm na spad (czyli 216x303mm) rozdzielczość 300DPI Obowiązkowo CMYK.

Teraz uwaga. Kliknij 2x w czarny kolor (ten który ma być kolorem tekstu) i upewnij się, że składa się tylko i wyłącznie z K (blacK).

Photoshop ma dużo więcej narzędzi do składu tekstu niż wymieniony wyżej Corel :wink: Warto sprawdzić sobie pisownie (zaznacz warstwę tekstową, zaznacz tekst, menu Edycja - > sprawdź pisownie, trzeba mieć ustawiony polski słownik w preferencjach.

Resztę robisz na 4 różnych plikach (tej samej wielkości). Skoro masz podesłać pliki PSD reszta Cię specjalnie nie obchodzi, ktoś inny to sobie będzie składał. Pamiętaj o marginesach wewnętrznych (jakieś 12mm od krawędzi + spad). W sumie tyle :slight_smile:

(Drobok) #8

Biorąc pod uwagę sam format, wektor odpada (tutaj moja odpowiedź na pytanie wyżej, corel i psd się wzajemnie wykluczają, a portowanie tego na psd to strata czasu i tak nic się na tym nie zyskuje), Skoro nie interesuje go przygotowanie do druku spady / cmyk też nie są brane pod uwagę. Skoro podano mu format to tylko on go powinien interesować.

A sam fakt zatajenia rozszerzenia i rozmyślania nad wektorem w pierwszym poście to tylko strata czasu.

Tutaj są 3 ważne elementy, tylko, elementami, oraz psd. Więcej nie trzeba, a nie ma sensu tego rozpatrywać. Pewnie ma jeszcze multum konkretnych informacji, ale po co to podawać, skoro zleceniodawca wklejając sobie to w google zobaczy że wziął do zlecenia osobę niedoświadczoną :slight_smile:

(Keab99) #9

Dobra, ale czy ten obraz w 300dpi musi być taki ładny, bo czasami ciężko znaleźć tak duże zdjęcia. Czy mogę zrobić trochę mniejsze i rozciągnąć do A4 bez utraty jakości?

(Drobok) #10

DPI to dosłownie kropki na cal. gazeta to nie bilbord. Rozciąganie będzie widoczne i to bardzo (oczywiście pojęcia małe jest względne). Nie zapomnij też o prawie autorskim, bo jeśli ktoś się przyczepi będzie na ciebie.

(Xanthia) #11

Nie do końca. Oczywiście nie mówimy tu o programie dla pań w biurze jakim jest Corel. Za to świetnie sprawdziłby się Illustrator czy Illustrator + Photoshop. Oczywiście takie rzeczy robi się w InDesignie czy Quarku, na upartego można nawet w Scribusie.

Tu się zgadzam Corel nie ma nawet grama więcej opcji składu tekstu niż Photoshop, a wręcz odwrotnie. Dodatkowo nie widzi często wszystkich odmian czcionek a bugi związane z używaniem w nim efektów i drukowaniem potem są wręcz legendarne ;]

Nie wiem jaki nakład, jeśli gazetka idzie na cyfrę CMYK faktycznie nie ma znaczenia. Spady natomiast jak najbardziej, trudno, żeby DTPowiec się bawił potem w ustawianie warstw. Jak dla mnie wrzucenie 4 plików do InDesigna to wszystko co może zrobić + ew korekcja CMYK.

Nie bardzo nadążam :wink: Chyba odbiegłeś od tematu, albo coś pominąłeś, bo nie wiem o czym piszesz z tym zatajaniem.

Wziął taką, aby zapłacić jak najmniej. Standard. Dla tych co umieją to chwila zabawy, ale płaci się za tą wiedzę właśnie. Nie każdy to akceptuje, trudno :wink:

@bizzard12 dokładnie jak napisał @drobok - zmianę rozmiaru będzie widać. Fotek szukaj w serwisie www.bluevertigo.com.ar/

Tam jest największa baza darmowych fotek w miarę dobrej jakości.

(WODZU) #12

@Xanthia

“Oczywiście nie mówimy tu o programie dla pań w biurze jakim jest Corel”

“Tu się zgadzam Corel nie ma nawet grama więcej opcji składu tekstu niż Photoshop, a wręcz odwrotnie”

Mogę wiedzieć na której wersji Corela zatrzymałaś się?

“Za to świetnie sprawdziłby się Illustrator czy Illustrator + Photoshop.”, “Pracujesz w programie typu InkScape czy Scribus.”

Zdecydowanie któryś z dwóch ostatnich. Wnioskując z pytań jakie zadaje bizzard12 wynika, że składa taką gazetkę pierwszy raz. Jeśli do złożenia 4 stron A4 ma użyć “Illustrator + Photoshop”, albo choć Corela, to chyba mamy tu zachęcanie do piractwa.

(Xanthia) #13

X5? X6 nie zawracałam sobie głowy.

Zdecydowanie nie. Illustrator podobnie jak InDesign pozwala na umieszczanie grafiki wewnątrz dokumentu jako łącze.

(WODZU) #14

Dziękuję bardzo, nie mam więcej pytań.

bizzard12, pamiętaj, w 4 stronicowym projekcie najważniejsze jest “umieszczanie grafiki wewnątrz dokumentu jako łącze”… Oczywiście Corel, wg niektórych osób, na to nie pozwala… :wink:

(Xanthia) #15

Jak napisałam wyżej, nie uznaję tego programu za warty uwagi, mnie służy jedynie jako konwerter. Jest beznadziejny, pełny bugów, ograniczony i wolny. W sam raz dla jakiejś pani w biurze co sobie ulotkę chce zrobić. Jakiekolwiek wykorzystanie go w większym projekcie jest daremne i przeznaczone dla masochistów, którzy nie znają programów profesjonalnych przeznaczonych do DTP. Takich, w których potem nie trzeba wszystkiego poprawiać przed drukiem. Znam Corela od wersji 8. Wiele rzeczy w nim zrobiłam i do dziś pluję sobie w brodę, że zmarnowałam na nim 3 lata.

Marnie Ci ten sarkazm wyszedł. Czyli tak. Masz obrazek, albo plik z photoshopa, który sobie poprawiasz od czasu do czasu, a w Corelu plik się sam updatuje? Zrobili to?!? W końcu? Po tylu latach? :smiley:

A powiedz mi czy w tekście jest opcja zmiany kerningu? Inaczej niż przez wchodzenie w manipulator dla krzywych? :smiley: A edycja tabelek też już jest? :smiley: Widzę trafiłam na grafika pracującego tylko w Corelu :smiley: Takiego, dla którego pakiet Adobe to złooo! No cóż, skoro chcesz sobie wszytko utrudniać, to Twoja sprawa :slight_smile: Ale nie mieszaj w to innych [-X