GDI czy PCL?

(Luc3k) #1

Przymierzam się do zainstalowania drukarki w sieci (poprzez rj45) i utworzenia serwera wydruku. Na płycie ze sterownikami mam dwa rodzaje sterownika: GDI i PCL. Który będzie bardziej odpowiedni do takiego zastosowania? Drukarka będzie pracowała w środowisku Windows. Jaka jest różnica pomiędzy GDI i PCL?

(Heyapi) #2

Drukarka GDI (ang. GDI printer) to drukarka przeznaczona wyłącznie do pracy w środowisku Windows, wykorzystująca wewnętrzny system graficzny Windows (GDI) aby rasteryzować obraz. Drukarki GDI są dzięki temu tańsze w produkcji, ale bardziej obciążają komputer w czasie pracy i nie działają pod innymi systemami operacyjnymi.

PCL PCL1 opracowano w latach 1970-1980, po raz pierwszy został użyty w drukarce HP ThinkJet 2225, obejmował podstawowe komendy do drukowania tekstu.

PCL1+ został wydany z drukarką HP QuietJet 2227.

PCL2 dodano funkcjonalność nazwaną jako Electronic Data Processing/Transaction.

PCL3 został zaprezentowany w 1984 w drukarkach HP LaserJet, dodano bitmapowe fonty oraz funkcje drukowania grafiki.

PCL4 zaprezentowano w 1985 w drukarce HP LaserJet II, rozszerzając język o makra, większą ilość fontów oraz funkcje do tworzenia rozbudowanej grafiki. PCL4 stał się nieoficjalnym standardem przemysłowym w zakresie druku.

PCL5 wydano w 1990 z drukarką HP LaserJet III, dodając funkcję Intellifont font scaling opracowaną przez firmę Agfa, fonty typu outline oraz HP-GL/2 do drukowania grafiki wektorowej.

PCL5e (PCL5 enhanced) wydano z drukarką HP LaserJet 4 w 1992 i dodano dwukierunkową komunikacją pomiędzy drukarką a komputerem oraz nowe fonty systemu Windows.

PCL5c dodano obsługę kolorów dla drukarek HP PaintJet 300XL oraz HP Color LaserJet w 1992.

PCL6 zaprezentowano w 1995 rozszerzając język obiektowy PDL dla drukowania ze środowisk graficznych GUI, kompresję przesyłanych danych.

Źródło WIKIPEDIA

(Luc3k) #3

Pierwsze co zrobiłem to zaglądnąłem do Wikipedii. Nie mniej jednak znaczących różnic między tymi dwoma protokołami nie mogę wyłapać.