GDI czy PCL?

Przymierzam się do zainstalowania drukarki w sieci (poprzez rj45) i utworzenia serwera wydruku. Na płycie ze sterownikami mam dwa rodzaje sterownika: GDI i PCL. Który będzie bardziej odpowiedni do takiego zastosowania? Drukarka będzie pracowała w środowisku Windows. Jaka jest różnica pomiędzy GDI i PCL?

Drukarka GDI (ang. GDI printer) to drukarka przeznaczona wyłącznie do pracy w środowisku Windows, wykorzystująca wewnętrzny system graficzny Windows (GDI) aby rasteryzować obraz. Drukarki GDI są dzięki temu tańsze w produkcji, ale bardziej obciążają komputer w czasie pracy i nie działają pod innymi systemami operacyjnymi.

PCL PCL1 opracowano w latach 1970-1980, po raz pierwszy został użyty w drukarce HP ThinkJet 2225, obejmował podstawowe komendy do drukowania tekstu.

PCL1+ został wydany z drukarką HP QuietJet 2227.

PCL2 dodano funkcjonalność nazwaną jako Electronic Data Processing/Transaction.

PCL3 został zaprezentowany w 1984 w drukarkach HP LaserJet, dodano bitmapowe fonty oraz funkcje drukowania grafiki.

PCL4 zaprezentowano w 1985 w drukarce HP LaserJet II, rozszerzając język o makra, większą ilość fontów oraz funkcje do tworzenia rozbudowanej grafiki. PCL4 stał się nieoficjalnym standardem przemysłowym w zakresie druku.

PCL5 wydano w 1990 z drukarką HP LaserJet III, dodając funkcję Intellifont font scaling opracowaną przez firmę Agfa, fonty typu outline oraz HP-GL/2 do drukowania grafiki wektorowej.

PCL5e (PCL5 enhanced) wydano z drukarką HP LaserJet 4 w 1992 i dodano dwukierunkową komunikacją pomiędzy drukarką a komputerem oraz nowe fonty systemu Windows.

PCL5c dodano obsługę kolorów dla drukarek HP PaintJet 300XL oraz HP Color LaserJet w 1992.

PCL6 zaprezentowano w 1995 rozszerzając język obiektowy PDL dla drukowania ze środowisk graficznych GUI, kompresję przesyłanych danych.

Źródło WIKIPEDIA

Pierwsze co zrobiłem to zaglądnąłem do Wikipedii. Nie mniej jednak znaczących różnic między tymi dwoma protokołami nie mogę wyłapać.