GDM nie widzi środowiska KDE

Mam taki problem, można powiedzieć, że GDM nie widzi środowiska graficznego kde, wogóle nie mam do wyboru żądnego środowiska tylko jest domyślnie czyli cinnamon, mój system to Debian 8.4 i tez próbowałem uruchomić kdm, ale się nie dało zatrzymałem ./gdm stop a potem ./kdm start i się serwer X nie uruchomił.

zainstaluj więc Debiana z KDE, 

Jak debiana z KDE ?

O ile dobrze pamiętam, to w pewnym momencie instalacji Debiana jest możliwość wyboru jakie środowisko chcesz zainstalować (mówię o instalacji z netinst). Możesz też pobrać obraz Debian z KDE i wreszcie, możesz na istniejącym systemie doinstalować KDE z repozytoriów.

Pozdrawiam.

Wiele czasu upłynęło od ostatniego mojego instalowania Debiana, ale przypominam sobie, że obrazy znajdujące się pod poniższym linkiem zawierają różne środowiska graficzne i dają możliwość wyboru podczas instalowania systemu: http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/

Czy to oznacza, że muszę teraz postawić sobie debiana z danym środowiskiem graficznym, nie można jakoś na tym debianie uruchomić KDE bo jestem przekonany, że KDE mam zainstalowane.

np:

http://linuxiarze.pl/download_debian/

masz do wyboru środowiska

A co stoi na przeszkodzie żebyś sprawdził czy faktycznie jest zainstalowane?

Ale ja chcę, żeby było środowisko w pakietach nie chcę debiana na nowo instalować.

 

Instalowałem poleceniem, które w debianie instaluje KDE.

Ale to jest tez dziwne bo polecenie kde nie działa ani z roota, ani z zwykłego usera.

Jak brzmiało to polecenie?

Najprostszy sposób, żeby sprawdzić czy masz KDE, to chyba sprawdzenie, czy masz binarki tego środowiska. Sprawdź czy masz w systemie takie programy jak:
kwin_x11, plasma

Z tego co pamiętam, to powinny być w katalogu /usr/bin

Plasme mam zainstalowaną chyba w pakiecie kde-base-artwork natomiast kwin_x11 nie ma takiego pakietu i nie idzie go zainstalować, może w debianie on jest pod inną nazwą., a polecenie którym sprawdzałem jest polecenie kde czyli /usr/bin/kde.

Może więcej poczytaj (najlepiej chociaż trochę przy tym myśląc) zamiast bezmyślnie wykonywać jakieś idiotyczne kroki.

W tym co piszesz nie ma nawet odrobiny sensu.

Nie miałeś wywoływać żadnego /usr/bin/kde, tylko wejść w menedżerze plików do tego katalogu i sprawdzić, czy jest tam binarka.

kde-base-artwork nie instaluje przecież KDE, jak sama jego nazwa wskazuje. To tylko jakieś grafiki czy coś tam. Przeczytaj dokładnie instrukcje dystrybucji, której używasz.

Mam nastepujące binarki

 

KDE - binarki

kde4

Plasma -binarki

plasma-desktop                          
plasma-netbook         
plasma-overlay              
plasma-remote-helper                    

plasma-windowed                         plasmapkg   

 

No i kwin - binarki

kwikdisk

kwin

kwin_gles

 

 

Więc je zainstaluj:

apt-get install kde-standard

 

Instalowałem już nawet poleceniem

apt-get install kde-full

W katalogu domowym masz ukryty plik tekstowy: .dmrc

Zmień zawartość tak aby wyglądała następująco:

[Desktop]

Session=kde-plasma

Następnie uruchom komputer ponownie.

 

Ps.: Jeśli masz zamiar dłuższy czas używać KDE, to może dobrym rozwiązaniem by było ustawienie: kdm jako domyślny menedżer logowania?

Nie miałem takiego pliku w tym katalogu, ale go stworzyłem i dodałem taką zawartość i nadal jest to samo.

Zmień menedżer logowania.

Jako root w konsoli:

dpkg-reconfigure gdm3

Zmień na: kdm

Zatwierdź i ponownie uruchom komputer.

Pokaż wynik polecenia:

ls -al /usr/share/xsessions

dpkg -l | grep -iE 'gdm|sddm|lxdm|lightdm'