GDM nie widzi środowiska KDE

(tomi001) #1

Mam taki problem, można powiedzieć, że GDM nie widzi środowiska graficznego kde, wogóle nie mam do wyboru żądnego środowiska tylko jest domyślnie czyli cinnamon, mój system to Debian 8.4 i tez próbowałem uruchomić kdm, ale się nie dało zatrzymałem ./gdm stop a potem ./kdm start i się serwer X nie uruchomił.

(reos) #2

zainstaluj więc Debiana z KDE, 

(tomi001) #3

Jak debiana z KDE ?

(byron_wolf) #4

O ile dobrze pamiętam, to w pewnym momencie instalacji Debiana jest możliwość wyboru jakie środowisko chcesz zainstalować (mówię o instalacji z netinst). Możesz też pobrać obraz Debian z KDE i wreszcie, możesz na istniejącym systemie doinstalować KDE z repozytoriów.

Pozdrawiam.

(ubuuser) #5

Wiele czasu upłynęło od ostatniego mojego instalowania Debiana, ale przypominam sobie, że obrazy znajdujące się pod poniższym linkiem zawierają różne środowiska graficzne i dają możliwość wyboru podczas instalowania systemu: http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/

(tomi001) #6

Czy to oznacza, że muszę teraz postawić sobie debiana z danym środowiskiem graficznym, nie można jakoś na tym debianie uruchomić KDE bo jestem przekonany, że KDE mam zainstalowane.

(reos) #7

np:

http://linuxiarze.pl/download_debian/

masz do wyboru środowiska

A co stoi na przeszkodzie żebyś sprawdził czy faktycznie jest zainstalowane?

(tomi001) #9

Ale ja chcę, żeby było środowisko w pakietach nie chcę debiana na nowo instalować.

Instalowałem poleceniem, które w debianie instaluje KDE.

Ale to jest tez dziwne bo polecenie kde nie działa ani z roota, ani z zwykłego usera.

(dragon321) #10

Jak brzmiało to polecenie?

Najprostszy sposób, żeby sprawdzić czy masz KDE, to chyba sprawdzenie, czy masz binarki tego środowiska. Sprawdź czy masz w systemie takie programy jak:
kwin_x11, plasma

Z tego co pamiętam, to powinny być w katalogu /usr/bin

(tomi001) #11

Plasme mam zainstalowaną chyba w pakiecie kde-base-artwork natomiast kwin_x11 nie ma takiego pakietu i nie idzie go zainstalować, może w debianie on jest pod inną nazwą., a polecenie którym sprawdzałem jest polecenie kde czyli /usr/bin/kde.

(saitoh) #12

Może więcej poczytaj (najlepiej chociaż trochę przy tym myśląc) zamiast bezmyślnie wykonywać jakieś idiotyczne kroki.

W tym co piszesz nie ma nawet odrobiny sensu.

(dragon321) #13

Nie miałeś wywoływać żadnego /usr/bin/kde, tylko wejść w menedżerze plików do tego katalogu i sprawdzić, czy jest tam binarka.

kde-base-artwork nie instaluje przecież KDE, jak sama jego nazwa wskazuje. To tylko jakieś grafiki czy coś tam. Przeczytaj dokładnie instrukcje dystrybucji, której używasz.

(tomi001) #14

Mam nastepujące binarki

KDE - binarki

kde4

Plasma -binarki

plasma-desktop                          
plasma-netbook         
plasma-overlay              
plasma-remote-helper                    

plasma-windowed                         plasmapkg   

No i kwin - binarki

kwikdisk

kwin

kwin_gles

(saturno) #15

Więc je zainstaluj:

apt-get install kde-standard

(tomi001) #16

Instalowałem już nawet poleceniem

apt-get install kde-full

(saturno) #17

W katalogu domowym masz ukryty plik tekstowy: .dmrc

Zmień zawartość tak aby wyglądała następująco:

[Desktop]

Session=kde-plasma

Następnie uruchom komputer ponownie.

Ps.: Jeśli masz zamiar dłuższy czas używać KDE, to może dobrym rozwiązaniem by było ustawienie: kdm jako domyślny menedżer logowania?

(tomi001) #18

Nie miałem takiego pliku w tym katalogu, ale go stworzyłem i dodałem taką zawartość i nadal jest to samo.

(saturno) #19

Zmień menedżer logowania.

Jako root w konsoli:

dpkg-reconfigure gdm3

Zmień na: kdm

Zatwierdź i ponownie uruchom komputer.

(marcin82) #20

Pokaż wynik polecenia:

ls -al /usr/share/xsessions

dpkg -l | grep -iE 'gdm|sddm|lxdm|lightdm'