Gdy gram dłużej na Lenovo y510p w diablo3 łapię zawiechy

Cześć gdy gram dłużej na Lenovo y510p w diablo 3 łapię zawiechy. Słychać takie trrrrrrrr i lapek się odwiesza. Co może być przyczyną? System Windows 7 x64. Zabezpieczienie: Avira Internet Security. Internet mam w Toyi 10 MB/s. Ale to nie wina neta ani routera bo w innych miejscach dzieje się tak samo. Gram na full detalach. Czy podkładka pod laptopa może coś tam pomóc?

Jeśli pytasz o podkładkę, to podejrzewasz wysokie temperatury. Zmierz je i wtedy pogadamy. Jaki masz dysk?

Jak mogę zmierzyć temperatury? Mój dysk to ST1000LM014-SSHD-8GB 1000.2 GB info z CrystalDiskInfo.

Wrzuć screena z HWInfo zakładka Sensors (całe okno). Odpal HWInfo zakładkę Sensors nie zamykaj odpal grę pograj z 10min wyjdź z gry i wtedy zrób screena z tego Sensors. Upnij go np. na fotosik.pl i daj linka na forum.

 

http://www.hwinfo.com/files/hw32_446.exe

 

Przy okazji HDTune zakładka Health

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

Jeśli laptop był wcześniej katowany, to rzeczywiście może coś się z nim dziać. Może być zakurzony lub może jakiś inny syf się tam dostał, przez co odprowadzanie powietrza nawala. Ewentualnie spadła wydajność układu chłodzenia. Wtedy temperatury będą wysokie. Przegrzewać się w takim wypadku będzie głównie karta graficzna, w mniejszym stopniu procesor oraz dysk.

 

Jednak wiadomo, że im bardziej wymagająca graficznie gra, tym wyższe temperatury (choć nie zawsze). Diablo III nie ma wysokich wymagań i nie sądzę, że to wysokie temperatury powodują problemy (albo jest tak jak wspomniałem wcześniej i to jakaś awaria lub zabrudzenie doprowadza go do rozgrzania). Sam grałem w znacznie bardziej wymagające gry na słabszym laptopie Lenovo-Z710 z i3-4000M i NVIDIA GeForce GT745M i się nie grzał nawet na najwyższych ustawieniach. Jeśli laptop się mocno grzeje, to będziesz o tym wiedział, jeśli dotkniesz samej obudowy - jeśli jest baaardzo gorąca, to już wiadomo, że coś jest nie tak - takie laickie metody też warto czasami wypróbować.  :stuck_out_tongue:

 

Ja bym jednak obstawiał na dysk. I nie mówię tu koniecznie o awarii, ale o tym, że może po prostu nie nadąża za kartą graficzną i procesorem, które chcą uciągnąć grę, a dysk mieli. Jeśli jest to jakiś zwykły dysk HDD 5400obr./min., to może po prostu już nie daje rady.

@Adlevamentum A jeśli bym zmienił na SSD? Dysk jest ok status dobry w crystaldiskinfo. Faktycznie mało ma obrotów ten mój. Laptop jest nowy.

 

@mrFreeze Dam odczyt za jakieś 20 minut.

Dysk SSD na pewno poprawi wydajność, ale nadal nie ma pewności, czy problemem jest Twój dysk. Jeśli Twoje pomiary temperatur lub stanu dysku niczego nie wykażą, to tak naprawdę powodów będzie można doszukiwać się w wielu innych kwestiach.

Przepraszam, że jeszcze nie wrzuciłem logów niedługo wrzucę. A co myślicie o podkładce? Czy pamięć ram może też nie nadarzać?

Jeśli pamięć RAM ma defekt, to może oczywiście sprawiać problemy, ale raczej problem z nadążaniem za resztą podzespołów pamięci nie dotyczy.

 

Ja mam negatywny stosunek do podkładek. Uważam to za zbędny bajer, choć może w sporadycznych przypadkach rzeczywiście się przyda. Jeśli komputer mocno się grzeje, to oznacza jakąś wadę, zakurzenie lub dobieganie do końca żywotności podzespołów. Podkładka tego nie wyleczy, może jedynie zminimalizować skutki. To tylko moja opinia, są ludzie używający tego typu rzeczy, więc coś w tym musi być. Ja sam nie jestem przekonany o użyteczności tego typu produktów.

Hmm spróbowałem Twój laicki sposób i dałem rękę pod spód laptopa jak grałem z godzine czy dwie i wcale nie był taki gorący powiedziałbym optymalna temperatura. A czy może to być spowodowane tym że mam włączone SLI i są dwie grafiki?

Teoretycznie może być to spowodowane tym, że używane są dwie dedykowane karty graficzne. Niektóre gry są słabo zoptymalizowane dla dwóch kart. Spróbuj w panelu ustawień NVIDIA zmienić ustawienia tak, by gra działała na jednej karcie. O ile tak się ta, a tego nie wiem, bo nigdy nie miałem do czynienia z SLI. Możliwe też, że karta zintegrowana udźwignie grę, więc spróbuj odpalić na integrze, ewentualnie obniż ustawienia i sprawdź, czy problem nadal występuje.