Gdy system się zawiesi... co najlepiej wtedy zrobić?

Gdy system się zawiesi… co robić?

Każdy doświadczył nieraz w życiu, gdyż system lub program nie są doskonałe i się zawieszają lub programy spowodować zawieszenie systemu.

W tym przypadku BEZPIECZNIEJ jest wykonać?

a) Reset

b) Wyłącz zasilanie

c) Inna lepsza, znana metoda chroniąca dysk przed uszkodzeniem lub błędami w SMART… Gdyż NIE WSZYSTKIE dyski kończą zadanie przed wyłączeniem

Ad.a bezpieczna i dobra metoda na każdym systemie jesli nie można zrobić nic innego.

Ad.b nie stosować nigdy (jeśli reset nie zadziała to nie ma wyjścia) może dojść do uszkodzenia plików, systemu lub dysku a nawet innych części, rzadko spotykane są takie komplikacje ale jak najbardziej możliwe

Ad.c są inne motody ale to zależy od systemu przykładowo w Linuksie można skrótem klawiaturowym wyjść z trybu graficznego, wejść do konsoli i tam rozwiązać problem.

A jeśli pojawi się POST BIOS jeszcze przed załadowaniem systemu to można bezpiecznie “odciąć zasilanie” ?

Wtedy tak bo bios nie korzysta z dysku i nic nie uszkodzisz. Jeśli nie ma innej metody a reset nie działa to zostaje tylko odcięcie zasilania i nic się tu nie wymyśli innego bo nie ma nac innego.

bart86 - ten program potrafił “odwiesić” zawieszony system :wink: np. gdy używałem XP

 

Operating Systems:

Windows NT/2000/XP/Vista

http://download.cnet.com/UnFreeze/3000-2094_4-10775561.html

 

ale nie działa w Windows 7 - może się uruchomić ale uruchomienie go w  przypadku zawieszonego systemu powoduje całkowite zawieszenie systemu/myszki itp.

 

Szkoda, że nie jest już rozwijany…

Na etapie komunikatów POST na dysku nie są zapisywane żadne dane więc wyłączenie zasilania jest w tym momencie raczej bezpieczne (rozumiem że mówimy o wyłączeniu zasilania przez przytrzymanie przycisku zasilania).

A do wspomnianych wyżej opcji dodać należy że w pierwszej kolejności zawsze próbujemy najpierw ubić proces który blokuje system.

Z windowsie należy zrobić to poprzez menedżera procesów którego uruchamia się wciśnięciem Ctrl+Alt+Del a jeśli to nie zadziała próbujemy najpierw wykonać restart dwukrotnym wciśnięciem tej kombinacji klawiszy, reset przyciskiem w obudowie robimy dopiero jak to zawiedzie.

A w linuxie jak już wspomniał kolega bart86 jak już środowisko graficzne tak wisi że już nic się nie da zrobić to przełączamy się na konsolę kombinacją Ctrl+Alt+F1 (można użyć jednej z 6 konsol dostępnych pod klawiszami F1 do F6) w której ubijamy problematyczny proces i wracamy do środowiska graficznego wciskając Alt+F7 lub restartujemy system komendą reboot (ewentualnie wyłączamy komendą shutdown now), w razie jakby z jakiegoś powodu to nie zadziałało to dopiero teraz resetujemy przyciskiem w obudowie aale to jest w przypadku linuxa bardzo mało prawdopodobne.

Znalazłem jeszcze inny program 30-day TRIAL Unfreezer 1.4

 

 

scripter1 - zapomnij o menedżerze zadań - jeśli się zawiesi tak, że będzie tylko takie “kółko się kręcić” to NIC nie pomoże menedżer ale to nic…

 

Możesz ubijać proces i ubijać nawet zaawansowane killprocess nie pomoże a proces i tak będzie NADAL działał i zawieszał system…

 

Okna w systemie będą “w strefie DUCHÓW” robić się na biało gdy coś będziesz próbował wykonać…

djzon, zgadza się - sam tego nieraz doświadczyłem.

To właśnie jest charakterystyczne dla windowsów, w nich zawieszenie się programu często skutkuje zawieszeniem środowiska graficznego co z kolei oznacza zawieszenie się systemu w odróżnieniu do linuxów gdzie nawet w najgorszym przypadku da się wyjść do konsoli i zrestartować system lub samo środowisko graficzne.

scrpter1 - widzę, że jest chociaż zaleta tych Linuksów

Chociaż ja kiedyś używałem Knopix z ciekawości - jeśli dobrze pamiętam nazwę ? To też się zawiesił…

Owszem, na linuxie też jakiś bug w programie może doprowadzić do przywieszenia środowiska graficznego ale środowisko graficzne jest samo w sobie uruchamiane w konsoli (dokładniej w konsoli 7) i w zasadzie zawsze da się wyjść do innej konsoli, ubić problematyczny proces nie ubijając całego trybu graficznego a potem wrócić do trybu graficznego.

Tak naprawdę oprócz wspomnianego Knopixa jest wiele innych dystrybucji (ja pracuję na OpenSUSE) i jedne są bardziej stabilne a inne mniej stabilne bo mają pakiety nie do końca przetestowane.

To jest podstawowa zaleta linuxa że tryb graficzny jest oddzielony od jądra systemu i konsol podczas gdy w windows tryb graficzny jest zintegrowany z jądrem a konsoli jako takiej nawet nie ma tylko jest interpreter poleceń.