Gdy wysiadam z auta to kopie mnie prąd!

Gdy wysiadam z auta i dotykam drzwi to po prostu kopie mnie prąd !!

Co robić żeby nie kopał ?

Pojechać do warsztatu (serwis)

Są dwie przyczyny tej rzeczy.

  1. Albo masz przebicie w instalacji i jak dotkniesz nogą do ziemi to karoseria Cie kopie.

  2. Prawdopodobnie elektryzujesz się os siedzenia w aucie a, że masz źle izolowane buty to Cie kopie. Możesz dokupić do

auta taki pasek coś jak odgromnik mocuje się go z tyłu auta i dotyka do jezdni.

ja tez tak mam jest tak bo moze masz obicie siedzen z weluru zaloz odgromnik i po klopocie :slight_smile:

Mi wydaje się to dziwne - przecież instalacja w samochodzie jest na 12V - to jest przecież bezpieczne napięcie i nie powinno kopać.

Może ktoś mnie oświecić?

Po prostu się elektryzujesz i jak dotykasz drzwi (karoserii)to krótko mówiąc przeskakuje iskra :wink: Nie ma to specjalnie nic wspólnego z akumulatorem. Wcześniej wspomniany pasek rozwiąże problem.

Napięcie akumulatora ma w zasadzie niewielkie znaczenie, elektryzowanie się to zupełnie inne zjawisko, człowiek sam z siebie, od zwykłego chodzenia ładuje się do kilku tysięcy woltów

Albo i nie -każdy mechanik samochodowy ci to powie.

Mi pasek też nie pomógł …swoją drogą okazało się że przewody wysokiego napiecia przetarte i przebicie się robiło :smiley:

Ale ostatnio w innym aucie też mnie porządnie kilka razy popieściło …i po tygodniu samo przestało :slight_smile:

Najczęściej kopanie spowodowane jest przez nagromadzony ładunek elektrostatyczny - prostym rozwiązaniem jest wychodząc z auta łapać za drzwi/blachę zanim postawisz nogę na ziemi.

Niektórzy doradzaja dodatkowo zmianę gatek - bo jak wiadomo przez tarcie ubranie vs tapicerka możesz się naelektryzezować :smiley:

Po prostu się przyzwyczaiłeś : ]

jak byłem na mazurach w tamtym roku i jak przeszedł ten cały "tajfun :smiley: " to w domku kempingowym wysiadł prąd… więc mój ojciec zrobił tak żeby był prąd w domu z akumulatora w samochodzie :wink: no i działało ale jak chciałem wejść do auta to zamiast za klamkę dotknąłem drzwi i prąd przeleciał mi przez calutką rękę…

wiecie może od czego to mogło się stać? bo nigdy nie rozgryzłem tej zagadki :stuck_out_tongue: ojciec mówi że to niemożliwe i że coś mi się zdawało :stuck_out_tongue:

jackhew podal juz mozliwe powody a reszta to zgadywanka

dla jasnosci wiem jak kopie prad, wielokrotnie zdarzylo mi sie dostac 220V ale zawsze bylem izolowany i konczylo sie na laskotaniu po palcach

Witam!

Ja tak mam, że mnie kopie w moim 4-letnim fiacie PANDA. 2-3 razy w miesiącu musi mnie kopnąć karoseria. Czasami ewentualnie jak wkładam kluczyk do stacyjki to przeskoczy iskra pomiędzy palcem na kluczyku a stacyjką. Tylko wtedy zazwyczaj zawiesza się komputer i nie działają elektrycznie opuszczane szyby, centralny zamek, nie świecą się światła oprócz awaryjnych, rozrusznik się kręci ale ‘pandzia’ nie odpala, kontrolki się świecą tylko wskaźnik paliwa pokazuje pusty bak. Muszę wtedy podnieść maskę, wyciągnąć i włożyć największy bezpiecznik. Komputerek się resetuje i można jechać dalej. Ot takie ustrojstwo.

pozdrawiam

Przy wysiadaniu z auta należy trzymać sie np. ramy lub metalowej części drzwi samochodu. Wtedy auto nie kopie.

Pozdrawiam.

rad @ interia.pl , Przede wszystkim, do czasu usunięcia przyczyny “kopania”, dobrze abyś pamiętał o rozładowaniu nagromadzonych ładunków elektrostatycznych przed rozpoczęciem tankowania paliwa na stacji.

Witam,

sphinx jak byś był izolowany, to w ogóle nie było by “przejścia” prądu przez Twój organizm. Odpowiednio duży opór nie pozwala na “przejście” prądu z + do -.

Zjawisko opisywane przez Was dość często, pokazywane było na lekcjach fizyki. Pocierając laską ebonitową o materiał uzyskiwaliśmy napięcie na ebonicie. Jak zbliżymy pałeczkę do “minusa” nastąpi przeskok iskry ( czyli łuk elektryczny), co spowoduje rozładowanie ładunku.

Takie samo napięcie, pojawia się na naszym ciele jak siedzimy w samochodzie. Pasek montowany w samochodach ( najczęściej z tyłu auta pod podwoziem) pozwala na przeniesienie ładunku bezpośrednio do ziemi. Jednak aby to nastąpiło musi być “styk” paska z blachą samochodu.

To co opisał adpawl zdarza się dość często kiedy mechanicy nie zdrapią izolacji z miejsca styku taśmy z karoserią. Brak metalicznego styku, uniemożliwia rozładowanie ładunku do ziemi.

Smiejcie sie albo nie - To przez bielizne. Jesli masz cos nylonowego ( czy innego nie pamietam xD ) w kazdym razie jakis dziwny material - to cie kopie. Sprubuj ubrac sie tylko w welne/bawelne/tylko w cos innego i zbaczysz

Trudno jest dotykać drzwi tylko za klamkę

wyskakuj z samochodu :smiley: :smiley:

wtedy nie będziesz przewodnikiem prądu, bo twoja noga nie będzie połączona z ziemią a Ty nie będziesz dotykał samochodu :smiley: :smiley:

gorzej z zamykaniem drzwi, chyba, że masz centralny :slight_smile: